Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulator rzutu kostką chyba spaliłem mikrokontroler

raf1x90 11 Maj 2009 19:38 1373 7
  • #1 11 Maj 2009 19:38
    raf1x90
    Poziom 8  

Zbudowałem sobie symulator rzutu kostką na 2051. Załatwiłem sobie że ktoś mi zaprogramował mikrokontroler. uradowany włożyłem go w podstawkę nie sprawdzając gdzie są wejścia a gdzie wyjścia tylko bach tak jak było na schemacie napis na mikrokontrolerze w stronę wyświetlacza.
    PO takim włożeniu na wyświetlaczu 7 segmentowym coś migało jakby przebicie. dotknąłem mikrokontrolera a on był cały gorący. wtedy sprawdziłem w necie ze on ma inaczej wyprowadzenia niż go włożyłem. Gdy teraz go wkładam dobrze to ciągle na wyświetlaczu jest 8 czyli ze wszystkich wyjść płynie prąd nie zależnie czy naciskam przycisk do rozpoczęcia losowania liczby od 1 do 6 to nic sienie dzieje tylko ciągle 8.
    CZY PO TAKIM PODŁĄCZENIU MIKROKONTROLERA USZKODZIŁEM GO. A MOŻE TYLKO SKASOWAŁEM PAMIĘĆ??

0 7
  • #2 11 Maj 2009 19:46
    KJ
    Poziom 31  

Najprawdopodobniej się uszkodził ale dziwne to bo nieraz mi się zdarzało włożyć odwrotnie uC w podstawkę i nic im nie było. Może miałeś pecha będziesz musiał jeszcze raz zaprogramować nowy. Sprawdź jeszcze napięcie zasilania na uC powinno być 5V

0
  • #3 11 Maj 2009 21:00
    _Robak_
    Poziom 33  

Ha, a ja sie zastanawialem po kiego grzyba w atmegach w dipie AVCC i AGND sa na krzyz wzgledem VCC i GND ;) Nawet jesli nie jest specjalnie to dzieki temu nie spali sie procka :)

0
  • #4 11 Maj 2009 21:26
    raf1x90
    Poziom 8  

Ale jak sygnały z wejścia poszły na wyjście? np z + przez rezystor 300 i diodę na co miało iść na P3.5 poszło na p1.6 podobnie jest z p3.4 zamiast na poszło na p1.6 a reset poszedł na p3.7.
    jeszcze jedno mnie niepokoi w układzie. to że rezonator nie jest zasilany tylko połączony do xtal a następnie do masy. mi się zdaje że powinien być pod + a od plusa na XTAL

wszystkie luty mam dobrze zrobione. sam robiłem ścieżki na płytce uniwersalnej. dziwi mnie to że na wszystkich wyjściach jest stan wysoki przy podłączeniu zasilania. Może ten mikrokontroler nie jest zaprogramowany. Niby gościu ma programator ale coś możne mu niepykło przy programowaniu. jutro będzie bania w szkole z układów mikroprocesorowych :D

0
  • #5 11 Maj 2009 21:59
    Maciek4141
    Poziom 22  

Myslisz się, rezonator powinien być podłączony do XTAL 1 i XTAL 2 przez 2 kondensatrotki 22-27 pF do masy.

0
  • #6 11 Maj 2009 22:24
    raf1x90
    Poziom 8  

tak właśnie mam połączone. są promyki nadziei bo niekiedy pojawia się "-" ale wtedy nie świeci się dioda na p3.0 a układ nie działa na przycisk start próbowałem mostkowac bezpośrednio z masy ale nic to nie daje. może to wina kondensatorów w układzie. bo mam układ po 4,5v a kondensatory udało mi się zdobyc na 60 30 v nie wiem czy też ten rezonator mi wyrabia na tak małym napięciu.
    trochę mi tez nie pasuje układ reset bo trochę się obruszyły nóżki od kondensatora znaczy eis pękła wokoło powłoka ceramiczna

0
  • #7 12 Maj 2009 09:40
    Klima
    Poziom 30  

Sprawdź jeszcze raz płytkę, a szczególnie prowadzenie zasilania. Procesor możesz spisać na straty. Kup nowy. Kondensatory są dobre, zostaw je w spokoju.

0
  • #8 12 Maj 2009 14:19
    raf1x90
    Poziom 8  

jupi działa!!!! aż wstyd przyznać. to wszystko przez mikroswitcha źle przylutowałem wyjście do switcha i ciągle było na INTO 0. i dlatego się mikrokontroler przywieszał. teraz już poprawiłem wszystko elegancko działa. losuje numer od 1 do 6.
    nieźle jak na 3 klasę tech super zaawansowane urządzenie symulator rzutu kostka działa ;p

0