Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BENQ - Q9T3 monitor LCD brak podświetlania świetlówek

DamianRTV 31 Maj 2009 22:41 22950 46
    DamianRTV
    Poziom 27  
    Witam nie uwierzycie wczoraj jak tak wszystkie elementy powyjmowałem i pomierzyłem i z powrotem wsadziłem wpadłem na pomysł że wsadzę świetlówki które mi kolega LObo dał - z innej matrycy takie luzem wyjęte z niej.
    Zauważyłem że świetlówka w dobrej gałęzi nie świeci - powód spalony FU, na tej złej zaświeciła.
    Po wymianie FU to samo - z uwagi n a to że lutowałem wczoraj wszystkie elementy stwierdziłem że nie przelutowałem gniazd wyjściowych na wtyczki świetlówek,i na tych nie świeciła mi świetl.z dobrej gałęzi więc jak lutować wszystko to wszystko - po przelutowaniu tych gniazdek na świetlówkach z innej matrycy zaświeciły dziwnym cudem 2 - można wnioskować że był ukryty zimny lut.
    Ale dlaczego dzieje się tak że poświeci mi 5 sek. i zgaśnie mi jedna a za 7 sek. druga ???
    Napięcia za mosfetami FU na dławiku mam 12.54 prawie równe w każdej gałęzi.

Natomiast gdy podłączyłem moją matrycę ( tu bym się nie dowiedział która nie świeci bo są zabudowane ) to na pięcie na naprawianej gałęzi Q805 jest 11.2V a na dobrej 12.4V czemu tak ? i poświeci ze 7 sek. i się wyłączy ale dwie naraz się wyłączą nie jak na tych innych świetlówkach że osobno. I wyłącza się w stan czuwania - nie wiem czy tak ma się to zachować akurat - ale po 5/7sek. się wyłączy i świeci się żółta - tylko ta różnica napięć mnie zastanawia prawie ponad 1 V ale na tych innych świetl. były równe.

Czy zaś się zepsuje ?

ps: radzę wszystkim dobrze podrapać nóżki elementów i przylutować ponownie na świeżej cynie elementy na wysokim napięciu już nie wspomnę o elementach grzejących się - TL-a też przelutowałem oraz wszystkie smd elementy.
  • PCBway
    nouki
    Poziom 25  
    Nie bardzo rozumie o czym piszesz ale ... :)

n.3 i n.14 to są wyprowadzenia ze świetlówek czyli D 805 i 811 na mojej płytce

Owszem ale idą na podwójną diodę jedna do masy a 2 idzie na wzmacniacz błędu.
    Jak masz oscyloskop to sprawdź i porównaj.

na sterowaniu Fu - Vpp 0,4v
    wyjście przed dławikiem Vpp 1v F~140KHz przebieg sinusoida
    wyjście za dławikiem Vpp 14v zbliżony do piły
    Sterownik noga 1 Vpp 0,7V przebieg piła

dane dla schematu jaki wstawiłem !! ale powinny być podobne.

Sądzę że chodzi tu właśnie o wzmacniacz błędu który po przekroczeniu wartości krytycznej blokuje komparator i generator Pwm.

Zastanawia mnie czemu monitor przechodzi w stan czuwania - czy nie dzieje się tak z braku sygnału?.

Sprawdź napięcie adj. i power-on czy się zmieniają czy pomimo wyłączenia lamp napięcie zostaje.
    DamianRTV
    Poziom 27  
    nouki napisał:

n.3 i n.14 to są wyprowadzenia ze świetlówek czyli D 805 i 811 na mojej płytce

Owszem ale idą na podwójną diodę jedna do masy a 2 idzie na wzmacniacz błędu.

Nie nie - kolego "złoty" ;) zapomniałem dodać że nie mam w tym czasie załączonego sygn. z kompa. Bo byłem pod taką euforią że tylko zrobiłem i odrazu znapisałem do Was.
    Tylko tak na sucho go podłączyłem.
    -Myślę że to normalne - co ?

A powiedz mi jak sprawdzę to bez oscyloskopu - mój miernik ma dodatkowy jeszcze pomiar Hz - czy to na coś mi się przyda ?
  • PCBway
    DamianRTV
    Poziom 27  
    Witam - dlaczego te pliki są puste jak je ściągnąłem :(

Dostałem coś takiego:

- te małe smd co są w aplikacji tego FU sprawdzone - na wylucie - były ok one przecież załączają tego FU bo dostają sygn z TL-a - Może to TL mam zepsuty ? Ale zrobię jeszcze tak że podłączę monitor i sprawdzimy - bo normalnie teraz na wyjściu FU ma około 12.54V a przed nim mam około 13..V

