Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Power optimizer - czy to działa?

mobak 24 Gru 2009 10:27 41614 140
 • #91
  eneprom
  Poziom 10  
  U jandabro urządzenie jest źle zainstalowane. Po konsultacjach wiemy to na pewno.
  Jedynie prawidłowe, zgodne z zaleceniami podłączenie Power Optimizer zapewnia osiągnięcie efektów.

  Wszystkich wątpiących, jeszcze raz zapraszamy do lektury na

  http://ww.energiataniej.eu/teoria-po.html

  Porozmawiajcie z fizykami.

  Niektórzy mówią że ludzi na księżycu nie było.

  Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i wspaniałego Nowego Roku
 • TermopastyTermopasty
 • #92
  Madrik
  Moderator Robotyka
  eneprom napisał:
  U jandabro urządzenie jest źle zainstalowane. Po konsultacjach wiemy to na pewno.
  Jedynie prawidłowe, zgodne z zaleceniami podłączenie Power Optimizer zapewnia osiągnięcie efektów.

  Wszystkich wątpiących, jeszcze raz zapraszamy do lektury na

  http://ww.energiataniej.eu/teoria-po.html

  Porozmawiajcie z fizykami.

  Niektórzy mówią że ludzi na księżycu nie było.

  Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i wspaniałego Nowego Roku


  Mam pytanie - z czystej ciekawości:
  CO i ILE trzeba wypić, żeby wymyśleś takie bzdury, jak pod przytoczonym linkiem? :D
  Przecież uczeń po I roku zawodówki o kierunku elektrycznym by was wyśmiał. :D

  Gdyby to była choć w połowie prawda, dostalibyście Nobla, za odkrycie sposobu zmiany dowolnych przewodników metalowych w nadprzewodniki. :D

  A tak, mogę wam tylko pogratulować niezłego Hopla. ;)

  Nie mniej gratulacje - na gospodyniach domowych, ta prezentacja i pseudotechnologiczny bełkot, z pewnością zrobią wrażenie. ;)

  To jak? Ile trzeba było wypić, dla takiej weny? Nam możecie powiedzieć :D
 • TermopastyTermopasty
 • #93
  Ronin64
  Poziom 35  
  Madrik masz wyjątkowo perfidny gest tak niemożliwie wypytując tych biednych ludzi o to po czym się takie bzdury pisze :) To urządzenie jest jak dogmat ;) Po prostu ślepo w nie wierzysz ;) Pozdrawiam :)
 • #94
  danlancher
  Poziom 27  
  eneprom napisał:


  Niektórzy mówią że ludzi na księżycu nie było.  A jeszcze inni ,ze Power optimizer dziala :D
 • #95
  Joker.
  Poziom 30  
  http://ww.energiataniej.eu/teoria-po.html napisał:
  Straty energii elektrycznej w komponentach sieci dostarczającej zasilanie do odbiorników oraz w nich samych, wynikają w większości z przemiany energii elektrycznej na ciepło na elementach posiadających opór elektryczny.


  Dlatego są normy wyznaczające przekroje przewodów w stosunku do obciążalności prądowej. Na przykład:
  http://www.sigma-not.pl/download.do?mode=freePublication&id=44400
  http://bezel.com.pl/instalacje_pliki/image081.GIF

  I dalej jest opisany "Przepływ prądu w metalu – przewodniku." Czyli że każdy przewodnik ma pewien opór wynikający z Rezystywności i przez to są straty energii która zamieniana jest na ciepło.
  Dalej opisane że Power Optimizer zmniejsza opór przewodnika,... tylko w taki sposób:
  Cytat:
  "Potrafi on jednak na tyle zbalansować obie fale, że w bardzo znacznym stopniu wydłuża średnią drogę swobody elektronu, ograniczając straty energii."


  Czy nie prościej zastosować grubsze przewody/kable?

  Cytat:
  "Jeżeli udałoby się całkowicie zbalansować obie fale, to elektrony przemieszczałyby się równo legle do fononów i nie byłoby ich rozproszenia. Dzięki temu nie byłoby strat energii i średnia droga swobody elektronów byłaby nieskończona. Zjawisko takie jest jednym z występujących tylko w nadprzewodnikach"


  A Wikipedia twierdzi tak: Nadprzewodnictwo
  Cytat:
  Zerowa oporność elektryczna nie wystarczy do zdefiniowania nadprzewodnictwa. Materiały charakteryzujące się zerowym oporem elektrycznym nazywa się idealnymi przewodnikami. Co więcej, w stanie nadprzewodnictwa opór elektryczny dla nośników prądu (ale nie dla par Coopera) jest nadal niezerowy.

  Para Coopera
  Cytat:
  ...poruszający się w schłodzonej sieci (której drgania własne zostają mocno ograniczone i przez to zmniejsza się prawdopodobieństwo zderzenia elektronów z siecią) swobodny elektron swoim ładunkiem zaburza lokalnie równowagę energetyczna jonu, który i tak mocno ograniczony przez obniżenie temperatury ochoczo reaguje na dostawę energii wychylając się ze swojego położenia równowagi, pociąga to za sobą ruch innych jonów w sieci, które muszą reagować razem z nim ze względu na krystaliczność układu w jakim się znajdują. Taka dystorsja budzi fale - fonon, który będzie teraz relaksował w sieci, aż do wygaszenia lub skorelowania ze sobą dwóch elektronów o przeciwnie skierowanych spinach...


  Pomijając dwa elektrony tworzące Pare Coopera, zgodnie z tym twierdzeniem rozumiem że pojedynczy elektron wywołując fale - fonon, powoduje straty.
 • #96
  Kroovka
  Poziom 23  
  Rzuuf napisał:
  Pozwolę sobie przypomnieć kolegom istnienie wielu sprzecznych z soba ekspertyz, wykonanych przez BARDZO wiarygodne instytucje badawcze: tzw. "całun turyński" (tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%82un_tury%C5%84ski ).
  Wyniki badań metodą "C14" wskazują na 14 wiek.


  Przyjmujesz niezbyt dobry obiekt do porównań. Całun przeszedł 2000 lat (tak można założyć) i nie leżał przez ten cały okres w jednym miejscu. Dodatkowo na przełomie 20 wieków wykonano co najmniej kilku jego napraw. Metodą C14 badano bardzo mały skrawek materiału pochodzący z obrzeży Całunu. Dlatego obecnie kwestionuje się test C14 z lat 90 i moim zdaniem podejście to jest właściwe.

  Rzuuf napisał:

  Metoda C14 nie jest kwestionowana przy datowaniu innych znalezisk, ale te "inne" nie są obarczone taką ilością emocji (i interesów).


  Masz rację tylko połowicznie. Nie dowiedziesz jednoznacznie wieku obiektu, który był poddawany co najmniej kilku naprawom (miedzy innymi po przypaleniu). Dlatego mogą się tam znaleźć nici z innego okresu, ślady farb, ślady innych materiałów. Dlatego ocenę autentyczności tego obiektu lepiej pozostawić każdemu sobie.

