Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtrzymanie napięcia zasilającego na driverze MOSFET

wildcat 11 Maj 2009 20:31 1539 0
    wildcat
    Poziom 2  
    Zbudowałem układ wykorzystujący Atmega8 i L298, które służą niezależnemu sterowaniu dwóch silników DC Brushless. Cały układ zasilany jest DC=>12V. Max pobór prądu całego układu z silnikami to 1,5A.
    Schemat poniżej:
    Podtrzymanie napięcia zasilającego na driverze MOSFET

Mam problem z podtrzymaniem napięcia. Wykorzystuję do tego driver ze zintegrowanymi MOSFET-ami MCP1404. Spec.
    Idea działania podtrzymania jest następująca. Na pinie 2 złącza J1 non-stop jest +12V. Na pinie 4/J1 napięcie zasilające pojawia się na kilkanaście sekund. W tym czasie Atmega startuje i wystawia stan wysoki na wejście INA układu MCP1404 co powoduje aktywowanie bramki OUTA i równoległe podanie napięcia. Gdy Atmega skończy wszystkie zadania zdejmuje stan wysoki z INA tym samym wyłączając układ.

Przeprowadziłem parę testów ruchowych i przy niewielkim obciążeniu (silniki pracowały na luzie), po wysterowaniu kanału A spalił mi się MCP1404. Stąd mam pytania:
    1. Czy MOSFETY mogą pracować dla obciążenia DC (jako przekaźnik)?
    2. Czy mam jakiś błąd (którego nie mogę dostrzec) w schemacie powodujący powstanie jakiejś pętli prądowej?
    3. Czy istnieją jakieś inne powody, dla których mógł się sfajczyć MCP1404?

Układy starałem się stosować zgodnie z aplikacjami, więc jestem trochę zaskoczony takim obrotem sprawy. Mam drugi MCP, ale jest on drogi, więc zanim go wymienię chciałbym się upewnić że go tak łatwo nie stracę.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze