Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwrotak do gdn 20/80/2 + 2xgdn13/40/2 +Vifa D20TD-05-06

rysiul123 06 Maj 2004 01:09 2760 8
  • #1 06 Maj 2004 01:09
    rysiul123
    Poziom 10  

mam juz glosnik gdn20/80/2 posiadam takze glosniki gdn13/40/2 plamuje zrobic kolune truj drozna. bas wiadomo 20/80/2 za srednie tony maj odpowiadac dwa 13/40/2 poloczone szeregowo a za wysokie planuje wsadzic Vifa D20TD-05-06. moje pytanie brzmi jak do tego poskladac zwrotek ktora bedzie miec czestotliwosci podzialu 300Hz i 3000Hz????

moze jakis inny cykacz zamiast vifa w tej cenie???

0 8
  • #2 06 Maj 2004 09:15
    igod
    Poziom 24  

Trchę nie na temat, ale lepiej kup Peerlessa 176 + Audaxa A0. Cenowo wyjdzie tak samo, a wszystko będzie lepsze.

0
  • #3 06 Maj 2004 10:28
    rysiul123
    Poziom 10  

senk w tym ze te gdn-y wszystkie juz mam tylko nie mam wysokotonowego i chce je wykozystac.

0
  • #4 08 Maj 2004 00:15
    hebata
    Poziom 12  

GDN 13/40/2 4 Ohm (domyslam się, że takie kupiłeś). Niezły głośnik, kiedyś go ćwiczyłem i przebadałem chyba z 10 sztuk. Mozna na nim uzyskać w miarę liniowe pasmo do 4000-4500 Hz, w związku z tym proponuję żebyś go ciął na częstotliwości w przedziale jak wyżej, np. na 4000 Hz. Uważaj bo z moich pomiarów wynikało, że ten głosnik w 8l obudowie zamkniętej miał brzydkie 6 dB podbicie w pobliżu 1000 Hz. Wydaje mi się, że przy takich głośnikach jak masz (GDN 20/80/2 i 2x GDN 13/40/2) powinieneś podnieść dolną częstotliwość podziału na jakieś 500-600 Hz lub jeszcze wyżej (przy tych częstotliwościach GDN20/80/2 jeszcze dobrze pracuje, tzn. liniowo w paśmie). Czy analizowałeś zastosowanie w roli gwizdka "Visatona" G 20 SC? Przemyśl czy nie warto go zastosować! Brzmi w miarę ciepło i przejrzyście oraz czysto i "bez piasku" niesie górę, np. czynele, a jest stosunkowo niedrogi, o ile pamiętam, ok. 170 zł (bardzo dobra jakość przy stosunkowo niedużej cenie).

0
  • #5 08 Maj 2004 01:31
    rysiul123
    Poziom 10  

hebata w moim porzednim temacie " PROSZE O KILKA SLOW NA TEMAT GDN20/80/2" brales tez udzial i przedstwiles opis swojej konstrukcji i jak zdazylem zauwazyc moja konstrukcja bedzie podobna do twojej tzn jeden basowiec, dwa sredniaki i kopulka, a wiec chciabym prosic cie o kilka rad jak najlepiej wykozystac te glosniczki i jaka zwrotke najepiej bylo bu zrobic dla niej ???

z gory dziekuje

0
  • #6 08 Maj 2004 12:44
    Sound Wave
    Spec od akustyki

ja bym jednak dał jednego średniaka na kolumne... jakoś nie przemawia domnie takie rozwiązanie jak sugerujesz, myśle że przy podziale w okolicach 500-800Hz spokojnie wytrzyma jeden

