Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie komputera przed przepięciami - dobór listwy

ViP3R 11 Maj 2009 19:23 31856 42
  • #1 11 Maj 2009 19:23
    ViP3R
    Poziom 20  

Witam.
    Temat ten był już poruszany ale mam nadzieję, że coś zmieniło się na rynku i uda się znaleźć tymczasowe rozwiązanie.

Na wstępie informuję, że przeczytałem sporo linków z tego forum:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1254695.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic964464.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1184244.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1098031.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic540429.html

jak i z forumsep.pl do których były tu odnośniki. Zdaję sobie z sprawę z tego, że nie ma idealnego gotowego rozwiązania. Zapewne wcześniej czy później podejmę próby konstrukcji "własnego" układu oraz zakupu UPS'a, jednak na to potrzeba czasu i więcej wiedzy a tych na chwilę obecną nie mam.

Proszę więc o pomoc/wskazówki w doborze gotowego urządzenia, które tymczasowo będzie w stanie zabezpieczyć mój sprzęt.

Na chwilę obecną znajduje się on w akademiku. Jedyne co wiem o tej instalacji to to, że obwody na piętrach zabezpieczone są starymi S191 B16. Instalacja jest z przewodem ochronnym.
    Problem w tym, że często następuje wybicie bezpiecznika i ludzie bezmyślnie biegną do tablicy próbując wielokrotnie załączyć bezpiecznik zanim zorientują się, że coś w pokoju może powodować zwarcie. Zbliża się lato a więc dojdą też wyładowania atmosferyczne.

Na chwilę obecną zależy mi na jakiejś w miarę sensownej listwie. Koszt do 150 może 200 zl.
    Szukając po allegro czy innych serwisach nie widzę informacji na temat tego co jest wewnątrz takiej listwy.

Jedyne co jak na razie przykuło moją uwagę to listwa Profigold PGS1001F. Jest w niej jakiś varystor.
    Znalazłem też ogranicznik LCTEC-BCD ale na tym forum były negatywne opinie na jego temat.

Proszę więc o informacje na co zwracać uwagę czy o co pytać. Nie chciałbym w głupi sposób stracić sprzętu za kilka tys. złotych.

Pozdrawiam.

0 29
  • ambtechnic
  • #2 11 Maj 2009 20:31
    rozales
    Poziom 24  

Najlepiej kupić listwę typu master/slave. Najważniejsze aby PE było na swoim miejscu, bo warystor co jest w listwie to zazwyczaj bieda za 20 groszy... W zasilaczu są dużo lepsze(polecam markowy ).Przed 'przecięciem 'najlepiej się zabezpieczyć chowając ostre narzędzia. Pozdrawiam :)

1
  • #3 11 Maj 2009 21:06
    Darrieus
    Poziom 38  

Przed przepięciami zabezpieczą warystory (275V), im większy prąd udarowy tym lepiej, a jak coś gdzieś naprawdę walnie to warystory odparują razem z zasilaczem i komputerem więc nie ma co czarować.

0
  • #4 11 Maj 2009 21:26
    ViP3R
    Poziom 20  

Doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Zależy mi najbardziej na eliminacji zakłóceń i przepięć w instalacji elektrycznej, które mogą powstać w wyniku działalności innych mieszkańców.
    Ponadto zauważyłem, że w pokojach bardzo często palą się żarówki.
    Wydaje mi się, że stacja transformatorowa jest przy samym akademiku więc być może napięcie w gniazdkach jest trochę wyższe (nie mam miernika).

0
  • #5 11 Maj 2009 21:39
    Darrieus
    Poziom 38  

Zabezpieczenie komputera przed przepięciami - dobór listwy

Taki filtr ma każdy bardziej markowy zasilacz od kompa, jakbyś zdobył jakiegoś trupa to możesz gotowy filtr wyciągnąć i wsadzić sobie do listwy.

2
  • #6 11 Maj 2009 21:51
    ViP3R
    Poziom 20  

lubamet
    Rozumiem więc, że całkowicie odradzasz kupno gotowych urządzeń za 200 czy więcej PLN?

0
  • ambtechnic
  • #7 11 Maj 2009 21:55
    Darrieus
    Poziom 38  

Szkoda kasy bo w środku jest to co na schemacie czyli 25zł max , 200zł to sie płaci za atesty których nie ma ;)

0
  • #8 11 Maj 2009 22:17
    ViP3R
    Poziom 20  

Dziękuję, za wskazówki.
    Przyznam, że jestem załamany tym co czytam w wielu wątkach. Nie sądziłem, że zabezpieczenie sprzętu może sprawić tyle zachodu..
    Jeśli nie znajdę żadnego zasilacza i będę chciał wykonać układ samodzielnie to jakie powinny być wartości elementów L1, L2, L3, L4 ?
    Dodatkowo widzę, że L1, L2 to jakieś cewki z rdzeniem. Można to dostać w sklepie elektronicznym?

0
  • #9 11 Maj 2009 23:18
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Witam już na wstępie napisze że nie ma idealnego zabezpieczenia co tylko byś nie wymyślił i nie zrobił to i tak wcześniej czy póżniej to coś szlag trafi tak już jest z elektronami :) nie warto kasy marnować jednak polecał bym fabryczne filtry EMI ponieważ większość sprzętu ma takie zabezpieczenia dobrane w celu uniknięcia porażenia lub pożaru na wskutek przepięcia w sieci energetycznej a nie jak wielu ludzią się wydaje że służą do zabezpieczenia przed uszkodzeniem ....

0
  • #11 12 Maj 2009 00:11
    rozales
    Poziom 24  

Na energetykę nie poradzisz tak łatwo.Jak zainwestujesz w dobry zasilacz to wytrzyma te przepięcia i nic nie uszkodzi w skrzynce.A skrzynia najważniejsza...W akademikach nie ma zazwyczaj takich problemów jak na wsi bywają.Energa ma swoje normy i zazwyczaj ich przestrzega-troszkę zaufania :)

0
  • #12 12 Maj 2009 00:57
    ViP3R
    Poziom 20  

Tyle tylko, że na wsi nie ma pomysłowych dobromirów, którzy jak im czajnik zrobi zwarcie to lecą do tablicy z bezpiecznikami i wachlują es'em po 10 razy nim pomyślą, żeby coś w pokoju z kontaktu wyciągnąć.
    No i w akademiku wiecznie mieszkał nie będę.
    Jak na razie koncentruję się na budowie listwy tak więc wszelkie sugestie mile widziane .

0
  • #13 12 Maj 2009 08:36
    Darrieus
    Poziom 38  

Zadbaj o dobre uziemienie / zerowanie.
    Do listwy wsadź http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=3799&producent= z 5 sztuk równolegle, a przed nimi bezpiecznik 3-5A , 10A w listwie od kompa to przegięcie, nie ma co szaleć. Filtr przeciwzakłóceniowy możesz sobie darować i tak jest na wejściu zasilacza.

Jak się uprzesz to możesz dać 9 warystorów. :D

L-N 3 sztuki
    L-PE 3 sztuki
    N-PE 3 sztuki - niby zbędny ale ...

Więcej nie wyczarujesz, możesz poszukać warystorów o większym prądzie udarowym i na tym koniec.

0
  • #14 13 Maj 2009 14:05
    rozales
    Poziom 24  

Jeżeli występuje zjawisko "wachlowania" to obowiązkowo ups. Tym bardziej jak masz zamiar coś ważnego robić na kompie. :) Tam też są raczej jakieś filtry...

0
  • #15 13 Maj 2009 19:59
    robert_sz
    Poziom 15  

Mieszkałem w akademiku i przeżyłem upalenie się zera między stacją trafo a naszą rozdzielnią.. ;(
    Autor dojrzeje do zakupu UPS-a jak mu cenne dane np. dyplom odparują z dysków. Szkoda że będzie za późno.

UPS ma w sobie wiele filtrów, włącznie z fajnym buforem w postaci Aku... niepotrzebnie kombinujesz jak są gotowe i pewne rozwiązania.

0
  • #16 14 Maj 2009 21:21
    ViP3R
    Poziom 20  

robert_sz
    Już dawno dojrzałem do zakupu jednak nie stać mnie w tej chwili na wydatek rzędu 800 zł czy więcej na porządnego UPS'a.
    Jak na razie chciałem się zabezpieczyć przed brakiem wyobraźni niektórych mieszkańców..

1
  • #17 14 Maj 2009 22:47
    robert_sz
    Poziom 15  

Nie wiem co ty chcesz za UPS kupić w kwocie 800zł, ale polecam Ci produkty firmy APC i ewentualnie EVER.
    Przykład APC Back-UPS CS 650VA BK650EI - 414zł (link)
    Wyjście sinusoida (ważne), 650VA w zależności od Twojego sprzętu pociągnie od 3 do 10 minut, wbudowane wszystkie filtry o których możesz pomarzyć w listwie zasilającej.
    UPS w razie potrzeby samoczynnie Ci zamknie programy i bezpiecznie wyłączy komputer.
    Mało tego, APC ma wewnętrzną pamięć zdarzeń, po weekendzie będziesz wiedział co się działo w gniazdku gdy Ty byłeś poza akademikiem..... O tych zaletach można by pisać jeszcze z pół strony.

Wniosek: Nawet najgorszy UPS (200-300zł) będzie lepszym rozwiązaniem od najlepszej listwy zasilającej.
    Co Ci da listwa, jeśli w czasie pisania laborki, seminarki czy dyplomu zabraknie prądu?
    Twoje wypociny pójdą w piach, a po włączeniu zasilania będziesz się modlił żeby komp wystartował bez reinstalacji systemu.

0
  • #18 14 Maj 2009 22:48
    Darrieus
    Poziom 38  

Zacznij od markowego zasilacza (tak od 120zł w górę) .

