Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pole magnetyczne - zadanie

11 Maj 2009 20:25 2987 2
 • Poziom 12  
  Witam,

  Mam problem z rozwiązaniem pewnego zadania. Jego treść jest następująca:

  Mamy linię napowietrzną wysokiego napięcia(stałego). Między dwa przewody o różnym potencjale zarzucono przewodzący pręt, wskutek czego w przewodach popłyną prąd zwarciowy I – jak to pokazano na rysunku. Jaka siła zadziała na zarzucony pręt i w jaką stronę będzie skierowana? Zakładamy, że cały prąd zwarciowy przepłyną przez owy pręt.

  Poniżej zamieszczam rysunek i moje rozwiązanie:
  Pole magnetyczne - zadanie

  pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Wydaje mi się żę tu trzeba skorzystać z reguły lewej dłoni i w wyniku tego otrzymujemy, że na pręt powinna działać siła skierowana do góry (na twoim rysunku). A jeszcze kierunek pola magnetycznego wyznaczyłem za pomocą reguły korkociągu (śruby prawoskrętnej) czyli w twoim przypadku jest ono skierowane prostopadle w dół do powierzchni kartki.

  Sorki źle odczytałem na początku twój problem tobie chodzi o wyznaczenie wartości siły działającej na pręt, a więc F=BIL
 • Poziom 12  
  Co do wzoru F=BIl to jestem niemal 100% pewny, że go dobrze użyłem. Problem mam z tym pierwszym wzorem tyczącym prawa przepływu. Właściwie to muszę dzięki niemu znaleźć natężenie pola magnetycznego w dowolnym punkcie między tymi przewodami, i w tym tkwi problem.