Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa RGB - kolejne wcielenie.

1 Marcin 09 May 2009 20:28 9070 9
  • Lampa RGB - kolejne wcielenie.

Postanowiłem zamieścić fotki mojej lampki RGB. Wiem że pełno jest tego na elektrodzie ale chyba w drewnie jeszcze tego nie było. Schemat zaczerpnąłem ze strony : http://mirley.firlej.org/mini_lampka_rgb_2 .
    Wielkie dzięki dla tego człowieka bo naprawdę ma on głowę na karku i wie o co chodzi w elektronice.
    Tak wygląda moja lampka:

Jako obudowę zastosowałem stroik tzn. W szklanej bańce sztuczny kwiatek zalany wodą i oczywiście stłuczoną szybę z malucha plus wytoczona podstawka z jabłoni (chyba grochówka)
    Elektronikę udało mi się upchnąć w podstawie lampy tzn. wytoczyłem na tokarce wałek z drewna jabłoniowego przez to po polakierowaniu ma żółtawo czerwonawy kolor :D . Wtoczyłem się w podstawę 3 cm i w górnej części na 2,5 cm . Jedyne zmiany w schemacie to zamontowanie stabilizatora napięcia bezpośrednio przy zasilaczu przez co zyskałem więcej miejsca na montaż w lampie . Na zewnątrz wyprowadziłem tylko 2 przyciski do regulacji prędkości zmian kolorów , natomiast pozostałe są dostępne po odchyleniu lampy na bok. Zrobiłem tak ponieważ ta lampa jest do świecenia a nie po to by się nią bawić.
    Widok od spodu:

Po szczegółowy opis działania odsyłam na ww. stronę (warto).
    Jeszcze fotka jak działa , ale to każdy widział na innych projektach.
    Czekam na opinie. Pozdrawiam:D

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    1 Marcin
    Level 17  
    Has specialization in: elektronika ogólna, auta .
    1 Marcin wrote 269 posts with rating 66, helped 17 times. Live in city Lubartów. Been with us since 2008 year.
    elektronik999
    Level 26  
    Filmik by sie przydal
    1 Marcin
    Level 17  
    Niestety nie posiadam takowego ale układ działa na 100%. Polecam tą stronę: http://mirley.firlej.org/mini_lampka_rgb_2 , jest tu wszystko "łopatologicznie" wyjaśnione. Jak dobrze pamiętam "Mirley" też jest użytkownikiem Elektrody no i ma pojęcie co w elektronice "piszczy".
    otomsono
    Level 15  
    To prawda, strona mirley.firlej.org jest godna polecenia. Wykonałem już kilka projektów z tej strony i nie było żadnych problemów.

Co do Twojej lampki, ciężko cokolwiek ocenić(słaba jakość zdjęć), wspomne podobnie jak koledzy, że przydałby się filmik przedstawiający działanie.
    Mogę powiedzieć że na pierwszym zdjęciu wygląda ładnie ;)
    1 Marcin
    Level 17  
    Ryski wrote:
    Pozdrawiam kolegę z tego samego miasta ;)))

Lampka ciekawie się prezentuje, jednak filmik by się przydał i zdjęcia z dobrą ostrością, mało widać na tych.
    Czym to zasilasz?

Zdjęcia robiłem z wyłączoną lampą błyskową , ponieważ przy zdjęciach robionych z bliska światło lampy mocno rozjaśniało lampę i słabo było widać kolor lampy. A bez lampy aparat jakoś kiepsko łapie ostrość:cry:
    Do zasilania lampy używam czegoś takiego:
    Jest to zupełnie przerobiony zasilacz , tylko obudowa została oryginalna :D
    Transformator jest od "Wilgi" do tego mostek prostowniczy kondensator 2200mikroF. i stabilizator 7805 i mały radiator z radzieckiego telewizora (Rubin) tak na wszelki wypadek , ale można go pominąć (sprawdzałem stabilizator jest lekko ciepły).
    Z tyłu lampy zamontowałem gniazdo do zasilania z zasilacza więc łatwo jest w razie potrzeby rozłączać zasilacz i wykorzystać go do innego projektu.

sobieraj_100
    Level 12  
    Wszystko pięknie i ładnie ale ; czy nie można było umieścić gniazda zasilającego na płytce ? Zastosować wtyczke kątową . Nie trzeba by było wiercić drewnianego pierścienia. Ogólnie pomysł miły dla oka . Pozdrawiam

P.S. Zasilacz mówiąc delikatnie , pozostawia wiele do życznia !! Jest tyle fajnych i prostych schematów .
    piotrek7700
    Level 16  
    Mogłeś zastosować baterię z jakiegoś telefonu i po pełnym naładowaniu uniknął byś ciągnących się kabli itp.
    pomysł z drewnem bardzo fajny, ;)
    FILMIK i raz jeszcze FILMIK jak to się sprawuje!!!
    Morfeusz1991
    Level 15  
    Powiedz mi jak Ci świecą diody? Czy jest to kolor "skupiony" czy może kolory rozłażą się trochę w innych kierunkach?
    1 Marcin
    Level 17  
    Morfeusz1991 wrote:
    Powiedz mi jak Ci świecą diody? Czy jest to kolor "skupiony" czy może kolory rozłażą się trochę w innych kierunkach?

Kolory ładnie się rozpraszają we wszystkich kierunkach , zastosowałem tylko 2 diody RGB , przy większej ilości kolory byłyby bardziej intensywne i bardziej widoczne w dzień. Najlepiej widoczny jest kolor niebieski, postaram się nagrać film i zamieszczę go jak najszybciej.

Pomysł z baterią nie jest zły , ale gniazda zasilającego zupełnie nie widać więc na razie go jeszcze zostawię ( zawsze można wytoczyć nową podstawę , może z jakimś wzorkiem :D )

Lampkę dałem mojej przyszłej ślubnej - i nawet podoba jej się.