Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezkontaktowe dynamo rowerowe

Defenestrator 17 Maj 2009 21:14 63279 62
    Longer1989
    Poziom 24  
    Zabieram się za podświetlanie koła. Jak nawinąć cewkę o jakim kształcie i z jakiego drutu?? Chce mieć tak około 3-5 diod ultrajasnych o szerokim kącie świecenia.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Jest to magnes w kształcie koła z otworem w środku, wymontowałem go z koguta policyjnego . Pisząc o szczelinie miałem na myśli wyciąć tarczą do glazury szczelinę tak jak w solenoidzie tam gdzie jest przerwa w rdzeniu to powstaje największe pole magnetyczne. Bez wyciętej szczeliny w takim magnesie chyba było by nie możliwe otrzymanie jakiegokolwiek napięcia na cewce .
    symndz
    Poziom 16  
    Do urządzenia można zastosować również niewielkie magnesy neodymowe, wszystko zależy od oczekiwań i jak zbudowana jest cewka. Zerknijcie proszę na http://freelights.co.uk/ tutaj maja całkiem praktyczna konstrukcje.

Zaś, co do oświetlenia roweru w momencie zatrzymania, to nie jest problem. Przecież większość czasu rower uczestniczy w ruchu lub stoi nieużywany i na dodatek tak czy inaczej taki układ nie nada się kompletnie do oświetlania drogi przed rowerem. Czyli? ..Reasumując (zdania wielokrotnie złożone), można by dać dodatkowe zasilanie bateryjne, który działa zgodnie z zasada wykrywania tylko brak impulsu od ruchu koła, zasilając led’y tylko przez każde 10 minut od ostatniego impulsu.

Czyli w sumie to pomysł na niezłą obowiązkową lampę :)
    Longer1989
    Poziom 24  
    No dobra ale niech ktoś doradzi jak nawinąć tą cewkę
    kosmi
    Poziom 16  
    szkielet-s1 napisał:
    Jest to magnes w kształcie koła z otworem w środku, wymontowałem go z koguta policyjnego . Pisząc o szczelinie miałem na myśli wyciąć tarczą do glazury szczelinę tak jak w solenoidzie tam gdzie jest przerwa w rdzeniu to powstaje największe pole magnetyczne. Bez wyciętej szczeliny w takim magnesie chyba było by nie możliwe otrzymanie jakiegokolwiek napięcia na cewce .

Jeśli się nie mylę to magnes taki ma biegunowość identyczną jak w głośniku. Niestety wymiary go dyskredytują. Pisałem wcześniej (nie tylko ja) o wyważeniu koła. No i jest w poście powyżej taka wzmianka o magnesie, że nie musi on być bardzo duży, z czym się zgadzam. Spójrz na to: http://freelights.co.uk/install.html

Zasada najważniejsza jest taka, żeby przejąć jak największy strumień magnetyczny. w tym celu można ukształtować rdzenie tak aby w punkcie "najbliższym" utworzyły obwód magnetyczny - coś jak [] lub [|

Im mniejsza szczelina tym lepiej. Dodam coś dla "wzrokowców"

Dla odmiany cewka bez rdzenia nie zmienia rozłożenia linii pola magnetycznego, więc efekt będzie ogólnie słabszy. Chyba że ukształtujemy odpowiednio pole magnetyczne.
    Longer1989
    Poziom 24  
    Więc na jakim rdzeniu najlepiej chodzi mi o materiał
    kosmi
    Poziom 16  
    Z tych konstrukcji co są w linkach widać przeróżne cewki, często powietrzne. Rdzeń możesz zrobić z żelaza, użyj śruby albo wycinka ceownika. Nadaje się wszystko co magnes przyciąga.
    bwucke
    Poziom 9  
    Galareta napisał:
    Jakiś komparator + MOS i akumulatorek lub przez diodę tylko na diodzie spadek napięcia będzie;)

Przez diodę świecącą, wtedy spadek napięcia nam nie straszny :)
    Longer1989
    Poziom 24  
    Rdzeń to już wiem. A drut jaki??? i Ile go trzeba nawinąć??
    Patryk987
    Poziom 17  
    a po dłuższej trasie to z magnesów nie będą zwisały opiłkowe choinki?
    dominik3004
    Poziom 14  
    O opiłki się nie ma co bać bo niczego nie powinny zepsuć. Gorzej jest gdy dostanie się tam woda lub błoto. :cry:
    kosmi
    Poziom 16  
    marcin9qw8 napisał:
    Rdzeń to już wiem. A drut jaki??? i Ile go trzeba nawinąć??

