Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT2205 - przerywa pranie

Piotr.Bartkowiak 10 Maj 2009 22:13 5692 17
  • #1 10 Maj 2009 22:13
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

Problem jak w temacie - podczas prania (najczęściej po rozpoczęciu płukania) pralka przerywa program. Objaw jest niestały ale coraz częstszy
    Gdzie szukać przyczyny lub jakiego uszkodzenia/naprawy się spodziewać ?
    (Programator był wymieniony nieco ponad 2 lata temu)

0 17
  • #2 10 Maj 2009 22:26
    andrzej1959
    Specjalista AGD

Witam.
    Do wyczyszczenia układ hydrostatu i do sprawdzenia pompa spustowa.

0
  • #3 10 Maj 2009 22:52
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

andrzej1959 napisał:
    Witam.

dzięki za błyskawiczą poradę.
    Pytanie uzupełniające - czy powyższe czynności można wykonać samodzielnie (jak ?? )
    przy średnim zaawansowaniu technicznym,
    czy lepiej wołać "fachowca" ?? - pralka już poza gwarancją .

Pozdrawiam

0
  • #4 11 Maj 2009 05:13
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Wymień silnik pompy spustowej Poradzisz sobie sam to jest proste.

0
  • #5 18 Maj 2009 22:50
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

andrzej1959 napisał:
    Witam.

OK, układ hydrostatu wygląda na czysty i działający - przedmuchałem co się dało - żadnych oporów - pompa spustowa - oceniam po działaniu - woda jest wylewana. Wszystkie doprowadzenia wody tez drożne i sprawne - sitka czyste.

Pytanie - co jeszcze można sprawdzić ??

Może w diagnozie pomoże fakt, że gdy pralka zatrzymuje się to wyłączenie i włączenie głównego włącznika ponownie uruchamia przerwany program i pralka idzie dalej.

0
  • #6 19 Maj 2009 08:13
    Paw_el

Specjalista AGD

Piotr.Bartkowiak napisał:

...

Może w diagnozie pomoże fakt, że gdy pralka zatrzymuje się to wyłączenie i włączenie głównego włącznika ponownie uruchamia przerwany program i pralka idzie dalej.

Witam.
    Przerywa program - czyli co wtedy robi? brak zasilania? może wyłącznik sieciowy masz nadpalony?

0
  • #7 19 Maj 2009 08:38
    ROBSON33
    Moderator AGD

Witam.
    A ja stawiam na silnik pompy .(do wymiany)

0
  • #8 19 Maj 2009 10:54
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

Paw_el napisał:

...

Witam.
    Przerywa program - czyli co wtedy robi? brak zasilania? może wyłącznik sieciowy masz nadpalony?

Zatrzymuje się - nic nie robi - cisza - lampka zasilania się pali, więc mniemam, że włącznik jest OK.

Dodano po 30 [minuty]:

ROBSON33 napisał:
    Witam.
    A ja stawiam na silnik pompy .(do wymiany)

Myślisz, że się "zawiesza" - włączenie i wyłączenie powoduje, że ruszy ??
    Czy programator otrzymuje jakąś informację, że silnik ruszył i "czeka" na nią, czy tylko ma dane z hydrostatu ??

0
  • #9 19 Maj 2009 10:59
    ROBSON33
    Moderator AGD

Tak to bardzo często występująca usterka .

0
  • #10 23 Maj 2009 21:53
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

ROBSON33 napisał:

Dzięki za poradę .. ale , silnik pompy wymieniony , objawy pozostały ;-(

Coś mi zaczyna pachnieć uszkodzonym programatorem ... czy coś jeszcze moge sprawdzić zanim zainwertuje prawie 300 PLN w to "badziewie" ??

Czytam na necie, że ten model nie był zbyt szczęśliwy , u mnie już raz wymieniony.

Dodano po 1 [sekundy]:

ROBSON33 napisał:

Dzięki za poradę .. ale , silnik pompy wymieniony , objawy pozostały ;-(

Coś mi zaczyna pachnieć uszkodzonym programatorem ... czy coś jeszcze moge sprawdzić zanim zainwertuje prawie 300 PLN w to "badziewie" ??

Czytam na necie, że ten model nie był zbyt szczęśliwy , u mnie już raz wymieniony.

0
  • #11 23 Maj 2009 22:02
    ROBSON33
    Moderator AGD

W takim razie kumaty serwisant ci pozostaje czyli taki który wie co robi .

0
  • #12 23 Maj 2009 22:06
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

ROBSON33 napisał:
    W takim razie kumaty serwisant ci pozostaje czyli taki który wie co robi .

.. aż się boję ile taki dobry "zaśpiewa" za swoją wiedzę ( i jak to zweryfikuję ?? ;-) ), a jak do tego dodam koszt programatora, to już prawie pół nowej pralki wychodzi ...
    (czy naprawa programatora wchodzi w grę ?? )

0
  • #13 23 Maj 2009 22:11
    ROBSON33
    Moderator AGD

czy naprawa programatora wchodzi w grę ??