0
  • #7 08 Maj 2004 21:20
    hebata
    Poziom 12  

Rysiul123. Ta kolumna głośnikowa, którą opisywałem w twoim porzednim temacie "PROSZE O KILKA SLOW NA TEMAT GDN20/80/2" nie była moją pierwszą, a którąś kolejną (chyba piątą poważnie zaprojektowaną, skorygowana praktycznie pod kątem brzmienia i obmierzoną). Może najpierw kilka słów na temat idei jaką wyznaję:
    1) po wielu doświadczeniach z różnymi głośnikami i różnych producentów wiem na 100%, że zwrotnica obliczona nawet w najlepszym, profesjonalnym programie komputerowym:
    - nie gwarantuje założonego teoretycznie 3 dB podziału między dwoma sobie najbliższymi (np. nisko i średnio tonowym lub średnio i wysoko tonowym itd.) torami zwrotnicy. Niemniej jednak wstępny projekt zwrotnicy wykonany za pomocą programu komputerowego to podstawa do dalszych prac nad kształtem, a przede wszystkim brzmieniem kolumny,
    - wymaga (w pierwszej kolejności ) praktycznej korekty za pomocą jej elementów pod kątem: poprawnego 3 dB podziału między dwoma sobie najbliższymi torami i poprawnej charakterystyki przenoszenia, a w szczególności sprawdzenia poprawnego sfazowania głośników (czy nie ma "dziur" lub "podbić" w paśmie przenoszenia),
    - nie gwarantuje poprawnego brzmienia. Po uzyskaniu 3 dB podziału zaczyna sie najtrudniejszy etap, sprawdzanie brzmienia. Często bywa tak, że trzeba zmieniać wartości elementów zwrotnicy (częstotliwości podziału) szczególnie gdy chce się uzyskać bardzo dobre brzmienie w zakresie średniowysokotowym i optymalny podział w tym zakresie (jak zawsze trzeba zastosowac kompromis),
    - nie gwarantuje prawidłowego przebiegu modułu impedancji. Jest to ważne, gdy wzmacniacz zaprojektowany na 8 omowe obciążenie ma dużą rezystancję (impedancję) wyjściową (mały współczynnik tłumienia);
    2) stosunkowo łatwo jest korygować podział zwrotnicy na niskich częstotliwościach (za to trudniej dobierać, np. indukcyjności cewek w tym zakresie), stąd nieprzypadkowo podział na 250-300Hz i zastosowanie dwóch głośników średniotonowych. Daje to przede wszystkim gwarancję wytrzymałości mocowej, ale nie tylko. Popełnienie błędu przy tej częstotliwości podziału nie skutkuje spektakularnymi, złymi efektami. Trzeba mieć sporo wprawy, żeby błąd wyłapać tylko słuchem przy pierwszym czy nawet drugim słuchaniu, chyba że błąd fazy będzie bardzo duży;
    3) po wielu doświadczeniach z brzmieniem różnych kolumn głośnikowych doszedłem do wniosku, że jeżeli nie stosuje się głośników z najwyższej półki (tzw. high end) i do nich fabrycznych zwrotnic, to moim zdaniem najlepiej brzmi układ D'Appolito, ale niestety trzeba spełnić kilka dodatkowych bardzo ważnych i trudnych warunków. Trzeba między innymi:
    - posiadać pewną wiedzę na temat charakterystyki przenoszenia zastosowanych głośników średniotonowych w paśmie ich przyszłej pracy. Jeżeli tej charakterystyki brak, to ten parametr moim zdaniem wymaga obowiązkowego sprawdzenia. Często stosunkowo tanie głośniki dają bardzo dobre efekty w kolumnie głośnikowej w układzie D'Appolito, tylko trzeba znać lub poznać (zmierzyć) ich charakterystyki. Tak nawiasem, preferuję głośniki z membraną celulozową impregnowaną lub inne bardzo podobne w brzmieniu,

