Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie ma ograniczoną łączność lub brak łączności

rattus 12 Maj 2009 15:01 5155 6
 • #1 12 Maj 2009 15:01
  rattus
  Poziom 9  

  Witam Serdecznie,

  mam następujący problem który objawia się jak w temacie, ale do rzeczy

  posiadam neostradę 512 jako dostęp do internetu
  ale zaraz za gniazdkiem telefonicznym postawiłem router adsl firmy PLANET

  od routera są podłączone dwa komputery (jeden laptop i drugi PC)

  Laptop jest w tym samym pokoju co router więc jest połączony bezpośrednio kablem z końcówką rj45 podłączoną standardowo i wszystko działa.

  Natomiast PC-et jest podłączony troszkę inaczej.
  Od routera idzie kabelek do gniazdka sieciowego w ścianie (kabelek oryginalny od routera ale we wtyczce rj45 ma tylko 4 przewody), później jest kabel w ścianie i gniazdko w drugim pokoju, od którego idzie normalny kabel z końcówką rj45 i wszystkimi 8 kabelkami.
  I tutaj również wszystko działa.

  Teraz chciałem podłączyć zamiast PC-eta na tym samym kablu laptopa. Okazuje się że dostaję właśnie komunikat połączenie ma ograniczoną łączność lub brak łączności.
  Więc dla pewności znowu podłączyłem kabel do laptopa bezpośrednio z routera i działa.
  Skoro działa, zatem pomyślałem, że problemem może być ten dziwny kabel oryginalny od routera do gniazdka w ścianie, więc zmieniłem go na normalny, ale znowu nie działa.

  Czy ktoś ma jakiś pomysł co to może być?

  Trzeba skrosować kabel? czy jaki inny pieron

  Pozdrawiam i z góry dziekuję za odpowiedzi

 • #2 12 Maj 2009 15:08
  vampire86
  Poziom 35  

  1. Kable mają być bez crossa (czyt. normalne)
  2. Ten kabel 4-żyłowy wymień na normalny 8-żyłowy. Nie mam pojęcia szczerze mówiąc, czemu taki okrojony Ci wcisneli.
  3. Czy sam konfigurowałeś router?
  4. Po przełączeniu kabli i komputerów wyłącz je z zasilania (dosłownie kabel z gniazda) i odczekaj kilkanaście sekund, po czym podłącz ponownie.

 • #3 12 Maj 2009 15:18
  rattus
  Poziom 9  

  1. Zatem kable są bez krosa (to tylko taki mój domysł, widać chybiony)
  2. Kabel 4 żyłowy wymieniłem i niestety nie pomogło
  3. router konfigurował kolega informatyk i nie ma z nim żadnych problemów
  4. Wyłączanie komputerów z sieci nie pomaga. To również robiłem, ale wydało mi się tak głupie że nawet tym nie wspominałem

 • #4 12 Maj 2009 15:23
  vampire86
  Poziom 35  

  rattus napisał:
  1. Zatem kable są bez krosa (to tylko taki mój domysł, widać chybiony)
  2. Kabel 4 żyłowy wymieniłem i niestety nie pomogło
  3. router konfigurował kolega informatyk i nie ma z nim żadnych problemów
  4. Wyłączanie komputerów z sieci nie pomaga. To również robiłem, ale wydało mi się tak głupie że nawet tym nie wspominałem

  ad.2. Chodzi o to, że pozbawianie kabla 4 żył nie ma najmniejszego sensu.
  ad.3. Nie chodzi o żadne problemy. Dowiedz się, czy przypadkiem nie założył jakiś zabezpieczeń na porty, bo to podejrzewam.
  Ewentualnie prosty test, przełącz komputery i kable tak żeby nie działało, a następnie przełącz też wtyczki między portami na switch'u i sprawdź czy zadziała.

 • #5 13 Maj 2009 12:54
  rattus
  Poziom 9  

  Dotarłem do kolegi który ten router konfigurował i zrobiliśmy to jeszcze raz, i tym razem tak samo jak ostatnim razem nie założyliśmy żadnych zabezpieczeń na porty

  wynikiem testu który zaproponowałeś było tylko to że ten komp który nie działał, dalej nie działa, a ten który działał to dalej działał
  pobawiłem się kabelkami i jest tak, że nieważne do którego portu podłączę bezpośrednio do routera poprzez kabel 8żyłowy rj45 to działa
  jak podłączę router do kabla w ścianie nieważne jakim kablem (czy z 4 żyłami czy z 8-mioma żyłami) to komputer PC w drugim pokoju działa, a laptop nie chce wyłapać połączenia

  no cóż, niewiele to wszystko dało, ale wciąż mnie to zastsnawia jak to możliwe że PC chodzi a na tym samym kablu laptop już nie chce...

  Pozdrawiam i dzięki za wszelkie podpowiedzi
  Jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie to chętnie wysłucham

 • #6 14 Maj 2009 15:04
  c1h
  Poziom 11  

  vampire86 napisał:

  ad.2. Chodzi o to, że pozbawianie kabla 4 żył nie ma najmniejszego sensu.


  Owszem ma sens. Producenci sprzętu sieciowego na szeroką skalę chcąc ograniczyć koszty, przygotowują patchcord dla klienta z kabla dwuparowego (czyli czterożyłowego) gdyż metr tego kabla jest o kilkadziesiąt groszy tańszy. Poza tym z punktu widzenia warstwy fizycznej do transmisji wykorzystywane są jedynie piny 1-2 i 3-6, także 4 żyły w zupełności wystarczają.

  Natomiast wracając do tematu, moim zdaniem wina niedziałającego laptopa leży ewidentnie po stronie kabla w ścianie. Czy to jest typowa skrętka ? Jeżeli tak i przy założeniu że odcinek tego kabla to np. 10-30 metrów problemem może być jedynie źle rozszty kabel w gniazdach. Powinien być rozszty wg standardu B, czyli do transmisji wykorzystywane będą 2 pełne pary. Jeżeli instalator rozszył kabel w gnieździe sieciowym wg standardu A to do transmisji wykorzystywana jest jedna pełna para + dwie żyły rozbite z dwóch par. Efekt jest taki, że na odcinku np. 30 metrów sieć może działać ale nie musi.

  Proponuję odkręcić oba gniazda sieciowe i przyjrzeć się oznaczeniom od wewnętrznej ich strony. Jeżeli są to typowe gniazda sieciowe, powinny mieć zaznaczone kolorami jakie żyły w jakim miejscu powinny się znajdować. Możliwe że będą tam także literki A i B, wg których kolory będą się różniły. Żyły powinny być po obu stronach identycznie jak kolory wg linii B.

 • #7 18 Sie 2009 18:50
  rattus
  Poziom 9  

  A więc problem rozwiązałem, może nie najszybciej jak się dało, ale rzeczywiście największym problemem było zrozumienie co poeta miał na myśli układając sieć w domu.

  Otóż zostały pomieszane końcówki w gniazdach w ścianie, dlatego właśnie nowa karta sieciowa w PC-ecie spokojnie dawała sobie z tym radę, natomiast stara karta sieciowa mojego lapka już nie.

  Zdecydowanie potrzebny był miernik, aby to wszystko posprawdzać i po podłączać, bo jak się okazało, dopasowanie kolorami nie wystarczyło, gdyż najprawdopodobniej w ścianie dokonał łączenia kabla i pomieszał tam kolorki.

  Niestety ale minimum sprzętu posiadać trzeba bo inaczej to wróżenie z fusów.

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson