Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat Układu Sygnalizacji Kotła Gazowego

mateush17 12 May 2009 16:47 1830 7
    mateush17
    Level 10  
    Witam wszystkich.Dostałem zadanie z układów automatyki i częścią zadania jest narysowanie schematu układu sygnalizacji kotła gazowego.Treść zadania:
    Temperatura kotłą grzejnego powinna być kontrolowana przez czujnik temperatury w następujący sposób:
    -po przekroczeniu dopuszczalnej temperatury powinna zpalić się lamka sygnalizacyjna
    -jeżeli podwyższona temp. utrzymuje się dłużej niż przez 30s. to dodatkowo powinien włączyć się buczek
    -wyłączenie buczka powinno nastąpić po wciśnięciu przycisku sterowniczego.
    Elementy które ma zastosować to:przekaźnik czasowy,czujnik temp.(termistor),żarówka lub dioda led,buzer i wyłącznik.
    Może się to wyda proste ale nie za bardzo kumam jak ten przekaźnik połączyć...próbowałem narysować schemat ale nie wiem czy to tak może być...naprowadzi mnie ktoś jak to dobrze zrobić?
    zapomniałem dodac że to na jutro mam zrobić...
    Luklukowaty
    Level 19  
    Kolego - mamy Ci pomagać, a ustawiasz punkty za transfer pliku... Ja się w takie coś nie bawię.
    mateush17
    Level 10  
    oj sorki to nie miało byc tak...
    mateush17
    Level 10  
    dzięki wielkie,czyli to ma dokładnie tak tak wyglądać ?
    mógłbys mi opisać jak to dział...?
    Luklukowaty
    Level 19  
    Jak to dokładnie ma wyglądać to wie tylko wykładowca :)

Natomiast z danych dostarczonych przez Ciebie, to sądzę, że tak.
    mateush17
    Level 10  
    jeszcze raz dzięki,opisałbyś mi jak to działa??niestety mnie to nie kreci,ja wole instalacje i takie tam...:D
    Luklukowaty
    Level 19  
    Temperatura zostaje przekroczona, to czujnik temp. się załącza i podaje napięcie na żarówkę i przekaźnik czasowy, który zaczyna odliczać czas. Jeżeli przekroczenie temp. utrzyma się odpowiednio długo, to przekaźnik się załącza i przełączają się jego styki przez co zaczyna piszczeć brzęczyk i poprzez przycisk STOP (który jest NC - normalnie zamknięty) idzie podtrzymanie napięcia na cewkę przekaźnika przy okazji podtrzymując również napięcie na żarówce. Dzięki temu, mimo, że czujnik temp. "puści" mamy ciągle sygnalizację i, aby ją przerwać należy wcisnąć przycisk STOP, który przerwie obwód podtrzymujący i układ cały wróci do stanu początkowego.

Jeżeli czas działania czujnika będzie zbyt krótki niż ustawiony na przekaźniku czasowym to układ samoczynnie się wyłączy.