Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare kolumny po Zodiaku - renowacja

Telside 10 Maj 2009 00:09 889 1
  • #1 10 Maj 2009 00:09
    Telside
    Poziom 9  

Witam.

Chciałbym tchnąć powiew nowego brzmienia w moje komunistyczne kolumny od Zodiaka o wymiarach 45/22/25cm (wys/gle/sze). Kolumny te składają się z dwóch głośników wysokotonowego Tonsil 80W 8ohm i niskotonowego Tonsil 30W 8ohm (20cm). Za zwrotnicę służy sam kondensator (chyba 47uF). Napędzane są wzmacniaczem Sony STR-DE245 (50W) i SB Audigy. Kolumny wyglądają tak jak te - zdjęcie zapożyczone z forum - Link

Od kilku lat z niskotowców wykrusza się systematycznie zawieszenie (wiek robi swoje i muzyka bardziej żywa niż ta z lat 80 też :P). W jednym głośniku mam ok 50% zawieszenia, a w drugim wczoraj wypadło już całkowicie. Kolumna charczy strasznie, nie da się już jej używać. Stan membrany oceniam na wzorowy, reszta chyba też jest ok (dopóki nie wyleciało zawieszenie głośnik grał jak marzenie). Jako że piszą tu sami fachowcy, to macie ogólne pojęcie jak taki zestaw mógł grać. Najprościej pewnie byłoby wrzucić nowe zawieszenie i po sprawie - jednak nigdy czegoś takiego nie robiłem i nie wiem czy dałbym radę. Może dałoby kupić jakieś głośniki (włączając nawet wymianę wysokotonowych i zakup nowej zwrotnicy), które grałyby lepiej a przynajmniej nie gorzej niż te Tonsile. Jak możecie, to podajcie swoje typy - czy taka operacja ma w ogóle sens? No i na koniec, gdzie w Łodzi można kupić głośniki i części do nich (zawieszenie, gdybym się podjął naprawy) - najlepiej gdzieś w
    szeroko rozumianym centrum.

Dzięki. Pozdrawiam.

0 1
  • #2 10 Maj 2009 00:14
    sq8ju
    Poziom 24  

Te paczki straszliwie rezonują. Miałem kiedyś i robiłem próby... W końcu wylądowały w okrągłym segregatorze ;) O ile ścianka jest cieńsza niż 18mm szkoda na prawdę zawracać sobie nimi głowę.

0