Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy płyta Lucky Star K7VAT współpracuje z dyskiem 160Gb?

Paweł.ko 13 Maj 2009 10:28 1533 15
  • #1 13 Maj 2009 10:28
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Witam!
    Mam starą płytę Lucky Star K7VAT do której chcę podłączyć dysk Seagate Barracuda 160 Gb. Na płycie aktualizowałem BIOS do najnowszej możliwej wersji (tak mi się przynajmniej wydaje) plikiem k7vatsb2.bin. Nie było to proste ponieważ na necie jest bardzo mało informacji na temat tej płyty (no cóż nowa to ona nie jest). BIOS wgrałem i ucieszony podpinam dysk... BIOS widzi jedynie 136 Gb. No cóż myślę sobie- dobre i to. Zacząłem instalować Windows. O dziwo instalator zobaczył całe 160Gb co mnie ucieszyło. Niestety po sformatowaniu i skopiowaniu plików systemowych nastąpił reset komputera (co jest naturalną procedurą instalacji Windows), po czym komputer zgłosił iż pliki instalacyjne są uszkodzone i dalsza instalacja jest niemożliwa. Podejrzewałem uszkodzenie płyty ale na dysku 4,3 Gb instalacja przeszła pomyślnie. Podejrzewałem uszkodzenie dysku 160Gb, ale na płycie P4 działa poprawnie. Jednym słowem oba podzespoły sprawne a mimo to K7VAT nie chce współpracować z Seagate. No właśnie i co dalej? Czy ktoś ma jakiś pomysł? A może ten staruszek nie obsłuży tak dużego dysku i basta? Nie zależy mi na całej pojemności, wskazane 136Gb całkowicie mnie urządza... tylko czemu instalator wskazuje błąd?

0 15
  • Pomocny post
    #2 13 Maj 2009 10:31
    mat_ed
    Poziom 43  

Napisz proszę dokładnie jaki komunikat ukazał się na monitorze.

0
  • Pomocny post
    #3 13 Maj 2009 10:37
    Kolobos
    Spec od komputerów

Zainstaluj Windows na 100GB partycji, a reszte utworz (druga partycje) dopiero po zainstalowaniu i wtedy sprawdz czy problem nadal wystepuje. Z tego co widze to inni tez mieli podobne problemy, zreszta czego mozna oczekiwac od LuckyStar.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Maj 2009 10:41
    Matuzalem

Poziom 43  

"Wsparcie dysków IDE Ultra DMA/66" - barierę 120 (136)GB likwiduje, na poziomie BIOS-u, kontroler ATA-133 (Są nieliczne wyjątki, ale - jak widać - ta konstrukcja do nich nie należy).
    Tym samym - powinieneś - na czas instalacji - utworzyć, na potrzeby systemu, partycję o rozmiarze <120GB, a dopiero spod zainstalowanego Windowsa dokonać przydziału reszty przestrzeni dyksowej partycji/om poza obszarem tych 120GB.
    Oczywiście partycja systemowa moze być mniejsza niż 120GB i dalej nalezy dokonać podziału w sposób wyżej opisany.

PS.
    Sprawę wersji XP (numeru SP) pomijam skoro instalator nie miał problemu z zobaczeniem całego dysku.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Maj 2009 10:44
    kodd
    Poziom 32  

Proszę pobrać i wgrać Bios w wersji 05 (05.bin) ze strony rom.by . Bios jest zmodyfikowany specjalnie dla tej płyty.

0
  • #6 13 Maj 2009 10:52
    Kolobos
    Spec od komputerów

Na rom.by jest tylko oryginalny bios, a nie modyfikowany. Ktory nie zawiera bledow zwiazanych z dyskami, ktore mozna naprawic.

0
  • #7 13 Maj 2009 10:56
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Bardzo miło że tak szybko dostaję pomoc :D . Ale po kolei:

1. Po restarcie instalatora na ekranie mam lakoniczną informację : "Błąd ładowania systemu operacyjnego" - komputer wisi.

