Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x SUB na Tonsil 30/100 - prezentacja

xifyh 09 Maj 2009 17:46 5119 11
  • Witam

Chciałbym zaprezentować swoją pierwszą poważną konstrukcję, a mianowicie dwa subwoofery na regenerowanych Tonsilach 30/100.

Wzorowałem się na tej konstrukcji:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1001167

Obudowa została wykonana ze starej szafy. Grubość płyt to 18mm, skręcone są blachowkrętami oraz klejone dodatkowo wikolem. Obudowa 75 litrów strojona na 33Hz. Tylna ścianka jest wytłumiona gąbką. Skrzynia szpachlowana szpachlą samochodową. Daje dużo lepsze rezultaty niż zwykła szpachla do drewna. Całość oklejona okleiną wzór Olcha bodajże. Głośnik i terminal jest przykręcony czarnymi imbusami 6mm do raczków po drugiej stronie. Jak narazie napędzam suby integrą yamahy z filtrem niskotonowym. Suby schodzą dość nisko. Wydaję mi sie nawet że niżej niż Scherzo 350. Mimo tego, ze głośniki sa regenerowane (przeze mnie) to nie grają wcale gorzej od orginałów. W głośnikach zostały wymienione tylko membrany.

Koszty (dla dwóch subów):

2xGDN30/100 - 130 zł
    BR i terminale - 40 zł
    Okleina - 50 zł
    Szpachla - 10 zł
    Pierdoły - 10 zł
    -----------------------
    Razem: 240 zł

Proszę o szczere opinie :)

Fotki:

2x SUB na Tonsil 30/100 - prezentacja 2x SUB na Tonsil 30/100 - prezentacja 2x SUB na Tonsil 30/100 - prezentacja 2x SUB na Tonsil 30/100 - prezentacja 2x SUB na Tonsil 30/100 - prezentacja

Fajne!
  • #2 09 Maj 2009 18:33
    -Maciej_
    Poziom 21  

Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo fajnie. Jakich mambran użyłeś do regeneracji? Fajnie by było jakbyś wrzucił zdjęcia kantów obudów. Z daleka wygląda jak fornir:)

• #3 10 Maj 2009 10:28
    izbic
    Poziom 28  

Wykonanie ogólnie ok. Można sie przyczepić do braku wzmocnien wewnątrz, mogłes też dać podwójny front. Czym to zasilasz? W takim pokoju (jest chyba nie za wielki) grają Scherzo i te 2 suby? jeśli tak to przecież to już nie jest muzyka;>

• #4 10 Maj 2009 11:06
    xifyh
    Poziom 20  

izbic napisał:
    W takim pokoju (jest chyba nie za wielki) grają Scherzo i te 2 suby? jeśli tak to przecież to już nie jest muzyka;>

Mój pokój jest niewielki, ale na prawde brakuje basu. Nie że jestem jakimś maniakiem, ale mój pokój pod względem akustycznym jest do kitu. U kumpla w pokoju podobnym do mojego altony 110 bas jest wszędzie i jest potężny. U mnie tego nie ma, dlatego postanowiłem wbudować suby, które mają bass-reflex z przodu i teraz słyszalna jest konkretna poprawa. U mnie w pokoju Scherzo poprostu nie grają. Poza tym zrobiłęm te suby z czytej ciekawości jak to wyjdzie i czy to bedzie grać. W przyszłosci planuje do tych skrzynek wsadzić jakieś beymy sprzedać scherzo i kupić porządne monitorki. Wtedy to bedzie taki zestaw trochę przypominający estrade - 2 satelity - 2 suby, tyle ze monitorki nie będą miały odcinanego dolnego pasma.

• #5 11 Maj 2009 08:47
    izbic
    Poziom 28  

I tą "estradę" chcesz wsadzić do tego pokoju? pamiętaj, że bas nigdy nie zagra jak trzeba w małym metrażu...scherzo potrzebują co najmniej tych 25m^ bo teraz stoją nie dość, że stoją za blisko ściany to jeszcze nie mają gdzie sie rozwinąć.... Ja sprzedałbym to wszystko najlepiej i za całą zebraną kasę zrobił tylko jakies monitorki na dobrych 18cm ewentualnie podłogówki choćby na teslach i zagra to pewnie niżej w tym pokoju niż to co masz teraz i planujesz zrobić. Radzę zająć się troszke bardziej akustyką pokoju niz inwestowaniem w coraz to więcej watów bo to nie tędy droga...
    P.S. Nie radziłby wsadzać estradowych głosników do tych paczek bo po prostu są za słabe...jakieś wzmocnienia przede wszystkim i jak mówiłem choćby podwójny front.

• #6 11 Maj 2009 10:33
    xifyh
    Poziom 20  

Nie będe inwestował w pokój bo niedługo zmieniam, także nie ma po co. A czy scherzo stoją za blisko ściany? Mi się wydaje, że za daleko. Myślałem o monitorkach, ale jak narazie za dużo będzie się dziać także sobie odpuszcze przebudowe.

• #7 11 Maj 2009 11:43
    izbic
    Poziom 28  

Tak jako tymczasowe rozwiązanie proponuje też połozyć coś na podłogę...jakiś dywanik najlepiej włochaty, postawić troszke kwiatów zobaczysz jak ci sie akustyka poprawi;]

• #8 13 Maj 2009 09:34
    _eddie_
    Poziom 32  

Ku poprawie basu bym te subiki postawił gdzieś razem (broń Boże w rogu!), scherzy też w jednej linii (pod jedną ścianą), tak jak pisze wyżej - włochaty dywanik na podłogę, ogółem dużo miękkości tłumiącej w pokoju. Bo tak prawdę powiedziawszy w tych kolumnach na brak niskich rejestrów nikt nie narzeka.

Suby ładne ale kolor nie do zestawu.

• #9 13 Maj 2009 12:23
    xifyh
    Poziom 20  

No ale znów czarna okleina + czarny BR + czarny głośnik to by była kaszanka, dlatego zdecydowałem się na bardziej jasną okleinę.

• #10 13 Maj 2009 18:41
    Mitur23
    Poziom 23  

A jakimi membranami regenerowałes ? było jeszcze do uratowania oryginalne ? o tyle dobrze ze nie gumą zmniejsza lekko efektywnosc..

• #11 14 Maj 2009 00:46
    xifyh
    Poziom 20  

Membrany z allegro jakieś z Wrocławia, firma salto czy jakoś tak. Są spoko na piance grają dobrze :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME