Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LineFollowingRobot "DigiDong"

pepitto 11 May 2009 21:19 1873 1
  • LineFollowingRobot "DigiDong"

Witam.
    Z racji tego że zbliża sie koniec roku szkolnego, postanowiłem zrobić cos co podniosło by mi ocenę z mechatroniki. W długi majowy weekend narodziła sie myśl o linefollowerze. I tak piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór poświęciłem na lekturę postów na elektrodzie (linefollower w szukajce dało zadowalające rezultaty) oraz not katalogowych. Założenia konstrukcji:
    -mała masa
    -szybkość
    -zwrotność
    - cos co cieszy oko (tu została zastosowana dioda rgb)

Konstrukcja została wykonana z plexi (nie polecam, ciężko sie obrabia).
    Silniki z przekładniami zostały wyjęte z chińskiego autka, co znacznie uprościło sprawę.
    Z przodu zamiast kółka znalazła zastosowanie śruba z zaokrągloną główką(stawia opór, inaczej robot wypada z trasy bo jest za szybki)

Jeśli chodzi o elektronikę to na "płycie głównej" siedzi attiny2313, mostek H - L293D oraz komparator LM324. Program pisany w basic`u ( tu przydały się kursy basic`a znalezione w sieci) oprócz "standardowych" umiejętności jazdy po linii, dodałem coś od siebie ( m.in. szukanie linii po wypadnięciu z trasy) no i tak zleciał mi wtorek ;) Kodu na dzień dzisiejszy nie udostępnię bo kroją się zawody w naszej szkole.
    Płytka robiona metodą termotransferu, prawdę mówiąc jest to klon płytki kolegi kaytec`a z moimi lekkimi modyfikacjami. Sensory CNY70 pracujące w paśmie podczerwieni.

Całość konstrukcji zamknęła się w 50 zł, gdyż większość elementów miałem w "chomiczówce" ;) Zasilanie z 2 baterii 4,5V (jedna dla logiki druga do silników)

Tak właśnie przeżyłem swoją pierwszą przygodę z mikrokontrolerami (ogromny skok, ponieważ moja wcześniejsza konstrukcja to wzmacniacz lampowy ;))

Pozdrawiam.
    Pepi.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pepitto
    Level 18  
    Has specialization in: testery funkcjonalne, plc, automatyka
    pepitto wrote 379 posts with rating 158, helped 19 times. Live in city Sucha B.. Been with us since 2008 year.
    Pop3k
    Level 12  
    Nawet ładnie Ci to wyszło jednak radził bym zamiast tych baterii dać jakiś akumlatorek który w każdej chwili byś mógł naładować, no i zajął by mniej miejsca. Ile zajął ci program na attinie? jeśli byś mógł to wrzuć jakiś filmik z pracy tego linefollowera.
    Powodzenia na zawodach!