Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz symetryczny +-15V z napięcia stałego

pazuzuu 13 Maj 2009 00:56 2755 5
  • #1 13 Maj 2009 00:56
    pazuzuu
    Poziom 9  

Witam

Chciałbym zrobić coś takiego.

Mam jakiś zasilacz - powiedzmy 30 V - chciałbym takie napięcie podać na układ i na jego wyjściu uzyskać odseparowane - i + 15V. Sprawdzałem kilka schematów jednak w przypadku większości z nich korzysta się z transformatora - ja chciałbym wykorzystać już gotowy zasilacz i przekonwertować jego napięcie na pożądane przeze mnie.

Nie wiem czy jest to możliwe jednak gdyby było i ktoś wiedziałby jak to zrealizować prosiłbym bardzo o pomoc.

Z góry dziękuję.

0 5
  • #2 13 Maj 2009 07:34
    fuutro
    Poziom 43  

Można polecić układy sztucznej masy ale najpierw powiedz, co ma być zasilane, gdyż tylko w pewnych granicach mają one sensowne zastosowanie.

0
  • #3 13 Maj 2009 08:25
    pazuzuu
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź.

Zasilany ma być generator oraz regulowany stabilizator jak i dwa czujniki. Prąd w granicach 500mA.

Nie wiem o co chodzi z tą sztuczną masą. Podłączając źródło zewnętrzne ( zasilacz ) mamy tam przecież masę. Czy to chodzi o coś bardziej niż ja skomplikowane ??

0
  • #4 13 Maj 2009 10:29
    -RoMan-
    Poziom 42  

Układ sztucznej masy to dzielnik napięcia. Lepszy jest aktywny, skoro pobory prądu mają być spore.

To jedyna możliwość uzyskania napięcia symetrycznego DC z niesymetrycznego DC bez użycia przetwornicy.

0
  • #5 13 Maj 2009 14:17
    pazuzuu
    Poziom 9  

A jak najprościej można zrealizować układ zasilacza symetrycznego podający na wyjściu +/-15V ?? Jest gdzieś jakiś schemat z wzorem tak aby można było sobie obliczyć pożądany przez nas transformator i zaprojektować dzięki temu zasilacz ?

Jestem okropnie zielony w tej kwestii i nie wiem jak się za to kompletnie zabrać.

0
  • #6 13 Maj 2009 15:09
    fuutro
    Poziom 43  

Weź TDA2030 bo jest tani i wytrzyma na spokojnie takie prądy, wejście nieodwracające połącz z dzielnikiem napięcia dającym połowę napięcia zasilania a wejście odwracające z wyjściem. Dzielnik rezystorowy może jeszcze zblokuj kondensatorem i powinno wystarczyć.

0
  Szukaj w 5mln produktów