  Wątpliwości natomiast może budzić fotografia, która mogła powstać na etapie kolejnych ulepszeń Całunu.
 • #97
  rotor 2010
  Poziom 1  
  Witam,
  Od pewnego czasu zajmuje się tymi urządzeniami więc moja opinia może być mało obiektywna. Dodam tylko że z uwagi na wysokoą cenę urządzenia przeprowadzane są pomiary stosunku wykonanej pracy do zużytej energii przed instalacją jak i po instalacji.
  Sposób pomiaru jest każdorazowo uzgadniany pomiędzy specjalistą z firmy sprzedającej, a specjalistą (naogół głównym energetykiem) ze strony klienta. Chodzi o dokonanie pomiaru porównywalnych parametrów.
  Uważam że jeśli oszczędności enbergii nie byłyby prawdziwe to metody pomiarowe powinny to wykazać.
  Pozdrawiam
 • #98
  romanr
  Poziom 2  
  Witam
  Wyrażając swoją dobrą wolę zawieszam swoją opinię na temat PO oraz firmy sprzedającej.
  Wprawdzie to Hayd Park i każdy może mówić co chce, ale resztę pozostawię bez komentarza
  Pozdrawiam
  RR
 • #99
  karol119onet
  Poziom 10  
  Dzisiaj dołączyłem do Elektrody bo znalazłem Twój wpis.
  Moja dyrekcja też zamierza przeprowadzić testy Power Optimizera w zakładzie na kompresorze sprężonego powietrza 150 KW. Boję się, że może to spaść na mnie. Jestem elektrykiem i nie mam pojęcia jak to zmierzyć. Mówią, że mam zmierzyć zużycie energii przy takiej samej pracy. Migam się jak mogę, ale może będę musiał to zmierzyć. Czy możesz mi pomóc i powiedzieć coś więcej o waszych testach.
  Pozdrowienia
 • #100
  Rzuuf
  Poziom 43  
  Weź 2 jednakowe sprawne liczniki energii elektrycznej, włącz je jeden za drugim i sprawdź, czy pokazują takie samo zużycie energii.
  Potem weź ten "power optymizer" i włącz go między liczniki i sprawdź, czy licznik po "optymizerze" pokazuje mniejsze zużycie.
  Powtórz pomiar, zamieniając liczniki miejscami.
  Sprawdź, czy różnica wskazań mieści się w klasie licznika.
 • #101
  karol119onet
  Poziom 10  
  nie bardzo rozumiem co to ma dowieść
  Pozdrowienia
 • #102
  romanr
  Poziom 2  
  Witam
  Wyrażając swoją dobrą wolę zawieszam swoją opinię na temat PO oraz firmy sprzedającej.
  Wprawdzie to Hayd Park i każdy może mówić co chce, ale resztę pozostawię bez komentarza
  Pozdrawiam
  RR
 • #103
  karol119onet
  Poziom 10  
  Nie chcę komentować Twoich ocen tego urządzenia bo go nie znam i nie mam pojęcia jak działa. Jeżeli uda mi się dokonać pomiarów to podzielę się swoją opinią. Mój problem jest w jaki sposób wykonać polecenie szefa.
  Twoje uwagi na temat pomiaru kompresorów bardzo mnie martwią bo to oznacza, że nie ma szansy na dokonanie takich pomiarów. W warunkach naszej fabryki utrzymanie stałych warunków pracy, ciśnienia, poboru temperatury itd jest niewykonywalne. Czarno widzę moją pracę nad tematem, muszę wymyślić jakąś metodę bo inaczej mogę mieć kłopoty z pracą. Przyjrzałem się trochę pomiarom tej sprężarki wszystko się zmienia w czasie wygląda na to, że silnik pracuje raz na biegu luzem, a raz pod obciążeniem. Wydaje mi się, że długość pracy pod obciążeniem się bardzo zmienia i chyba jest zależna od poboru powietrza. Cholerstwo bierze dużo mocy nawet jak nie spręża powietrza. Może moje pomiary skończą się zerem efektu tak jak mówisz, ale nie mogę nikomu doradzać aby podjął taką decyzje jaką sugerujesz bo wylecę z roboty.
  Jeżeli możesz powiedzieć mi jakie obciążenie testowałeś. Może mi to pomoże zrobić pomiary.
  Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedź.
 • #104
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Moja rada: odłącz sprężarkę na czas testów i zrób pomiary bez obciążenia. Potem weź jakąś pojemną butlę i zrób pomiary w czasie jej napełniania. Powtórz ze cztery razy, wyniki uśrednij. Powinieneś mieć wtedy jasność sytuacji. Rzuć też okiem na sprężarkę i zobacz, czy już nie ma kondensatora albo dwóch - z reguły silniki elektryczne prądu zmiennego się wyposaża standardowo w odpowiednio dobrane kondensatory do kompensacji współczynnika mocy. Jest to tzw. pasywne PFC. Istnieje też aktywne, ale je stosuje się głównie w drogich przetwornicach impulsowych o mocach 500-2000W. Często koszty samego układu aktywnego PFC stanowią połowę ceny przetwornicy, ze względu na złożoność konstrukcji i konieczność stosowania droższych kluczy tranzystorowych i wielkich cewek na rdzeniach toroidalnych. W przemyśle aktywnego PFC się nie stosuje ze względu na koszty - o ile się nie mylę, to elektrownia ma własne urządzenia do radzenia sobie z mocą bierną, stąd też właśnie wyższe opłaty pobierane od fabryk z dużą liczbą silników elektrycznych...
 • #105
  karol119onet
  Poziom 10  
  Panowie ja mam poważny problem, a wy sobie robicie ze mnie jaja. Sprężarka ma 150 kW o jakiej butelce ty mówisz. Każdy mi opowiada co mam innego zastosować, a jam zadania zmierzyć Power Optimizer z kompresorem.
  Dziękuję za dobre chęci.
  Pozdrawiam
 • #106
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Masz problemy jak mrówka w ciąży. Ułatwię Ci życie: to nie działa. Mogą Ci i Twoim szefom wmawiać, że to działa, ale to nie działa. Przeczytaj ten bełkot z linku na szczycie tej strony i pomyśl - jako elektryk powinieneś mieć jakieś pojęcie o fizyce. Jeśli chcesz uzyskać podobny, teoretyczny efekt do Power Optimizera, to weź baterię kondensatorów(około 1000uF-100mF) i połącz ją równolegle z zasilanym silnikiem kompresora. A i cudów się też nie spodziewaj - to może być ledwo 2-5%. Sam Power Optimizer używa kilku małych kondensatorów wydobytych z pralek zapewne. Jeśli takie urządzenie jest już w Twoim posiadaniu, to zajrzyj do środka i zrób zdjęcia - Twoja firma i tak już dała się zrobić w konia i kasy raczej nie odzyska, a my w ten sposób potwierdzimy podstawową tezę: pic na wodę...
 • #107
  karol119onet
  Poziom 10  
  Panowie
  Czy ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat, która by mogła pomóc w rozwiązaniu. Wszyscy wiedzą, że to jest kondensator, ale tak naprawdę nikt tego nie widział na oczy. Chyba przeceniłem to forum. Spróbuję zrobić pomiary i będę informował rzeczowo o wynikach. Na marginesie zajrzałem do środka sama elektronika.
  Do spotkania na forum
 • #109
  karol119onet
  Poziom 10  
  Może byś się zdecydował albo kondensator albo olbrzymia cewka. Czytaj uważnie napisałem elektronika.
 • #110
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Jak jest elektronika, to albo będzie olbrzymia cewka(oznaczająca aktywną korekcję współczynnika mocy), albo nie będzie(oznaczając przekręt). Jakby był kondensator(lub kilka), to zajmowałby pewnie 4/5 objętości skrzynki...
  Zrób zdjęcie...

