Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały prąd na wyjściu w przetwornicy car audio AVT 2732

11 Maj 2009 13:32 1500 4
  • Poziom 10  
    Witam Kolegów Elektroników :)

Przeglądnąłem całą elektrodę i nie znalazłem rozwiązania na mój problem. Mianowicie złożyłem przetwornicę AVT2732 wg schematu (poprawne wartości elementów) na rdzeniu TX42-3C90. Tranzystory to IRFZ44. Drut jakiego użyłem to DIN-0.8. Na uzwojeniu pierwotnym 2x4zwoje(każdy zwój po 7 drutów), na wtórnym 2x13 zwojów (każdy zwój po 3 druty). po podłączeniu wszystko śmiga bez problemu. Napięcie na wyjściu wynosi ok +/-40V(przy napięciu zasilania 12V). Po podłączeniu 2sz żarówek 100W (połączone równolegle) na każdą z gałęzi prąd na wyjściu wyniósł 280mA i nic więcej. Napięcie spadło do 36V. Na próbę dołączam po jeszcze jednej żarówce równolegle i prąd wyjściowy nadal stoi na poziomie 280mA. Napięcie spada do 33V. Najlepsze jest to że prąd na wejściu wzrasta wraz z podłączeniem każdej żarówki (przy 4 żarówkach 2x po 2na gałąź prąd na wejściu wynosi 1,78A). oczywiście napięcie zasilania też przysiada ale nieznacznie. Dla ścisłości ograniczenie prądowe jest wysterowane na max wiec odpada. Sytuacja powtarza się na 2 różnych trafach (jedno na TX42 a drugie na ETD39) Proszę o pomoc - Co może być winą tak małej wydajności prądowej wyjścia? i czemu jest właśnie na poziomie 280mA?

Czekam na pomoc Kolegów.
  • Poziom 10  
    Jutro dokładnie pomierzę i przedstawię w formie tabeli.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie,

Wszystko się wyjaśniło i z góry przepraszam za kłopot.

Mianowicie do obciążenia używałem żarówek 230V 100W. Pobierały oj 280mA ponieważ rezystancja ich wolframu podczas rozgrzania wzrosła do ponad 100 ohm-ów - co tłumaczy bardzo mały prąd. Na obecną chwilę zaopatrzyłem się w 6 żarówek 12V 21W, połączyłem je szeregowo po 3 sztuki na napięcie dodatnie i 3 sztuki na napięcie ujemne i uzyskałem jak dla mnie dobre wyniki:

dla napięcia zasilającego 14V:

napięcie wyjściowe "+" : 41,5V ,
    prąd wyjściowy "+" : 1,89A,
    napięcie wyjściowe "-" : 39,5V ,
    prąd wyjściowy "-" : 1,78A

Rozbieżność wydaje mi się ze jest do przyjęcia ;] Wiadomo że elementy(tzn mosfety, diody i trochę trafo) się grzeją ale przy zastosowaniu wentylatorka powinno być dobrze.

jak Skończę cały projekt to podzielę się fotkami w dziale DIY.

pozdrawiam
    Piotr
  • Poziom 40  
    Widze ze musisz najpirw nauczyc sie poslugiwac miernikiem.
    Poczatkowo przy malym pradzie obciazenie napiecie dosc znacznie siadalo a teraz z wiekszym obciazeniem spada mniej!?