Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana taryfy, i wymiana licznika indukcyjnego TYP A52

ketros 11 Maj 2009 22:19 5778 8
  • #1 11 Maj 2009 22:19
    ketros
    Poziom 8  

Witam wszystkich!
    Mam problem gdyż, po podliczeniu faktur za prąd zastanowił mnie skok zużycia energii elektrycznej za rok 2008 (rodzina 4 osobowa 5740kWh, rok wcześniej ok 3800kWh) w porównaniu z latami poprzednimi. Zrobiłem więc prosty test z żarówką 100W i obliczyłem, że zużywa 188W więc "trochę" za dużo. Licznik mam na klatce schodowej, więc wiele osób ma do niego dostęp, a sam nie bawiłem się w żadne oszukiwanie, bo nie widzę takiej potrzeby, jednak nie wykluczam że pomógł mi ktoś "życzliwy". Jednak mam obawę przed zgłaszaniem awarii do zakładu energetycznego, bo czytałem wiele negatywnych opinii na temat badań liczników w ich laboratoriach, a dokładnie o tendencyjnych wynikach testów.

Co sądzicie o tym żeby zmienić taryfę z g11 na g12? ZE będzie musiał wymienić licznik na dwutaryfowy, ale pozostanie problem, ponieważ na pewno mój licznik zostanie oddany do ponownej legalizacji i co jeżeli tam wykryją usterkę np. związaną z namagnesowaniem? Dostanę karę? Chcę mieć sprawny licznik, ale bez żadnych problemów ze strony ZE wystarczy mi to, że słono przepłaciłem za zeszły rok... Mój ZE to Vattenfall region Śląski. Z góry dziękuję za pomoc:)

0 8
  • #2 12 Maj 2009 16:53
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Sąsiad przyszedł i przyłożył Ci magnes do licznika ?:)

Z tym testem policz dokładnie bo może się pomyliłeś.

0
  • #3 12 Maj 2009 17:01
    artis666
    Poziom 26  

=Grzegorz= napisał:
    Sąsiad przyszedł i przyłożył Ci magnes do licznika ?:)

Z tym testem policz dokładnie bo może się pomyliłeś.

Skoro widzi że od pewnego momentu zużycie znacznie wzrosło, a zakładam że jeśli kupił jakieś prądożerne urządzenie bierze go pod uwagę i dalej nie pasuje to chyba coś jest nie tak. Co do testu z żarówką pomylił się o 88% ? też ciekawe. Czasami licznikom tez odbija, to w końcu tylko mechanizm, może działać wadliwie. Proponował bym odłączyć w domu WSZYSTKIE możliwe odbiorniki i zwrócić uwagę na to czy licznik się kręci. Wykluczyłeś możliwość podpięcia się innego lokatora do Twojej instalacji? Pozdrawiam

0
  • #4 12 Maj 2009 17:15
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Ludzie nie zdają sobie sprawy co ile ciągnie, kupią LCD 40" w przekonaniu że to nowoczesna technologia a później rachunek za prąd idzie w górę i pojawia się zdziwienie odbiorcy.

Należy

-wyłączyć wszystko tak aby licznik zatrzymał się
    -podłączyć jakieś solidne obciążenie np czajnik wody 2000W, zmierzyć czas i ilość obrotów, przeliczyć zużycie

0
  • #5 12 Maj 2009 22:25
    ketros
    Poziom 8  

Panowie, jeżeli można... Zdecydowałem się już tutaj napisać to wypadałoby z mojej strony, żebym przynajmniej był pewny tego co piszę. Pomiaru dokonywałem na wyłączonych wszelkich odbiornikach, licznik stał, załączyłem żarówkę 100W i zostawiłem ją włączoną na parę minut, później zmierzyłem czas jednego obrotu. Licznik obrót wykonał w 51s, a przy 375obr/kWh powinien to zrobić w 96s, więc obliczenia są poprawne, ja przynajmniej błędu nie widzę.

A co do ludzi którzy kupią sobie sprzęt i nie wiedzą ile zużywa energii to nie generalizowałbym na miejscu Pana Grzegorza ponieważ, żeby sobie zużycie energii obliczyć, to politechniki skończyć nie trzeba, wystarczy trochę chęci. Jedni to zrobią inni nie, ja takie rzeczy staram się kontrolować. Podłączenie się sąsiada wykluczam, a celowego "ataku" na licznik ze strony trzeciej nie wykluczam, bo tak jak piszę wyżej, ludzie są na tyle różni, że są zdolni do o wiele gorszych rzeczy niż sabotowanie sąsiada.

Nie znalazłem nigdzie informacji czy można sprawdzić to, że hamulec licznika rzeczywiście jest rozmagnesowany. Zna ktoś taki sposób? Poza oczywiście oddaniem go do laboratorium ZE.
    Zależałoby mi też na odpowiedzi co gdy usterka zostanie wykryta przy legalizacji licznika, może ktoś zna ten temat bliżej?

0
  • #6 13 Maj 2009 06:45
    Narek 1
    Poziom 17  

Temat jest bliżej opisany w dziale Ogólnie. Ostatni wpis 10 kwietnia.

0
  • #7 13 Maj 2009 16:49
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Sprawdź uchyb przy większej mocy (wspomniany czajnik).
    Uszkodzenie magnesu można sprawdzić na oko: puszczasz 2000W a następnie momentalnie wyłączasz obciążenie do 0, tarcza licznika powinna natychmiast zatrzymać się.

Im większe uszkodzenie magnesu hamującego tym dłużej będzie się kręcić tarcza po odłączeniu obciążenia.

0
  • #8 13 Maj 2009 19:50
    robert_sz
    Poziom 15  

Niepotrzebnie kombinujesz z licznikiem i taryfami jeśli jesteś świadomy tego co się dzieje z rachunkiem.
    Jeśli jesteś "czysty" to po prostu zgłoś takie coś do Vattenfalla i poproś o sprawdzenie i wymianę licznika.
    We wniosku opisz, że do licznika mają dostęp wszyscy i prosisz o elektroniczny.
    Zadaj pytanie retoryczne, czy to wina licznika czy sąsiadów pajęczarzy?
    Twój ruch wyprzedzający może być lepiej odebrany niż siedzenie po cichu i czekanie na rozwój wypadków.

A propo na sąsiadów pajęczarzy jest też rada i z reguły się to dla nich kończy wymianą instalacji i wszystkich wpiętych urządzeń.
    P.S. Nikogo do niczego nie namawiam, po prostu zło należy wypalać gorącym żelazem w zarodku ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo