Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NK - jak odzyskać stare hasło?

Pablo0701 13 Maj 2009 02:03 20761 7
  • #1 13 Maj 2009 02:03
    Pablo0701
    Poziom 9  

Witam Serdecznie Wszystkich.
    Mam takie pytanie(BARDZO PROSZĘ BEZ NEGATYWNYCH TREŚCI), a mianowicie=nasza-klasa, znam Login i e-mail oraz wszystkie dane jakie podałem, nie pamiętam hasła. Ogólnie pryszcz!!! DOBRA MOŻE I SIĘ ZGADZA, wystarczy skorzystać z opcji "odzyskanie hasła" i po problemie! zostaniesz poproszony o login/e-mail oraz datę ur. i w e-mail'u mamy opcję podania nowego hasła i po problemie!!! Ale.... dlaczego to się nazywa odzyskanie skoro nie ODZYSKUJESZ tylko nadajesz nowe!!! Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale nie można po prostu"odzyskać" starego hasła? Bardzo mnie to INTRYGUJE! Za wszelką POMOC DZIĘKUJĘ

0 7
  • #2 13 Maj 2009 02:07
    Kolobos
    Spec od komputerów

Nie mozna, poniewaz stare haslo nie jest nigdzie zapisane w postaci, ktora pozwala na jego odczytanie.

0
  • #3 13 Maj 2009 02:59
    maszkotek
    Poziom 16  

Witaj Pablo0701. Funkcja nazywa się "odzyskiwanie hasła" ze względów historycznych, dawno temu, kiedy nie używano szyfrowania, rzeczywiście można było otrzymać swoje hasło na przykład emailem. Obecnie nie stosuje się tej formy, gdyż zauważono już wiele ujemnych skutków takich procedur, włącznie z przechwyceniem hasła przez osoby trzecie.

Dla bezpieczeństwa, hasła są szyfrowane algorytmem który uniemożliwia jego odzyskanie.

Dla przykładu, gdybyś ustawił hasło "Pablo0701", w bazie danych (jakiegoś portalu) zostanie ono zapisane na przykład tak:

Code:
    4ec42bf494b4e2711d231de2dfa02ebdf138f90a

Mimo wszystko w praktyce możliwe jest złamanie takiego szyfru i odzyskanie hasła, jednak wiąże się to z poniesieniem kosztów i stratą czasu. Szybciej i taniej jest wymyślić nowe hasło, zresztą i tak powinno się je zmieniać co kilkadziesiąt dni. ;)

0
  • #4 13 Maj 2009 03:07
    arnoldk_20
    Poziom 35  

W trakcie zakładania konta podajesz hasło które najczęściej szyfrowane jest algorytmem md5 który tylko szyfruje tworząc "jakiś tam ciąg znaków" który jest zapisywany w bazach danych i tego ciągu znaków nie da się wyciągnąć z powrotem hasła (to jest dodatkowe zabezpieczenie aby administratorzy serwerów baz danych jak i piraci nie mieli czystych haseł użytkowników).
    Logowanie polega na porównaniu czy loginy i zaszyfrowane hasła z bazy danych są identyczne z tymi które wpisujesz w trakcie logowania.
    W trakcie odzyskiwania hasła podajesz dodatkowe dane w celu weryfikacji czy to właściwy użytkownik a nie osoba próbująca wykraść cudze hasło.
    Hasła które zostały zaszyfrowane nie da się odszyfrować (szyfrowanie jest jednostronne) więc serwis tworzy nowe zapisuje nowe w bazie danych i wysyła pocztą do użytkownika.

1
  • #5 13 Maj 2009 09:39
    dir3ctor
    Poziom 27  

Hasla nie sa szyfrowane, a hashowane. Kazdy szyfr mozna (z definicji) rozszyfrowac, natomiast hash to kodowanie jednostronne (z definicji, poniewaz niektore algorytmy zostaly juz zlamane).

0
  • #6 13 Maj 2009 10:33
    WMichał
    Poziom 31  

To jak już nadają Ci to nowe hasło to przecież możesz je potem zmienić na własne i po kłopocie.

0
  • #7 13 Maj 2009 11:46
    Pablo0701
    Poziom 9  

Przede wszystkim bardzo dziękuje za to, że nie zostałem źle "zrozumiany" oraz za wszelkie INFO na ten temat! Ambitny ze mnie chłopak :) i bardzo nurtowało mnie to zagadnienie. Jeszcze raz Dziękować Wszystkim! Ps. mimo to zdaję sobię sprawę, że są "FACHOWCY" ;), którzy bez problemu opanowali by ten "problemik" w mgnieniu oka i wyciągneli by HASEŁKO jak z szuflady! (np. błędy w protokole SSl) Pozdrawiam Serdecznie

0
  • #8 13 Maj 2009 11:48
    mat_ed
    Poziom 43  

Temat uważam za wyczerpany. Zamykam bo widzę, że powoli zaczyna schodzić na złą drogę.

0