Widzisz jakie cewki są na fotach? Rozmontuj stary przekaźnik i nawiń drut z niego na rdzeń który masz - powinno działać. Ilość zwojów zależy od wielu czynników i nikt nie powie Ci konkretnie ile ich ma być. Jeśli dasz cienki drut i dużo zwoi to powstanie źródło prądowe o dużej rezystancji wewnętrznej - bezpieczne dla diody, ale dużo mocy oddasz dla Jula(dżula). Przy mniejszej ilości zwoi musisz zacząć kontrolować prąd diody. Jeśli dobrze myślę, to im więcej zwoi tym mniejsza prędkość wymagana do działania układu, czyli wolniej jedziesz a świeci.

Co do opiłków i reszty to dobrze zabezpieczyć magnes i cewkę czymkolwiek przed działaniem warunków zewnętrznych. Jak się da to termo-koszulką a jak nie to chociażby pomalować grubą warstwą farby olejnej. Fabryczne prawie wszystkie są zatopione w plastiku, jak masz warunki i sprzęt to tak zrób :-P
    Marcin15131
    Poziom 2  
    Witam
    Wymyśliłem ze może można by zastosować magnesy z magneta od motoru romet (akurat takie mam może być od wsk simson jawka) tu jest obrazek jak to ma wyglądać ::D

Prosze komentować.

Mam jeszcze pytanko jakim prądem ładuje się akumlatorek od latarki bo mam i ten transformator co w niej był ma prąd ~ zmienny czy nie powinno się ładować stałym?

A i bym zapomniał ta cewka jest zrobiona ze śruby do drewna z tym półokrągłym łebkiem.
    robson132
    Poziom 20  
    Cytat:
    Mam jeszcze pytanko jakim prądem ładuje się akumlatorek od latarki bo mam i ten transformator co w niej był ma prąd ~ zmienny czy nie powinno się ładować stałym?

Akumulatorek ładuje się pradem stałym, transformator ma prąd zmienny dopóki sie go nie wyprostuje, na wtórnym uzwojeniu transformatorka jest mostek prostowniczy który prostuje prąd ze zmiennego na stały + i -.
    Marcin15131
    Poziom 2  
    Cytat:
    Akumulatorek ładuje się prądem stałym, transformator ma prąd zmienny dopóki sie go nie wyprostuje, na wtórnym uzwojeniu transformatorka jest mostek prostowniczy który prostuje prąd ze zmiennego na stały + i -.
    Nie tak nie jest jak podłącze do kontaktu ten transformator to jak mierze miernikiem z drugiej strony pisze ze jest 6v na zmiennym. Obejrzałem dokładnie budowe tej latarki szukając jakiś diód czy czegoś w tym stylu ale nic nie znalazłem.

Dodano po 5 [godziny] 41 [minuty]:

A ten drut to może być taki z transwormatora 220/12
    A czy rdzeń może być z trafopowielacza czy coś w tym stylu z telewizora to coś w kształcie litery U
    robson132
    Poziom 20  
    Cytat:
    Nie tak nie jest jak podłącze do kontaktu ten transformator to jak mierze miernikiem z drugiej strony pisze ze jest 6v na zmiennym.

tak będzie bo mierzysz bezpośrednio za transformatorem dopiero jak zmierzysz za mostkiem napięcie bedzie stałe.
    szczodros
    Poziom 18  
    mam male pytanko co do lampek ;D
    czy one oryginalnie mrugaja czy to przez dynamo??
    bo jak mialbym miec z przodu mrugajace biale led to bym epilepsji dostal :P
    Markos85
    Poziom 17  
    Witam, tak się składa że mam podobne światełka w rowerze, po przeczytaniu kilku postów zapragnąłem zobaczyć co jest w środku :D
    konstrukcja jest bardzo prosta. dwie przeciw-równolegle połączone diody zasilane z cewki nawiniętej drutem o fi nie większym niż 0,1 mm na stalowym? rdzeniu, . Zasilają to dwa bloki z mocnymi magnesami (prawdopodobnie neodymowe), są chyba dwa magnesy w każdym, odkręciłem dla przykładu jeden
    damianojsp112
    Poziom 18  
    A jak polączyć taką cewke, oba kable od niej do plusa, czy to musi miec biegunowość + i -?