2.System instaluję na partycji 70Gb, czyli zgodnie z sugestiami i nic nie pomaga.

3.Postaram się wgrać BIOS w wersji 05 ale coś mi się wydaje że już to robiłem. Wczoraj przesiedziałem cały dzień przy tym problemie i wgrywałem kilka Bios-ów nie wiem czy tego też nie. Na pewno ten który podałem na początku miał najnowszą datę ale możliwe że nie jest to podstawową sprawą w wyborze odpowiedniego pliku.

0
  • #9 13 Maj 2009 11:35
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Tylko tyle że Microsoft nic konstruktywnego nie radzi...

0
  • #10 13 Maj 2009 11:36
    Matuzalem

Poziom 43  

Czym dokonywałeś partycjonowania? - Żeby nie wyszło, że jakimś fdiskiem.

0
  • #11 13 Maj 2009 17:25
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Partycje zakładałem instalatorem Windows. Czy użyć innego programu? Może formatować na FAT-a?

P.S.
    Spróbowałem FAT-a...
    Przy formatowaniu FAT-em i restarcie instalacji Windows pojawia się komunikat "Brak systemu operacyjnego".

0
  • #12 13 Maj 2009 18:18
    Matuzalem

Poziom 43  

Jeżeli partycjonowałeś z płyty to to nie jest wina podziału.
    Tylko czegoś z tym FAT-em nie rozumiem - partycji >32GB nie da się instalatorem windowsa założyć (o FAT32 mowa), a napisałeś, że operujesz na 70GB.
    Zacznij - wiem, że ot może być głupiego robota - od zdjęcia partycji i próby założenia nowej (pamiętając o ograniczeniu wielkości).
    Gdyby nadal nic się nie zmieniło to podaj, proszę, pełną konfigurację sprzętową, by można było dalej myśleć.

0
  • Pomocny post
    #13 13 Maj 2009 18:28
    iron64
    Spec Overclocking

Formatuj na NTFS i sprawdż z partycją systemową nie większą niż 8GB, powinno się udać. Jak się uda to pod systemem już sobie powiększysz do wymaganego rozmiaru i kopia ghostem lub podobnym.

0
  • #14 13 Maj 2009 22:21
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Do całej sytuacji zaczynam podchodzić bardzo ambicjonalnie, dla tego też nadal proszę o porady...
    Zgodnie z radami próbowałem formatu na małej partycji (zrobiłem partycję 4Gb) - nic nie pomogło objaw dalej taki sam.
    Wgrałem Biosa k7vats05.bin (tak jak proponowano powyżej)- dalej to samo. Zastanawiam się czy nie można jakoś zazworkować tego dysku by zmniejszyć jego wielkość. Wiem że tak robiło się by zmniejszyć rozmiar do 30 Gb czy nie robi się tego samego dla rozmiaru 136Gb jaki wskazuje Bios?

I jeszcze jedno: podam konfigurację całego komputera (proszono mnie o to w poście powyżej):

procesor: Duron700 Mhz
    płyta- wiadomo :D
    pamięć: 3 kości SIMM 128Mb 133Mhz
    grafika TNT2
    dysk- wiadomo :D
    karta sieciowa Realtek

Całość składam dla kumpla, który nie dysponuje funduszami a potrzebuje czegoś do netu.

0
  • #15 13 Maj 2009 23:35
    iron64
    Spec Overclocking

Jeśli nawet mała partycja nie pomogła to słabo to widzę, to zawsze pomaga. Może masz pod ręką jakiś kontroler na pci z własnym biosem?

0
  • #16 15 Maj 2009 16:11
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Poddałem się! Zazworkowałem dysk na 33Gb i na takiej partycji udało mi się zainstalować Windows. Wiem że to strata miejsca ale cóż. Powiedziałem koledze w czym problem. Stwierdził że i tak z czasem kupi nowszą płytę więc dysk będzie jak znalazł. Na razie popracuje na takiej konfiguracji.

Dzięki wszystkim za pomoc... zamykam temat.

0