Tak.

0
  • #14 24 Maj 2009 14:28
    sujka5
    Poziom 26  

a czy sprawdziles czy prądniczka tachometryczna jest sprawna?? był z nią problem ....następnie producent poprawił ten silnik ale zdzżało sie tak że jak silnik dochodził do płukania to programator stawał bo nie "potrafił kontrolowac pracy silnika"
    Na osi silnika w prądniczce jest taki magnesik , który po nagrzaniu się silnika po prostu się śliga i oszukuje programator co do faktycznych obrotów silnika...
    Najlepiej w tej awarii sprawdza się klej typu "kropelka" (tylko nie przesadź z ilością)
    powodzenia.....
    ps. jeśli to nic nie da to do sprawdzenia lub ponownego zaprogramowania pamięc programatora S-MODUŁEM .

0
  • #15 24 Maj 2009 18:19
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

sujka5 napisał:
    a czy sprawdziles czy prądniczka tachometryczna jest sprawna?? był z nią problem ....następnie producent poprawił ten silnik ale zdzżało sie tak że jak silnik dochodził do płukania to programator stawał bo nie "potrafił kontrolowac pracy silnika"
    Na osi silnika w prądniczce jest taki magnesik , który po nagrzaniu się silnika po prostu się śliga i oszukuje programator co do faktycznych obrotów silnika...
    Najlepiej w tej awarii sprawdza się klej typu "kropelka" (tylko nie przesadź z ilością)
    powodzenia.....
    ps. jeśli to nic nie da to do sprawdzenia lub ponownego zaprogramowania pamięc programatora S-MODUŁEM .

.. no coś w tym może być .. czytałem w innym miejscu forum o objawach uszkodzenia tej prądniczki i jakby pasują do tych moich .. czasem cykl jakby się zapętlał .. właśnie jakby nie otrzymywał jakiegoś sygnału i jak już wytestowałem - popchnięcie programatora o "ząbek" powoduje, że idzie dalej

... natomiast nie jestem pewny czy sam takie naprawy dam radę wykonać (?) sprawdzenie prądniczki to jak czytam sprawdzenie czy pojawia się na niej napiecie przy wzroście obrotów silnika.
    Czy to "obluzowanie" o którym piszesz jest jakoś widoczne ??

... a może jakiegoś dobrego fachowca z Wrocławia możecie polecić ?

0
  • #16 23 Lip 2009 16:02
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

Ciąg dalszy historii ...

Już sam nie wiem co robić - był fachowiec z autoryzowanego serwisu, posprawdzał ( twierdzi, że programator OK - mówił, że do sprawdzenia jest silnik i prądniczka) - zainkasował 105 PLN.
    Wymontowałem silnik , zaniosłem do wskazanego zakładu elektromechanicznego - silnik i prądniczka zostały sprawdzone i są - wg. fachowca z zakładu - OK)
    Dzwonie do pierwszego fachowca i pytam co robić - a on mi radzi, żeby może po "szrotach" poszukać innego silnik albo programatora i spróbować podmienić. Ewentualnie można wymienić programator - ale to koszt ponad 450 PLN.

No i trochę się dziwię - i pytam Was - fachowców - czy naprawdę jedynym sposobem diagnostyki jest wymienianie "po kawałku" całej pralki w nadziei, że w końcu trafię na uszkodzony element ????? Czy nie ma jednoznaczego sposobu wskazania uszkodzenia ????

W serwisie, gdzie zadzwoniłem ponownie - panienka sugerowała, że jeśli jeszcze raz do mnie fachowca wyśle to będę musiał zapłacić za dojazd - pytam dlaczego mam płacić skoro poprzedni nic nie zrobił ???

Poradźcie co robić , bo trochę to już groteskowo zaczyna wyglądać , a i dużo kosztować ... ;-((

0
  • #17 23 Lip 2009 17:06
    nares
    Specjalista AGD

Poradźcie co robić , bo trochę to już groteskowo zaczyna wyglądać , a i dużo kosztować ... ;-((

Daj sobie spokój z tą pralką...Gdybyś od początku zlecił naprawę "kumatemu" serwisowi, to może by coś z tego było - niepotrzebnie zainwestowałeś w pompę, tudzież w inne zabiegi :|

0
  • #18 23 Lip 2009 18:04
    Piotr.Bartkowiak
    Poziom 9  

Problem w tym, że odnoszę wrażenie, iż "kumaci" serwisanci to chyba wyjechali z tego kraju (a w każdym razie dobrze się ukrywają ;-) ) ...
    Pompa nie był jakimś szczególnym wydatkiem, ale jak mi "serwisant" (autoryzowany!) mówi, że muszę kupić programator co ma kosztować 540 PLN, żeby się przekonać czy to jest przyczyna występujących objawów,
    no to się trochę dziwię że tego nie da się sprawdzić inaczej ...
    no i pytam - da się sprawdzić programator (bez potrzeby jego wymieniania) czy nie da ??
    Interesuje mnie opinia fachowców (liczę że ich tu znajdę)

1