Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator 3 fazowy Jak naprawić ?

11 Maj 2009 11:01 2405 7
  • Poziom 12  
    Witam.
    Posiadam regulator 3 fazowy do modelu helikoptera elektrycznego. Niestety regulator jest uszkodzony. Czy da się coś takiego naprawić ? Obecnie mam od kolegi sprawny, pożyczony, no ale kiedyś będzie trzeba oddać no i tak pomyślałem, że może ktoś pomoże w naprawie mojego. Regulator daje napięcie na zasilanie odbiornika 4,8 V w modelu, ale nie kręci silnikiem :(
    Model regulatora to ALIGN RCE-BL35G

Regulator 3 fazowy Jak naprawić ? Regulator 3 fazowy Jak naprawić ? Regulator 3 fazowy Jak naprawić ?
  • Pomocny post
    Admin Sprzętu Medycznego
    A jakieś pomiary napięć już porobiłeś? Należy zacząć od początku. Czyli sprawdzić zasilanie układu. Nie napisałeś przyczyn usterki (samoistna, czy złe podłączenie np. zasilania, zwarcie). Sprawdź diody. Zobacz czy przy podłączonym zasilaniu na wyjściu stabilizatorów 78D05 masz 5V. Jeśli to OK to trzeba szukać dalej
  • Poziom 12  
    fortronik napisał:
    A jakieś pomiary napięć już porobiłeś? Należy zacząć od początku. Czyli sprawdzić zasilanie układu. Nie napisałeś przyczyn usterki (samoistna, czy złe podłączenie np. zasilania, zwarcie). Sprawdź diody. Zobacz czy przy podłączonym zasilaniu na wyjściu stabilizatorów 78D05 masz 5V. Jeśli to OK to trzeba szukać dalej

Dziekuje za opd.
    Cieżko powiedzieć o przyczynach usterki.Bo sprzet kupilem używany i poproostu już tak było :(
    Na wyjściu stabilizatorów 78D05 mam 7,3V (na obu)
    Diody niesprawdzilem bo nie wiem które to , i jak to pomierzyć , będę wdzięczny za np: pokazanie na jednym z obrazków które to diody i jak je sprawdzić ...
  • Admin Sprzętu Medycznego
    To chyba nieco za dużo. To może jeszcze raz:
    w załączonym zdjęciu zaznaczyłem kolorami i cyframi odpowiednie punkty:
    Wykonaj czynności według poniższej instrukcji:

0 - minus (masa) podłącz jeden biegun przyrządu pomiarowego
    1,2,3,4 w tych punktach pomierz napięcie na stabilizatorach
    5 przy każdym układzie wykonaj pomiar w tym miejscu (zasilanie układu)
    6 to są diody paskiem zaznaczona jest katoda. sprawdź przyrządem ustawionym na pomiar półprzewodników (oczywiście z odłączonym zasilaniem tej płytki)

Jeśli masz drugą sprawną płytkę sprawdź ten zaznaczony punkt na poniższym zdjęciu czy tak samo wygląda na sprawnej (chodzi o zwarcie)
  • Poziom 12  
    Dziękuje za czytelną instrukcje , wykonałem prawie wszystkie czynności .Wyniki podaję poniżej :)

0 + 1 = 12.35v
    0 + 2 = 5.05v
    0 + 3 = 12.35v
    0 + 4 = 5.05v

0 + 5 = 0 V - w każdym układzie

6 = Mam problem z ustawieniem miernika na pomiar półprzewodników.Przesyłam fotkę miernika przoszę o rade:)Moje pytania mogą wydawać się proste ale niestety jestem początkujący ..
    Po prostu nie wiem jak miernik ustawić żeby to zmierzyć :(
    http://img237.imageshack.us/img237/1700/img0516.jpg

Co do drugiej strony układu to nic nie zdziałam , mam regulator od kolegi i nie bardzo mogę go otwierać , poza tym to regulator zupelnie innej firmy , innej budowy itp..
  • Pomocny post
    Admin Sprzętu Medycznego
    Dalsze instrukcje sprawdzania tego modułu przesyłam na PW
  • Poziom 12  
    fortronik napisał:
    Dalsze instrukcje sprawdzania tego modułu przesyłam na PW

Podahe wyniki :) :

1 .Diody maja po 0.81 kΩ; na obu kierunkach.
    2. Napięcie pomiędzy czarnym i czerwonym kablem wychodzącym na RC jest 5.05V

Zrobiłem dodatkowe pomiary , dziwne wyniki tych układów.

1+2=12.31V
    1+3=0V

Czy tak ma być ?
    Sprawdziłem jeszcze te zwarcie i odessałem nadmiar cyny , ale zwarcie nie zniknęło , sprawdziłem drugi element i ma dokładnie takie samo zwarcie na 4 nogach.Foto niżej...(czyli wszystkie 4 nogi w obu układach są zwarte.

• Admin Sprzętu Medycznego
    Dalsze informacje na PW