Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig RCD 1420 - słaby odbiór stacji FM

romano5809 10 Maj 2009 22:41 1874 6
  • #1 10 Maj 2009 22:41
    romano5809
    Poziom 23  

Witam...

Kupiłem dla żony taki sprzęt, jak w tytule. Sprawuje się bez zarzutu za wyjątkiem odbioru stacji nadawanych w paśmie FM. Radio odbiera dobrze tylko 2 - 3 stacje, dysponujące silnym nadajnikiem lub nadające blisko mojej miejscowości (Radio Zet, lokalne radio okolic Legionowa). Pozostałe stacje radiowe odbiera z "szumami" lub prawie w ogóle. Radio "fabrycznie wyposażone było w teleskopową antenkę o długości 31 cm - po rozłożeniu.
    Dokupiłem więc do niego teleskopową antenę o długości ponad 100 cm - jakość odbioru poprawiła się, ale nadal nie jest zadowalająca.
    Problem częściowo udało by się rozwiązać przestawiając radio w pobliże okna, gdzie jest nieco lepszy odbiór. Niestety żona uparła się, żeby radio stało na szafce koło łóżka, więc okno nie wchodzi w grę. Przestawienie łóżka również odpada :).
    Myślałem o ewentualnym podłączeniu zamiast anteny teleskopowej kabla od telewizji kablowej (kablówka nadaje pasmo FM dla odbioru radiowego) - ale nie wiem, czy to by coś pomogło i jak się do tego zabrać. Dorabiania gniazda antenowego wolał bym uniknąć, bo radio jest nowe i jakiekolwiek "skaleczenie" go wywoła nieprzewidywalną reakcję małżonki...
    Bardzo proszę o pomoc - może są jakieś "domowe" sposoby poprawienia odbioru FM (wzmacniacz, inna antena itp).

0 6
  • #2 10 Maj 2009 23:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Maj 2009 01:23
    rnb_bolii
    Poziom 33  

Skoro radio jest nowe, to może na gwarancję oddać. Bo nie powinno tak źle odbierać. No chyba że faktycznie mieszkasz w jakieś "dziurze" - za przeproszeniem... Pozdrawiam.

0
  • #4 12 Maj 2009 02:22
    romano5809
    Poziom 23  

rnb_bolii napisał:
    Skoro radio jest nowe, to może na gwarancję oddać. Bo nie powinno tak źle odbierać. No chyba że faktycznie mieszkasz w jakieś "dziurze" - za przeproszeniem... Pozdrawiam.

Niestety - masz rację co do "dziury" - żadne radio nigdy mi nie działało dobrze na teleskopowej antenie w domu i w jego okolicach, dlatego potrzebuję jakiegoś "wspomagania" lub domowego "patentu" na odbiór...

0
  • #6 13 Maj 2009 00:57
    romano5809
    Poziom 23  

kotuniunia napisał:
    Anena zewn.+dorobienie gniazda ant.zewn,ale tracisz gwarancję,lub pająkowanie podł. ant. zewn. do teleskopówki (złożonej), i masy znalezionej przy którymś najbilższym złączu.

To mi się podoba :) Ale bardzo bym prosił o rozwinięcie tematu (przy użyciu łopaty) ... Jakiego rodzaju antena - siatkowa, jakiś dipol czy coś w rodzaju tych nowszych (Yagi?) Może do tego jakiś wzmacniacz - dysponuję chyba jakimiś a jak nie to zakupię? I jak to podłączyć do teleskopa - zdemontować go i przykręcić jakoś ten "gorący" przewód koncentryka czy może koncentryk niekonieczny a wystarczy kawałek symetrycznego? Przepraszam za te marudne pytania, ale w temacie fal radiowych i anten nie czuję się zbyt mocno...

0
  • #7 13 Maj 2009 09:20
    kotuniunia
    Poziom 29  

Tu masz antenę,y ,mam nadzieje ze 3 elementowa A8515 wystarczy.
    Do przewodu symetrycznego nie trzeba symetryzatora zaś do koncentryka tak.
    Antenę ustawić na zewnątrz i połączyć przewodem z odbiornikiem,element krótszy anteny w kier nadajnika.
    W przypadku symetrycznego przew. byle który koniec do zacisku teleskopu(teleskop śrubki i podkładki zachowaj,mogą się przydać),a drugi do masy np, przy którymś gnieżdzie jak słuchawkowe.
    W przypadku koncentryka jw.tylko el gorący do zacisku, a ekran do masy
    Wykaz nadajników wokół siebie możesz znależć na tej stronie:
    http://radiopolska.pl/wykaz/polska.php

i pamiętaj o polaryzacji anteny(położenie pionowe lub poziome elementów wzgl .horyzontu)

0