- posiadać pewną wiedzę na temat impedancji głośników średniotonowych w ich paśmie pracy. Moduł impedancji jest mozliwy do zmierzenia prostą metodą, w warunkach domowych. Przy dużej wprawie mając tylko charakterystykę impedancji głośnika (kolumny głośnikowej) można z ok. 50-80 % pewnością oszacować poprawność 3 dB podziału torów zwrotnicy i zachowanie się głośnika (kolumny głośnikowej) w paśmie. Przy okazji ważna informacja; prawie każdy znany mi głośnik wymaga korekcji impedancji (dwójnikiem RC) w paśmie przenoszenia,
    - zastosować zwrotnicę nieparzystego rzędu,
    - dobrać optymalną częstotliwość podziału, aby uzyskać założone brzmienie. Mnie przy wybranych przeze mnie głośnikach wyszła praktyczna częstotliwośc podziału na ok. 3200 Hz. Zanim jednak wybrałem określony typ głosnika przetestowałem wiele głośników kilkunastu producentów, w tym między innymi równiez glosniki Tonsila (dlatego tak się wymądrzam na temat GDN 13/40/2). Po wybraniu typu głośnika (niestety nie był to Tonsil) z ok. 10 przebadanych głośników wybranego typu skompletowałem raptem tylko cztery.
    - po sprawdzeniu jakości głośników średniotonowych można dopiero próbować kombinować jaki gwizdek zastosować.
    Biorąc pod uwagę powyższy wywód pozostaje jeden krótki wniosek: najlepszym rozwiązaniem, dającym prawie pewne wyniki jest kopiowanie fabrycznych rozwiązań (jeżeli po raz pierwszy zaczyna się swoją przygodę z budowaniem kolumn).
    Natomiast wracając do moich uwag z poprzedniego postu. Zaproponowałem wówczas Tobie wyższą częstotliwość podziału na niskich, gdyż miałem złe doświadczenia z GDN 13/40/2 4 Ohm (podbicie w okolicach 1000 Hz - głosniki testowałem w 1998 r.). Ale Ty może będziesz miał więcej szczęścia. Są to co prawda głośniki z membraną z polipropylenu, ale moim zdaniem zdecydowanie lepsze od głośników tej klasy produkowanych przez Teslę. Na gwizdek zaproponowałem Tobie głośnik "Visatona" G 20 SC, gdyż odniosłem wrażenie, że jeszcze jesteś w rozterce co wybrać. Niedawno go testowałem i jego brzmienie bardzo mi się spodobało. Jestem bardzo ciekawy jakby on u Ciebie grał w konfiguracji z polipropylenem. Jednak najprostszym rozwiązaniem w Twoim przypadku może okazać się głośnik wysokotonowy Tonsila. Spróbuj do dwóch szeregowo połączonych GDN 13/40/2 (4 Ohm) dobrać jakiegoś GDWK, najlepiej z membraną z tkaniny (jedwabiu) może, np. GDWK 11/100, lub ewentualnie z tytanu, np. GDWK 10/80/T. Staraj się nie stosować głośników wysokotonowych Tonsila z poliamidu bo niektóre z nich "piaszczą" na wysokich tonach.
    Połaczenie, któregoś z ww. głośników ze średniotonowcami (w całość) może okazać się stosunkowo proste i dać ciekawe brzmienie, jeżeli wybierzesz częstotliwośc podziału w okolicach ok. 4500-4800 Hz.
    Nie przejmuj się tym co piszą inni, że wystarczy tylko jeden średniotonowiec. Zastosuj swoją własną koncepcję (czuję, że gwizdek umieścisz pomiędzy średniotonowcami), a zobaczysz jaki będziesz miał efekt. Myślę, że jeżeli zbudujesz kolumnę w takim układzie to powinieneś być bardzo zadowolony. Życzę powodzenia.

0
  • #8 09 Maj 2004 00:07
    rysiul123
    Poziom 10  

hebata z tojego postu wnioskuje ze zajbardziej optymalnymi czestotliwosciami bbeda 500Hz i 4500Hz. martwi mie te podbicie w gdn13/40/2 przy 1000Hz, z czego ono moze wynikac i jak je mozna zniwelowac?? a co do kopulki to jescze zobacze jak zbuduje kolumne narazie wloze gdwk10/80/?? mam je w obecnych kolunach(wlasnej konstrukcj dwukrotnie modyfikowane) soprany posiadaja jadwabna kopulke, zobacze jak to bedzie chodzic i co ewentualnie poprawic.

hebata dysponujesz jakimis charakterystykami tych gdn-ow ktore mogly by sie przydac w procesie konstrukcyjnym zwrotek. ten projekt bedzie moim drugim projektem, ale jeszce nie posiadam sorzetu pomiarowego ani zbyt wiekiej wiedzy aby go wykozystac jak bys mial jakies ciekawe materialy mozesz je wrzucic na forum

0
  • #9 09 Maj 2004 17:25
    rysiul123
    Poziom 10  

troszke myslalem na ta konstrukcja i zastanawiam sie jak to zwrotke zrobic, i jak rodzaj wybrac czy wziasc 12dB/okt czy moze 6db/okt a moze pomieszac. z zwrotkami nie mam za duzego doswiadczenia do poprzedniej mojej konstrukcji wykozystalem zwrotke z jakis kolum eltry nie wiem co to byla za koluma ale byla 3 drozna i w dodatkuy monitoerk:) z jej wnetrznosci poskladalem sobie fajna podlogowke. potrzebuje rad na temat zwrotek moze ktos cos robil do tych glosniczkow ????

od kolumn oczekuje poukladanego dzwieku i przejzystosci oraz przestrzeni

0