Tagan, Chieftec, Ever

0
  • #19 15 Maj 2009 00:21
    ViP3R
    Poziom 20  

Hm.. ten UPS jest ciekawym rozwiązaniem.
    Musze jeszcze zweryfikować dane na temat sinusoidy na wyjściu. Na stronie producenta nie ma o tym wzmianki: Link.
    Na komputroniku natomiast jest informacja, że na wyjściu nie ma sinusoidy.
    No i muszę sprawdzić czy oprogramowanie jest kompatybilne z Vistą x64.

lubamet
    Posiadam właśnie Tagana TG500-BZ :)

0
  • #20 15 Maj 2009 18:16
    azonips
    Poziom 12  

Ja proponuje zakup listwy EVER "Standard PLUS" żadne przepięcie ci nie przejdzie i będziesz miał prawdziwe ubezpieczenie sprzętu. W przypadku spalenia warystorów masz bezpłatną ich wymianę w ramach 5 letniej gwarancji D2D.

0
  • #21 15 Maj 2009 18:49
    Darrieus
    Poziom 38  

Nie wierzę w tą sinusoidę, chyba zapomnieli dopisać aproksymowana.
    UPS z sinusoidą na wyjściu jest 3 razy droższy.

0
  • #22 15 Maj 2009 19:27
    rozales
    Poziom 24  

APC Back-UPS CS 650VA pracuje w trybie off-line, więc podczas normalnej pracy z sieci na wyjściu jest sinusoida...A w razie awarii zasilania przebieg jest przybliżony do sinusa :)

0
  • #23 15 Maj 2009 19:42
    Darrieus
    Poziom 38  

Tak tak, ups on-line i z sinusem na wyjściu to inna bajka, a wszystkie te mikro zabawki z akumulatorkiem 7Ah to sie przydaje tylko jak jest spadek napięcia, przed przepięciem nie uchroni, w środku jest tylko warystor a nie jakaś kosmiczna technologia która zatrzyma przepięcie....
    tak sie utarło mam UPS to jestem bezpieczny , sciema jak nie wiem :D

0
  • #24 15 Maj 2009 20:27
    azonips
    Poziom 12  

Przepraszam, iż pisze o rzeczach oczywistych ale przepięcie oznacza każdy wzrost napięcia w sieci ponad jego maksymalną dopuszczalną wartość i
    warystory są najlepszym przed nimi zabezpieczeniem.
    Tak jak kolega napisał UPS Online jest najskuteczniejszy jeśli chodzi o wytłumienie wszelkich zniekształceń choć ma pewną wadę. Według mnie jest za drogi, za głośny i ma sprawność przetwarzania ok 85-90%. Częstotliwości w jakich pracuje jego przetwornica są porażające 10 - 15kHz - wytrzymać przy tym nie można, ale komary uciekają. Jeśli szukasz jakiegoś UPS'a z czystym sinusem z tego co wiem APC i EVER takie robią.
    Do twojego Tagana 500W musiałbyś dokupić UPS'a 1000VA (ok 700W).
    Czyli np EVER ECO 1000 CDS. Czy nie lepiej kupić listwę antyprzepięciową?
    Tagan to porządna firma, jestem przekonany iż posiada doskonałe filtry EMI i
    przy ograniczonych funduszach do jego bezpiecznej pracy w zupełności wystarczy listwa.

0
  • #25 16 Maj 2009 00:04
    rozales
    Poziom 24  

To że kolega ma mocny zasilacz nie znaczy, że tyle bierze z sieci.Skąd wiadomo ,że awaria dopadnie autora w trakcie grania w super prądożerną grę i po zaniku sieci zechce dalej grać na bateriach? I skoro w zasilaczu są takie dobre filtry - to po co metr wcześniej dawać następne dobre filtry? Skoro tak często są zaniki zasilania to bardziej kierujemy się w kierunku zachowania danych. Najbardziej popularne na rynku UPS-y typu line-interactive. Można poszukać wśród nich :)

0
  • #26 26 Lip 2009 23:56
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 26 Lip 2009 23:59
    Darrieus
    Poziom 38  

UPS on-line to za mało, idźmy na całość :D
    Jak ktoś chce być bezpieczny to UPS true online:lol:
    Tylko cena jak za komputer.

0
  • #28 27 Lip 2009 09:06
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 27 Lip 2009 09:36
    Darrieus
    Poziom 38  

UPS true online realizuje wszystkie wspomniane tutaj zabezpieczenia. Zabezpiecza też sam siebie, podanie 2 faz nie zrobi na nim wrażenia, odłączy się od sieci i przejdzie na pracę bateryjną. Tylko tak jak wspomniałem cena jest adekwatna do jakości zabezpieczeń.

0
  • #30 07 Sie 2009 08:25
    wolfram55
    Poziom 12  

Bronek22 napisał:

Lepiej zalozyć zabezpieczenie przepieciowe - kontroler napięcia który błyskawicznie i smoczynnie bedzie odlączal urządzenia od sieci w momencie wzrostu napiecia.
    Bronek

Jakie urządzenie w sensownej cenie ( lub elementy elektroniczne/elektryczne) taką funkcję mogą pełnić?
    Schemat mile widziany.
    dziękuję

0