Edit:
    Czy swiatełka będą mrygały czy normalnie swieciły?
    Markos85
    Poziom 17  
    damianojsp112 cewka nie ma żadnego bieguna, a odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w pierwszym poście albo w książce od fizyki z gimnazjum
    damianojsp112
    Poziom 18  
    Cewke juz opanowałem. Ale co z miganiem diody? Wie ktoś czy miga czy nie?
    mikol95
    Poziom 14  
    Do markos85 czy twoje diody migaja czy nie wszyscy o to pytają niech ktoś w końcu odpowie. Jeszcze jedno pytanie można tak jakoś zrobić aby podczas dnia (wtedy kiedy nie mamy włączonych lamp) mogły się ładować akumulatorki. Jakie ta cewka wytwarza napięcie i jakie napięcie potrzeba do ładowania aku. Co trzeba zastosować.
    Markos85
    Poziom 17  
    migają, oczywiście. napięcie indukuje się w cewce, gdy ta znajdzie się w zmiennym polu magnetycznym. Czyli w momencie gdy mija ją magnes w zależności czy biegun N czy S na cewce pojawia się impuls dodatni lub ujemny. wyjaśnienie tego niezwykłego zjawiska można znaleźć w książkach ze szkoły średniej :). impulsy są rozładowywane na przemian przez diody led.
    mikol95
    Poziom 14  
    A nie da się zrobić takiego oświetlenia aby diody nie migały. Może by zastosować kondensator i gdy będzie odpowiednie napięcie dopiero "puścić" do diod. Trzeba by tez zabezpieczyć diody przed przepięciami gdy jedzie się szybciej to jest coraz większe napięie i żeby diod nie spalić. Mógłby ktoś dać schemat lub chociaż jakiś pomysł na ograniczeie migania diod?
    Markos85
    Poziom 17  
    mikol95, oczywiście, że się da zrobić by diody nie migały, przykład ze schematem masz w pierwszym poście !!! ten schemat co zamieściłeś jest bez sensu. wyjaśniłem chyba zasadę działania tego prostego urządzenia.
    żeby diody nie migały można by za cewką dać mostek graetza, za nim kondensator równolegle i dopiero diody led
    mikol95
    Poziom 14  
    Mógłbyś zamieścić schemat bo ja coś kapuje nie wiem jak reszta początkujących na elektrodzie. A jeśli chodzi o ten schemat z pierwszego postu to nie ma tam żadnego mostku, a tylko jedna dioda nie miga (chyba ta która ma połączenie z kondensatorem o ile się nie mylę to jest d3). A jak zrobić "ładowarkę" do aku AA wiem że takie coś jest tylko na dynamo zwykłe mój kolega to miał, gdy zjechał z górki to światła się jeszcze paliły przez jakieś 20 sek.
    szczodros
    Poziom 18  
    mikol95 tez jestem amatorem tych rzeczy ale zrob tak jak pisz markos85

cewka -> mostek graetza (dostaniesz go spokojnie za 1-2zl w elektronicznym) -> do wyjsciowego plusa (+) mostka przulotowywujesz (+) kondensatora i (+) kabla od diody/diod (albo samej diody/diod) a do minusa (-) mostka przylotowywujesz (-) kondensatora i (-) kabla od diody/diod (albo samej diody/diod)

jestem poczatkujacy - jezeli napisalem zle poprawic :)
    mikol95
    Poziom 14  
    Czyli po prostu (schemat w załączniku), a jaki zastosować kondensator tak na 6 diod, i skąd wziąć magnes neodymowy (są one drogie na aukcjach, może ktoś z was ma stary niepotrzebny dysk, a wnim taki magnes i by mi go sprzedał)
    ZapleT
    Poziom 15  
    Tylko lipa trochę, że wszystko będzie się kleić do magnesów...