Płyta jest jest kompletnie i poprawnie przelutowane - przwie każdy lut jest świeży ;)

-Dam znać jak pod kompa podłączę.
    nouki
    Poziom 25  
    nadal nie napisałeś czy napięcie uruchomiające inverter jest ciągle czy zanika wedle schematu BL.ON i BRT.adj
    DamianRTV
    Poziom 27  
    Tzn - na której nodze to mam zmierzyć ? - robi się tak :

Jak załączę monitor to :
    -muszę nacisnąć przycisk "uruchomieniowy" mikrostik POMER z przodu - Napięci przed przyciśnięciem z przetwornicy wychodzą mi +5 i 18.2V
    -po naciśnięciu mam +5 i 14V i to idzie na FU po nim mam 12.54V
    -po przełączeniu się tego monitora w czuwanie - bo żółta dioda się zapala zamiast zielonej tak po około 10sek. i za FU potem nie nic jest 0V
    Tyle co zmierzyłem - a na tej podwójnej diodzie mam 1.5V co idzie na świetlówki i na nogi n.3 i n.14

W której nodze mam coś zmierzyć i w jakim okresie ON/OFF ?
    nouki
    Poziom 25  
    złącze zasilacz reszta jak widzę idą tam 2 ścieżki po prawej stronie złącza

Zdaje sie że Zworki J-10 i J-9

P.s coś mi się zdaje że ten monitor działa tylko z braku sygnału przechodzi w czuwanie :)
    DamianRTV
    Poziom 27  
    No i mam placek :( pochodził 20 min. i teraz ta 2 która cały czas była dobra gałąź strzeliła - może pomogą mi mocniejsze tranzystory ? 2SC mi tylko jeden strzelił 2 jest dobry :( szlak mnie już trafia z Tym monitorem :(
    DamianRTV
    Poziom 27  
    Znalazłem "dziada" - przyczynę tego że mi tą dobrą gałąź zepsuło ;) kupiłem <<<tak>>>i ale na 250V okazało się że mój miernik głupieje na jego pomiarze - nie może go zmierzyć coś próbuje ale nie umie - a jeden z nich zmierzył (szkoda że tego nie zrobiłem przed wylutowaniem ich) bo dobry trafił na tą naprawianą gałąź - ale tylko mi jeden tr 2sc5707 strzelił - wymieniłem je na 2sc5103 - takie miałem pod ręką ;). włożyłem 220nF z innego inwertera na razie i załączyłem na świetlówkach "luzem" - innych i za FU na dławiku było 12.6V na jednej i drugiej gałęzi.
    Ale gdy wpiąłem na oryginalne świetlówki z matrycą to na jednej gałęzi było 11.8 a na drugiej 10.6 - dlaczego taka różnica ?

Widzę jak ważny jest ten kondensator - jego brak lub zły powoduje spalanie się pary tranzyst. lub powoduje jakiś pik co je pali.

- tylko mi się to popsuło bo jakoś długo go przytrzymałem na stanby - żółta woda.

- zielona dioda (monit.ON) +13.8V przed FU -> za 12.6V
    - żółta dioda (monit.stanby) 20V przed FU -> za 0V
    - doda nie świeci kabel sieć wpięty 17.8V przed FU -> za 0V

Takie mam napięcia z wyjścia przetwornicy +5V jest OK - 5.2V cały czas.

-Czy ktoś mi powie czy jest to tak jak ja piszę że przyczyną tego był wadliwy kondensator ;) ???

Myślę że to że po około 6 sek/ 10 sek. że on sam się wyłącza to normalne - zobaczę jutro jak go podłączę pod kom.
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda
    DamianRTV napisał:
    -Czy ktoś mi powie czy jest to tak jak ja piszę że przyczyną tego był wadliwy kondensator ;) ???

Tak się zastanawiam po co pisać na tym forum jak się innych postów ze _zrozumieniem_ nie czyta.

"Odkryłeś", że ten kondensator jest ważny a już na poprzedniej stronie tego wątku Ci pisałem o przyczynach uszkodzenia klucza.

