Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka erd28304x electrolux -- dziwny dźwięk przy włączaniu

10 Maj 2009 00:45 3318 5
  • Poziom 2  
    Niedawno (miesiąc temu) kupiłem lodówkę electrolux erd28304x. Jest wypoziomowana, lecz mimo to przy każdym włączeniu słychać głośny metaliczny stuk (jakby to ,,wrzeciono" w agregacie uderzało o ściankę). Podobny dźwięk było słychać przy przenoszeniu lodówki podczas transportu. Czy to normalny objaw czy powinienem wezwać serwis gwarancyjny?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Jak na gwarancji to wezwij serwis, uszkodzona sprężarka może wydawać takie dźwięki jak spadła ze sprężyn podczas przenoszenia ale wtedy to by tłukło cały czas. Wyłącz chłodziarkę z gniazdka na kilka godzin i po włączeniu zobacz czy odgłosy wydobywają się ze sprężarki "agregatu" czy może jakieś rurki są za blisko siebie i uderzają. Jeśli tak się dzieje to można je trochę powyginać. Z takiego opisu ciężko coś wywnioskować inne usterki sam nie naprawisz a po wezwaniu serwisu może okazać się że to normalna praca i tak ma być.
    pzdr
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj wieczorem wyłączyłem lodówkę, a włączyłem ją dziś rano. Wygląda, że przy pierwszym włączeniu było już ,,kulturalnie". Ważna sprawa w takim razie: te kilka godzin spokoju to musi być od momentu zaprzestania wszelkich czynności, zwłaszcza poziomowania i przesuwania lodówki (ja popełniałem ten błąd, że przesuwałem ją (choć delikatnie) podczas działania i podkręcałem nóżki).
  • Poziom 11  
    Urządzeń chłodniczych nie powinno się uruchamiać od razu po ich przetransportowaniu ,ponieważ czynnik chłodniczy bardzo łatwo miesza się z olejem ze sprężarki a po włączeniu sprężarki jest tłoczony do obiegu co może spowodować zatkanie obiegu lub ograniczenie wydajności chłodniczej. Sprężarka może uderzać o obudowę jeżeli spadła ze sprężyn podczas transportu albo jeżeli startuje pod obciążeniem(ma ciśnienie na stronie tłocznej )
  • Poziom 2  
    rafam napisał:
    Urządzeń chłodniczych nie powinno się uruchamiać od razu po ich przetransportowaniu ,ponieważ czynnik chłodniczy bardzo łatwo miesza się z olejem ze sprężarki a po włączeniu sprężarki jest tłoczony do obiegu co może spowodować zatkanie obiegu lub ograniczenie wydajności chłodniczej. Sprężarka może uderzać o obudowę jeżeli spadła ze sprężyn podczas transportu albo jeżeli startuje pod obciążeniem(ma ciśnienie na stronie tłocznej )

Moja lodówka nadal wydaje ten dźwięk przy włączaniu. Czy to oznacza, że olej dostał się tam, gdzie nie powinien? Czy jest jakaś rada na to w takim razie, czy pozostaje serwis? (po transporcie czekałem kilka dni z włączeniem lodówki, choć przyznaję, że po przesunięciu/przestawieniu nie robiłem już tego).
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Na zawieszenie sprężarki w obudowie nie ma znaczenia czas na jaki ją wyłączyłeś . Jedynie jeżeli lodówka pracowała i termostat ją wyłączył to w takiej sytuacji sprężarka potrzebuje "trochę "czasu przed ponownym włączeniem , chodzi o to że ciśnienie panujące po stronie tłocznej układu utrudnia ponowny rozruch .Dzieje się tak w przypadku kiedy termostat włącza ponownie sprężarkę za szybko tj. w czasie krótszym niż 3-4 minuty.
    Według mnie to sprężarka jest wadliwie zawieszona na sprężynach bo jeżeliby z jakiejś tylko spadła to ten dźwięk byłby słyszalny także podczas pracy.
    Sprawdź także z tyłu czy między sprężarką a obudową nie ma styropianu (niektórzy producenci tak robią ), bo jak spr. jest tak zablokowana to gumowe nóżki nie pełnią roli amortyzującej .