Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do GDN30/60/1 oraz GDWT9/80

09 Maj 2009 20:39 956 6
  • Poziom 9  
    Witam.
    Szukałem co nieco na ten temat, sporo się dowiedziałem lecz nie jestem aż tak bardzo obeznany w kwestii zwrotnic więc do rzeczy:
    Tworzę kolumienki z tych głośników (2xGDN + 1xGDWT), Potrzebne mi są teraz jakieś dobre zwrotnice żeby to przyzwoicie grało. Myślałem żeby zrobić zwrotnice 12dB lecz nie wiem czy dobrze myślę, mógł by mi ktoś pomóc z tymi zwrotnicami? Bo wiem że od zwrotnic bardzo dużo zależy i nie chciał bym zepsuć efektu przez zły dobór parametrów. Wy się na tym znacie - ja nie bardzo więc może czegoś ciekawego się nauczę od Was. Jak by mógł ktoś mi pomóc wyliczyć optymalne wartości pojemności i indukcyjności, to bym był niezmiernie wdzięczny.
    Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Ma kolega już te głośniki ? Jeżeli tak to można zrobić kopie A140 średniotonowy nie jest wydatkiem którego nie da się przeskoczyć, a zwrotnice od A140 są ogólnodostępne. Jeżeli jeszcze nie to proponował bym podać budżet bo podane głośniki są ok ale bez rewelacji i można zrobić lepsze projekty.
  • Poziom 36  
    Jeśli już te głośniki, to tak naprawdę zwrotnica może się ograniczyć tylko do głośnika wysokotonowego.

Bo z niskotonowego i tak nie ma za bardzo co obcinać - trzeba puścić pełnym pasmem.

ale jak kolega radzi, lepiej by było dołożyć średniotonowy.
  • Poziom 9  
    No właśnie głośniki niskotonowe mam... wysokotonowe do zamówienia. Nie chcę pchać w to kasy i dlatego planowałem zrobić użytek z tych GDN. I chciałbym wiedzieć jakie dać tam zwrotnice, żeby to przyzwoicie grało. Bo coś zepsuć to nie problem. Co do wysokotonowców to mam "na stanie" tubę o wymiarach 385 x 129 mm i do niej planowałem dać GDWT. Więc podsumowując potrzebna mi jest pomoc w wykonaniu zwrotnicy do GDN-ów oraz jakieś sugestie co do wysokotonowych + zwrotnica do nich.
    Dzięki za zainteresowanie tematem
  • Poziom 36  
    Cofam to co powiedziałem o puszczaniu pełnym pasmem. jak spoglądam na wykres tego GDN-a

http://www.e-tonsil.pl/index.php?p58,gdn-30-60-1-6

to górka w okolicach 2 khz jest straszna.

Nie lepiej rzeczywiście odżałować te kilkadziesiąt złotych na średniotonowego?

Bo w innym wypadku może się okazać, że nie ma w ogóle basu bo jest zagłuszany przez te, niezbyt ładne średnie częstotliwości.
  • Poziom 9  
    Jak bym miał te "kilka" złotych to czemu nie ale raz że całą obudowę mam już przygotowaną pod takie a po drugie że muszę trochę w auto kasy wpakować i nie bardzo mam :/ Ale do jednej kolumny idą dwa GDN-y i jeden GDWT, to może da się tak zrobić że jeden GDN będzie odtwarzał tylko niskie tony (nie znam się za bardzo ale tak mi się wydaje) a drugi troszkę szersze pasmo. może tak by było w miarę dobrze? Po prostu chcę skleić kolumny z tego co mam, wiem że rewelacji nie będzie ale coś zawsze będzie jak ma na darmo leżeć....
    Mam nadzieję że ktoś coś da radę poradzić
  • Poziom 2  
    Nieco późno ale co tam...

moim zdaniem nie będzie to dobre posuniecie. Nie mam wielkiej wiedzy na temat odcinania niskotonowca, ale tak na chłopski rozum to jeden będzie przyszkadzał drugiemu.

Takie puszczenie na inne pasma tych głośników jak już ma racje bytu to w innych komorach. Wtedy to trochę zacznie mieć sens, ale byłoby trochę dziwna konstrukcja.