Pisałem też coś o przetwornicy rezonansowej no ale po co tam jakiś kondensator w obwodzie rezonansowym :puppydogeyes:
    Z tego co pamiętam na PW tłumaczyłem różnice napięć "gałęzi".
    DamianRTV
    Poziom 27  
    Witam szanownego kolegę WojtasJD :sm9: - proszę się kolego nie gniewać na mnie - :roll: może trochę chaotycznie to robię masz rację ale naprawdę serdecznie CI za wszelką pomoc dziękuję i w ogóle wszystkim tu dziękuję za poświęcenie mnie trochę uwagi - kłaniam się :please:

- wracają do naprawy - więc powoli i bez chaosu ;)

W dobrej gałęzi owszem nie wymieniłem konda bo był dobry. Dopiero jak kupiłem 2 NOWE to wymieniłem w dwóch gałęziach by były świeże. I to do tej że dobrej od samego początku gałęzi włożyłem ze sklepu - nie mierząc go - mój błąd ! po podłączeniu nagle padła. Kupiony już był do du..y
    Natomiast w tej nie sprawnej gałęzi wymieniłem konda jak kolega mi kazał :D
    - teraz mam tak: na jednej mam 10.8V a na drugiej mam 11.7V - na oryginalnych świetlówkach - Ale jak do prób podłączałem inne świetlówki to miałem równo po 12.56V na jednej i drugiej.

Dodano po 7 [minuty]:

Ale ten 2sc5103 jest słabszy od 2sc5707 - muszę go wymienić ! na jaki np ? Może pomoże dać mocniejszy - nie będzie się tak grzał ;) i w pewnej części wyeliminuje zimne luty - pewnie kosztem - jakby się tak spalił trafek - bo pewnie je przepali a tranzystor będzie dobry :( - to nie lepiej jak dam oryginał !
    DamianRTV
    Poziom 27  
    Kolego WojtasJD i inni ;)
    - i kupuj tu w sklepie i zaufaj sprzedawcy że da Ci tak kond jaki ty chcesz :( no godne pożałowania !

Proszę zobaczyć: pisze że jest na 250V 220nF, a co z nim mi zrobiło ? to co na rysunku i zaczęło się kopcić dziś po włożeniu tych kondów po 15min. ładnie się zagrzał.
    Wczoraj na tych czerwonych kondach pochodził 2 godz i gitara, a dziś jak chciałem nowe świeże wlutować to proszę - aż mnie wzięło...

Wstawiłem taki kondensator z dobrego ale używanego inwertera :

I na razie działa 2 godz. ;) odpukać w nie malowane bo już go nie chcę otwierać, a wy czytać moich postów.

Tylko teraz mam tak :

-standby OFF: przed FU = 17.2V

-standby OFF - standby ( żółta dida) : przed FU 19.7V

-stan pracy ON: ( zielona dioda)
    za FU

......gałąź dobra = 11.6
    ......gałąź naprawiana = 10.7

a przed FU jest 13.4V

Czy to świadczy że mam coś ze świetlówkami ? bo jak inne świetlówki podłączę na próbę to mam na każdej gałęzi po po 12.5V
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda
    DamianRTV napisał:
    I na razie działa 2 godz. ;) odpukać w nie malowane bo już go nie chcę otwierać, a wy czytać moich postów.

Jak ignorujesz posty to co się dziwisz.

Kondensatory, które kupiłesz są/były na 100% sprawne, przypomnij sobie dlaczego się tu nie nadają.
    DamianRTV
    Poziom 27  
    Ale tak powiedział sprzedawca też akurat elektronik :( hmmm - dziękuję i przepraszam ;) za wszystko.

Ale proszę wypowiedz się na temat tych napięć i czy te co teraz włożyłem mogą być ? - proszę :please:
    L0bo
    Poziom 26  
    Kondensator na zdjęciu drugim, jest kondensatorem mylarowym.
    Ma znikomą stratność, a co za tym idzie niewiele się w nim wydziela mocy.
    Dzięki takim parametrom, zawodność ich jest praktycznie zerowa.
    W praktyce na kilka tysięcy kondensatorów do chwili obecnej zużytych, żaden z nich nie dał ciała.
    Należy uważać na podróbki (też takie są) oraz nie stosować identycznie wyglądających kondensatorów zabudowywanych w zwrotnicach kolumn głośnikowych niewiadomego pochodzenia.
    DamianRTV
    Poziom 27  
    Monitor - na razie jest ok. - napięcia jak wyżej i odpukać "w nie malowane" działa :) dziękuję wszystkim.

Usterką się okazało że miałem sprzedany wadliwy kondensator co palił mi tranzystory - ale nie wykluczone że zimne luty sprawiały że się to psuło.
    Po wyjęciu transformatorków i podrapaniu nóżek transfor. i ocynowaniu je na nowo oraz po prześledzeniu każdego prawie luta i zmianie go na nowy - oprócz wymiany tranzystorów i kondensatorów między nimi monitor można na chwilę obecną powiedzieć że działa.

Dziękuję za poświęcony czas i pisanie konkretnych rad co miałem zrobić - bo nie jestem aż taki fachowiec jak Ci którzy pracują przy sprzęcie na co dzień, zajmuję się tym dorywczo - co wpadnie mi w ręce.

Dziękuję jeszcze raz - i pozdrawiam serdecznie Damiano