  EDIT:
  A masz tam chociaż tranzystory mocy na dużych radiatorach?
 • #111
  karol119onet
  Poziom 10  
  Dwie płytki jedna z procesorem i scalakami oraz elementami biernymi. Druga z zasilaczem małej mocy. Wystarczy o tym urządzeniu. Interesuje mnie jak zmierzyć oszczędności energii przez kompresor o mocy 150 kW. słyszałem już, że pobór mocy nie zależy od obciążenia silnika, że mam napełniać butelki i podłączać dwa liczniki energii. Może ty wiesz coś na ten temat.
  Pozdrowienia
 • #112
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda
  karol119onet napisał:
  ..... słyszałem już, że pobór mocy nie zależy od obciążenia silnika ......  Kto głosi takie rewelacje?


  Jakoś nie kojarzę "u nas" takiego zakładu, ale przy stosowaniu tak wielkich maszyn zasilany jest z sieci wydzielonej (własna trafostacja). Jeśli chodzi o jeden agregat sprężarkowy, to masz problem z opomiarowaniem? Takie agregaty pracują na zbiornik, więc temperatura pobieranego powietrza jest w przybliżeniu jednakowa. W instalacji są jeszcze filtry, odolejacz i odwadniacz. Na rurociągu sprężonego powietrza montujesz miernik przepływu oraz parametryczny zawór odprężający (spustowy). Sygnał z miernika podajesz do regulatora ustawionego na stałą wartość, a z niego sterujesz zaworem. Całość ustawiasz na maksymalny wydatek. Tydzień prowadzisz pomiary bez, a tydzień z "powerem". Monitorujesz moc, napięcie, natężenie i ewentualnie temperaturę gazu. Przy dużych różnicach temperatur przeliczasz metry sześcienne na masę i uwzględniasz współczynniki poprawkowe.
 • #113
  elektryku5
  Poziom 38  
  To dziadostwo nie przyniesie zwykłemu użytkownikowi żadnych korzyści , bo kompensuje moc bierną z której nie jesteśmy rozliczani.

