Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobrać napęd do urządzenia - prosze o pomoc

12 Maj 2009 12:42 927 7
 • Poziom 2  
  Chciałbym prosić Państwa o pomoc w doborze odpowiedniego napędu do urządzenia. Napęd ten chciałbym żeby był jak najbardziej prosty , może być oparty na silnikach krokowych , prądu stałego lub serwo napędach.

  W urządzeniu jest zainstalowany wałek metalowy o średnicy 40 mm i długości 110 mm.Jest ułożyskowany z 2 stron tak jak na rys. . Ma się obracać cyklicznie w jednym kierunku : w ciągu około 0,5 sek obrót 180 stopni , zatrzymanie około 0,5 sek i ponowny cykl. Siła jaka jest potrzebna do obrotu 180 stopni jest równa sile ludzkiej dłoni.
  Może to być obrót o 180 stopni lub alternatywnie 360 stopni. Czas podany około 1 sekundy jako cyklu nie będzie stały lecz zmieniający sie - może być nieznacznie krótszy lub dłuższy. Dokładność zatrzymania może być do 10 stopni na plusie i minusie w stosunku do punku odniesienia lecz nie może odchyłka sie sumować. Sygnał obrotu musi wychodzić z czujnika na który będą oddziaływać przesuwające sie z taśmą naczynia. Tak jak wyżej zaznaczyliśmy taśma może sie przesuwać nie koniecznie z jednakową prędkością.Zatrzymanie wałka (silnika) może nastąpić poprzez sygnał z czujnika umieszczonego na wałku.

  Istotnym elementem jest napęd który ma sie załączać co około jedną sekundę . Takie urządzenie w ciągu kilku miesięcy wykona kilka set tysięcy cykli.

  Jaki silnik to miałby być ??

  Bardzo prosiłbym o pomoc przy doborze takiego napędu gdyż jest to dla mnie wiedza bardzo ważna której ja nie posiadam.

  Jaki dobrać napęd do urządzenia - prosze o pomoc

  Jeżeli nie w tym miejscu wstawiłem ten temat to proszę o nie kasowanie lecz przeniesienie.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 36  
  Najprościej by było zastosować elektromagnes (luzownik) i przekaźnik czasowy.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

 • Specjalista Automatyk
  Ja zastosowałbym silnik z odpowiednią przekładnią. Dla przykładu silnik o obrotach 1400 z przekładnią do 10 wyrobiłby się. Zastosuj układ SR. Set robisz z czasówki, reset z czujnika obrotu wałka.
 • Poziom 2  
  Istotnym elementem jest napęd który ma sie załączać co około jedną sekundę . Takie urządzenie w ciągu kilku miesięcy wykona kilka set tysięcy cykli.

  Jaki silnik to miałby być ??
 • Poziom 22  
  Może faktycznie, skoro o 10 stopni nie chodzi, to dobrac jakiś mały, zwykły, silnik z hamulcem i przekładną, do tego czasówkę i po sprawie... Do tego krańcówki zamocowane na ośce, w celu zatrzymania we właściwej pozycji, aby błąd się nie sumował. Przekładnię trzeba tak dobrac, aby miała 60 obr/min na wyjsciu, to wtedy spelnią się warunki czasowe obrotu osi.
 • Poziom 2  
  Czasówka nie jest potrzebna, jeden czujnik byłby inicjowany od nadjeżdżającego naczynia a drugi na zatrzymanie - krancówka na ośce

 • Specjalista Automatyk
  Nie można dobrać przekładni na styk, czyli 60 obrotów wałka przekładni chyba, że to nie musi być dokładne. Pamiętajmy o poślizgu. Co do hamulca to jest zbędny gdy zastosujemy przekładnię ślimakową. Taka przekładnia jest samohamowna.
 • Poziom 22  
  Hamulec jest przydatny - bez niego silnik po zatrzymaniu idzie swobodnym wybiegiem, i nie ma nad tym kontroli. Jak jest hamulec to wiadomo że od razu zatrzymuje się.