Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalenica RE 320 Diora - poszerzenie nowego pasma

11 Maj 2009 12:16 4544 12
  • Poziom 13  
    Witam,

posiadam radioodbiornik z cyfrowym zegarem: Kalenica RE 320 Diora - posiada on dwa zakresy:
    stary: U1 65-74 MHz
    nowy: U2 96-108 MHz.

Zależy mi oczywiście na poszerzeniu nowego pasma w dół, w sensie żeby pasmo zaczynało się minimum od 94 MHz (a nie od 96 MHz), na górnym radiozetowym zakresem mi nie zależy.

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź jak to zrobić (podregulować i czym) gdyż albowiem przestrajanie nie jest moją mocną stroną.

Z góry dzięki.

Pozdrawiam

uncle__saddam
  • Specjalista AGD
    1 radio ma jest na skalę czy wyświetlacz elektorniczy?
    2 jak wyświetlacz elektroniczny to strojony w procesora czy tylko częstotliwościomierz?
    Jak skali lub częstotliwościomierz to nie ma problemu trzeba cewką oscylatora przesunąć zakres w dół i skorygować wzmocnienie na wejściu.
    Jak na procesorze to problem dużo większy trzeba poszukać czy procek ma możliwość przełączenia na niższy zakres i przełączyć skorygować oscylatorem i wejściem.
  • Poziom 13  
    Radio ma zwykłą skalę analogową
    cyfrowy ma tylko zegarek jako taki bonusik ;)

Żadnych procesorów tam nie podejrzewam.

Jak by można prosił bym o konkretniejsze dane co do kręcenia tą cewką i którą, schematu nie bardzo posiadam ale piszą że od śnieżki pasuje, znalazłem cosik na stronie o przestrajaniu pozwolę sobie przytoczyć:
    http://www.elektronika.owg.pl/schematy/Amplituner/R502.gif
    lub
    http://www.elektronika.owg.pl/schematy/Amplituner/r206.gif
    Ale z tego co teraz podejrzałem to moje bardziej odpowiada pierwszemu linkowi.

Dzięki wielkie za odpowiedź.

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Jeżeli masz podobne do linka 1 to znaczy że masz strojenie warikapowe i jak być chciał obniżyć o trochę zakres to zmierzył bym napięcie jakie jest minimalnie w punkcie K4 i obniżył bym je perkiem R23 do 1,5v i na programatorze r607 do takiego samego jak na R23. To spowoduje że zakres będzie niższy zależnie od napięcia jakie było przed regulacją.
    Ten 2 schemat to całkiem inne radio ma strojenie na agregacie (zespole kondensatorów)
  • Poziom 27  
    Może po kolei. "Kalenica" RE320 to kuriozum pośród krajowych odbiorników i łabędzi śpiew technologii "odbiorników stołowych". Produkowana była (w odróżnieniu od oryginalnej diorowskiej "Kalenicy", która była po prostu "Śnieżką" w innej obudowie) przez jakąś spółdzielnię pracy, jedynie na licencji Diory. Podobnie było kilka lat wcześniej z odbiornikiem "Narew", która była legalną podróbką "Ślązaka".
    96-108 MHz? A cóż to dziwaczny zakres? Zgodny w ogóle z jakąkolwiek normą? Kto dopuścił to produkcji takie cudactwo? A tak teraz narzekamy na "chińskie badziewie"...
    Nie znam schematu "Kalenicy" RE320, ale przypuszczam że bliżej jej układowo do "Śnieżki" niż "Śnieżnika". Zakres UKF sugerowałby, że licencjobiorca wstawił tam nawet... konwerter, a głowica UKF tak naprawdę działa tylko na zakresie 65-74 MHz (OIRT). Jeżeli tak, to należy wywalić konwerter, podłączyć głowicę do gniazda antenowego bezpośrednio i przestroić tak jak zwykłą "Śnieżkę" czy "Sudety" R208.
    Natomiast jeżeli faktycznie głowica była przerabiana przez spółdzielnię, to w zasadzie postępujemy podobnie: zmniejszamy nieznacznie pojemności stałe w obu rezonansowych obwodach "agregatowych", aby "objąć skalą" jak najwięcej z zakresu 87,5-108 MHz i oczywiście nastroić obwód wzmacniacza w.cz. na największe wzmocnienie (od biedy może być to środek zakresu). Oczywiście dotyczy to kondensatorów włączonych w pozycji "U2".
    Gdyby była to normalna "Śnieżka" (schemat nr 2) albo zwykła "Kalenica" bez zegara, to zmniejszamy pojemności: C14 i C2 (o 2/3). Ewentualnie jeszcze C17 o połowę, oraz C8 o ok. 1/3 (gdyby zaczynała "siadać" heterodyna). Ale to dotyczy przestrojenia z OIRT, a nie z zawężonego CCIR.
    Co do "Kalenicy" z zegarem, to przyszedł mi do czaszki jeszcze jeden pomysł: jeżeli nie ma tam konwertera, to może najprościej będzie przełączyć na "U1" i kondensatory pracujące w pozycji "U1" powymieniać tak, jak przestraja się właśnie zwykłą "Śnieżkę", czyli to co powyżej. Wtedy radio będzie docelowo miało zakresy: U1 (87,5-108 MHz) oraz U2 (nieruszane 96-108 MHz).