  P.S. Kondensator mksp 400V 6uF kosztuje 8zł.
 • #114
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...
  karol119onet napisał:
  Dwie płytki jedna z procesorem i scalakami oraz elementami biernymi. Druga z zasilaczem małej mocy. Wystarczy o tym urządzeniu. Interesuje mnie jak zmierzyć oszczędności energii przez kompresor o mocy 150 kW. słyszałem już, że pobór mocy nie zależy od obciążenia silnika, że mam napełniać butelki i podłączać dwa liczniki energii. Może ty wiesz coś na ten temat.
  Pozdrowienia

  Moje podejrzenia potwierdziły się: brak jakichkolwiek elementów charakterystycznych dla układów aktywnej czy pasywnej kompensacji mocy biernej. Możesz mi tą skrzynkę wysłać do dokładniejszej analizy lub wyrzucić - Twoja firma dała się zrobić w ciula. Przykro mi, ale kasy już raczej nie odzyskacie...
 • #115
  karol119onet
  Poziom 10  
  Do Mariusza Ch.
  Rewelacje wyczytałem w odpowiedzi na moje pytanie zobacz wcześniejsze wpisy.

  Dziękuję za cenne wskazówki, ale problem jest bardziej skomplikowany.Power Optimizer podobno potrzebuje około 8 tygodni pracy w obwodzie aby doszedł do maksymalnych oszczędności. Czyli trzeba zrobić pomiar przed założeniem a potem po 8 tygodniach. Mogę zgodnie z twoimi sugestiami zrobić tygodniowy pomiar przed i tygodniowy pomiar po 8 tygodniach pracy, ale godzinowe dobowe i tygodniowe zużycie powietrza jest bardzo zmienne w czasie.Prawdopodobnie różnica temperatur pomiędzy sierpniem a październikiem zmieni wiele parametrów nie tylko powietrza. Muszę pomiary robić w trakcie normalnej pracy. Jak wiesz wszystkie filtry, odwadniasz, odolejacz w przeciągu 8 tygodni zmieniają swoje parametru (spadki ciśnień). Kompresor jest napędzany silnikiem synchronicznym czyli ma dwa stany albo pracuje w stanie niskiego obciążenia 55 do 60% lub pełnej mocy 100-105% znamionowej. Mam wykonać pomiary oszczędności zużycia energii za pomocą licznika energii natomiast pomiary pośrednie poprzez pomiar napięcia, prądu, cosinusa i mocy nie bardzo wchodzą w rachubę z uwagi na dużą zmienność obciążenia w czasie. Pomiar przepływu powietrza jest ok ale jest problem z odniesieniem go do pomiaru energii. W każdym cyklu czas pompowania jest inny, czyli proporcja czasu pracy silnika w stanie niskim i wysokim jest zawsze inna. Jednostkowe zużycie energii kWh/M3 zależy również od procentu czasu pracy w stanie sprężania. Power Optimizer ma podobno pozwolić na uzyskania 10 do 15% oszczędności, w związku z tym metoda pomiarowa powinna zapewnić jakiś rozsądny przedział ufności wyniku. Może masz jakiś pomysl ?

  Dodano po 3 [minuty]:

  do Urgona
  Po co mam Ci wysyłać jak ty już wszystko wiesz najlepiej, a może nie
  Pozdrowienia
 • #116
  jankolo
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  karol119onet, zupełnie nie rozumiem Twojego dylematu. Przecież to nie Ty sprzedajesz to urządzenie twierdząc że Twój zakład odniesie korzyści ekonomiczne. To sprzedawca Power Optimizera ma psi obowiązek zaproponować metodę dokonania odpowiednich pomiarów, aby udowodnić swoje twierdzenia, a Twój zakład powinien tą metodę przeanalizować i ewentualnie zaproponowac jej zmianę PRZED instalowaniem Power Optimizera. Jeżeli sprzedawca Power Optimizera nie zgodzi się na taka procedurę, to jest oczywiste, że chce Was oszukać. Jeżeli Ty zaczniesz wymyślać metodę pomiaru oszczędności, a nie masz specjalnego w tym doświadczenia, to marketingowcy Power Optimizera przedstawią Twojej dyrekcji zarzuty świadczące o Twojej niekompetecji, pokażą szereg różnorakich atestów i listów polecających i wtedy z całą pewnością wylecisz z pracy.
  Nie wybieraj gorących kasztanów z ognia własnymi gołymi dłońmi.
  Rzuuf napisał:
  Weź 2 jednakowe sprawne liczniki energii elektrycznej, włącz je jeden za drugim i sprawdź, czy pokazują takie samo zużycie energii.
  Potem weź ten "power optymizer" i włącz go między liczniki i sprawdź, czy licznik po "optymizerze" pokazuje mniejsze zużycie.
  Powtórz pomiar, zamieniając liczniki miejscami.
  Sprawdź, czy różnica wskazań mieści się w klasie licznika.

  karol119onet napisał:
  nie bardzo rozumiem co to ma dowieść

  Otóż ma to sprawdzić, czy Power Optimizer nie oszukuje urządzeń mierzących zużycie energii elektrycznej dzięki wprowadzeniu odpowiednich zakłóceń do sieci elektrycznej.
 • #117
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.


  Widzę, że nie bardzo "złapałeś" proponowaną zasadę pomiaru. Załóżmy, że maksymalny wydatek jest 10m³/ minutę. Pobór technologiczny jest oczywiście zmienny. Montując dodatkowy zawór spustowy uzyskasz w przybliżeniu podobne cykle pracy silnika. Przykładowo:

  technologia -> 10m³ - spust (gwizdek) 0
  technologia -> 7m³ - gwizdek 3m³
  technologia -> 0 - gwizdek 10m³

  Jest jeszcze inna metoda dokładniejszych pomiarów, ale wiąże się ona ze zbudowaniem specjalnego stanowiska. Wcześniej pisałem o wykorzystaniu obciążenia aktywnego (prądnicy), sprzężonego z silnikiem. Tak można uzyskać pełną stabilność.


  Jeszcze jedna ciekawostka przyszła mi do głowy. W zasadzie, efekty powinny być najbardziej zauważalne w pierwszych tygodniach pracy urządzenia. Później powinno wystąpić nasycenie.
 • #118
  karol119onet
  Poziom 10  
  Dziękuję za cenne informacje jestem ci zobowiązany za poświecenie swojego czasu. to co piszesz ma sens tylko nie wiem czy "kompresiarze" dadzą mi go założyć strasznie się trzęsą. Moi chcę raportu z pomiarów umożliwiającego powtórzenie takich pomiarów (każdy chroni swoją .....) ja też. Wszystkie ważne parametry pomiaru muszą być zarejestrowane.
  Jeżeli mi nie dadzą to będę musiał wymyślać coś innego nawet bardziej skomplikowanego. Odpowiadając na pytanie jankolo proponują jakąś metodę ale mamy zrobić swoją.
 • #119
  jankolo
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  karol119onet napisał:
  Odpowiadając na pytanie jankolo proponują jakąś metodę ale mamy zrobić swoją.

  Ależ ciężko jest Ci pomagać! Pokaż nam proponowaną przez nich metodę, to spróbujemy pokazać Ci, gdzie jest jej słaba strona (czytaj przekręt) i pomożemy Ci wtedy opracować metodę obnażającą ich oszustwo.
 • #120
  karol119onet
  Poziom 10  
  Byłem w delegacji, ale już jestem w domu.
  Oczywiście mają metodę polega ona na pomiarze energii elektrycznej licznikiem i analizatorem w trakcie pracy kompresora pod takim samym obciążeniem przed i 8 tygodni po zainstalowaniu Power Optimizera. Spadki ciśnień na poszczególnych elementach obwodu powietrza powinny być takie same w obu pomiarach, temperatura, wilgotność itd. oznacza to, że mają być czyste (nowe filtry) na zasysaniu powietrza itd. Jest tych rzeczy które mają być stałe w czasie obu pomiarów ponieważ pobór mocy zależy od tych wszystkich elementów.
  Po prostu coś takiego jest trudne do zapewnienia w naszych warunkach. I muszę znaleźć metodę ( albo nie) na ich zrobienie. Pomysł Mariusza Ch jest ok ale rozwiązuje ważny ale nie jedyny problem. Dla tego szukam dalej.
  pozdrowienia