Wygląd zwykłej "Kalenicy": http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=990
    Wygląd "Kalenicy 2" tudzież RE320: http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=1026
  • Poziom 13  
    O o o .. kolega kaem dobrze gada konkretnie moje radyjko to: http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=1026
    co do schematu to przez moje niedopatrzenie i bezbłędną znajomość całego analfabetu wkleiłem schemat śnieżki i śnieżnika (to nie to samo) a to jednak po przyjrzeniu się całej sprawie będzie śnieżka czyli: http://www.elektronika.owg.pl/schematy/Amplituner/r206.gif, no chyba ze ktoś ma gdzieś schemat konkretnie mojego radyjka.

Jak wspomniałem radio ma dwa zakresy przełączane przełącznikiem jak wciśnięty jest jeden mam zakres OIRT a po wciśnięciu razem z pierwszym drugiego dostaje nowe pasmo tylko skrócone.

Tak wiec zaglądałem do środka i jest tam osobna płytka co wygląda jak konwerter fm wiec może po wciśnięciu przycisku drugiego w obwód anteny włączany jest tenże konwerter i mamy nowe pasmo.

Pytanie jest czy przestrajanie starego pasma żeby wydłużyć je do 94 nie spowoduje zachwiania czegoś po wciśnięciu przycisku od nowego pasma??

Sprawa biedzie jasna jak się do niego konkretnie dobiorę.

Jak dobrze pójdzie i znajdę czas to przysiądę i niebawem wypróbuję sposoby opisane powyżej przez kolegów.

Dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi.

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    uncle__saddam napisał:
    Pytanie jest czy przestrajanie starego pasma żeby wydłużyć je do 94 nie spowoduje zachwiania czegoś po wciśnięciu przycisku od nowego pasma??

Nie chodzi o wydłużenie starego pasma do 94 MHz, tylko o jego zwyczajne przestrojenie na pełny obecny zakres 87,5-108 MHz. Wtedy pasmo "U2" będzie już niepotrzebne, zresztą jeżeli faktycznie jest tam konwerter, to ono przestanie działać zupełnie. Działanie konwertera polega na przemianie częstotliwości z pasma nowego na stare (które odbiera oryginalnie głowica), więc przestrojenie głowicy na pełne nowe pasmo, spowoduje że przestrojona głowica nie będzie już "odbierała konwertera". Będzie za to odbierała obecny zakres własnymi obwodami.
    Dlatego, żeby cokolwiek przedsięwziąć, należy na 100% upewnić się, że mamy do czynienia z konwerterem.
  • Poziom 13  
    Otóż dobrałem się do owego sprzętu i wynik jest taki ze główna płyta nie jest identyko jak kalenica r301 różnica jest tylko w kondensatorze powietrznym bo jest on mniejszy (krótszy) niż w r301.

Na zdjęciu widnieje płytka przyczepiona do gniazda anteny .. to według mnie jest konwerter .. może ktoś to stwierdzi i da odpowiedź.
    Do konwertera oczywiście podpiętych jest kilka przewodów, trzy pojedyncze, co mniemam ze pewnie zasilanie i coś tam no i dwa takie cienkie jakby koncentryki jeden wpięty zaraz za wejściem anteny a drugi wchodzi na przełącznik od U2.
    Jest jeszcze jedna obca płytka ale to sterownik zegara.

A nie dało by rady przestroić jakoś trochę w dół samego konwertera o ile ta płytka to konwerter oczywiście??.

Dzięki za zainteresowanie

Pozdrawiam
  • Specjalista od sprzętów RTV
    To na pewno jest konwerter, wyrzuć go i zrób tak jak piszą Kol. wyżej.
  • Poziom 27  
    uncle__saddam napisał:
    A nie dało by rady przestroić jakoś trochę w dół samego konwertera o ile ta płytka to konwerter oczywiście??.

To na pewno konwerter, bo na Elektrodzie znalazłem już posty o konwerterze na tym układzie. Ale schematu nie widzę, a przydałby się, żeby znaleźć cewkę wewnętrznej heterodyny konwertera. Konwerter działa podobnie jak głowica UKF, z tym że heterodyna nie jest strojona współbieżnie z sygnałem wejściowym, a więc p.cz. konwertera zmienia się wzdłuż zakresu wyjściowego. Jeżeli już się upierasz przy pozostawieniu konwertera, to wystarczy znaleźć cewkę tego generatora i powoli kręcąc nią, zmienić mu częstotliwość o parę MHz.
  • Poziom 13  
    Ok postaram się poszperać za schematem na tym układzie.
    Spróbować nie zaszkodzi jak się nie uda wtedy przejdziemy do planu B wyrzucę go i przestroję radio jak potrzeba.

Mam dwa dodatkowe pytania:
    1. wspomniana cewka znajduje się na płytce konwertera czy to jedna z cewek w układzie radia?
    2. jak by ktoś miał dokładny opis przestrajania śnieżki lub kalenicy to bym poprosił .. chodzi mi o taki godny polecenia bo wiadomym jest że na pewno w google jest niejeden ;)

dzięki wielkie jeszcze raz ... jutro jak czas wolny w robocie pozwoli to się za nie wezmę

pozdrawiam
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Zrób to tak jak masz w opisie na pw, z tym że koniecznie wstaw trymery C80 i C81.
  • Poziom 13  
    Witam,

uprzejmie informuję że dałem sobie już rade bez przestrajania całego radioodbiornika.

Zgodnie z tym co mnie kusiło dobrałem się do owego dziwnego konwertera co nie ma do niego nigdzie schematu i zgodnie z załączonym rysunkiem wykonałem półtora obrotu w prawo co przesunęło mi skalę o 2MHz do tyłu czyli z granicznego 96 MHz na 94MHz i wystarczy.

Kalenica RE 320 Diora - poszerzenie nowego pasma

Upragniony cel został osiągnięty gra wyśmienicie.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi.

Pozdrawiam.