Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik internetowy (tcp/ip) oprogramowany w BASCOM

stefix11 13 Maj 2009 10:54 8575 11
  • #1 13 Maj 2009 10:54
    stefix11
    Poziom 9  

Chciał bym zainstalować sobie sterowanie kilkoma urządzeniami poprzez internet. Chciał bym aby oprogramowanie dołączone do takiego steronika było napisane w BASCOM AVR gdyż trochę kumam ten język.
    Po przeglądnięciu ofert w AVT zastanawiałem się nad kupnem tego sterownika z jednym przekaźnikiem gdyż ma on obsługę modułu internetowego WIZNET 7010a przy pomocy szyny I2C, co umożliwia jescze wykorzystanie procesora do innych celów (wolne porty).
    Jednak po tym jak zadałem pytanie do korporacji czy otrzymam kod źródłowy programu, abym mógł go przerobic do własnych potrzeb- otrzymałem odpowiedz że NIE. Tak wiec układ został zdyskwalifikowany.

Znalazłem inną ciekawą ofertę Link znajduje się tutaj
    Sprzedający opisuje iż udostępnia oprogramowanie które znajduje sie w procesorze wraz z kodem źródłowym- więc mi to odpowiada.
    Może ktos miał jakieś doświadczenie z tym projektem ?

A może ktoś ma jakąś inna ciekawą propozycję która mnie zadowoli. Przede wszystkim nie chcę wydawać duzej kasy- wiadomo jak to dzisiaj jest, ma być TANIO i PEWNIE :)

Jeśli chodzi o moje wymagania sprzętowe to potrzebuję sterować 2 przekaźnikami i mieć możliwość odczytu w 6 portów wejściowych- przynajmniej taki na dzień dzisiejszy jest pomysł.

Czekam na jakieś informacje.

Z góry dziękuje za pomoc........

• Fibaro
  • #2 13 Maj 2009 15:44
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

Mozesz sie zainteresowac gotowcem od Nestora, to nowa konstrukcja ale warta swojej ceny, zwłaszcza ze dostaniesz zrodło co napewno da Tobie mozliwość dlaszego rozwijania projektu, do wizneta masz sporo opisow i dotowych aplikacji, wiec chyba warto

• #3 13 Maj 2009 20:24
    stefix11
    Poziom 9  

Dziękuje za info- ciekaw jestem jeszcze tylko czy ktoś kupował od nich ten zestaw i jak się sprawuje.

Z góry dziekuje

• #4 14 Maj 2009 07:23
    PO.
    Poziom 20  

Atmega32 nie odbierze całego pakietu (tylko najmniejszy możliwy da radę). Ogólnie robienie w domu sieci do sterowania przekaźnikami to poroniony pomysł bo do jednej lampki trzeba zaprząc nie wiadomo co za nie wiadomo ile.
    Proponuję zrobić z pc centrum decyzyjne i bramę na świat a do części wykonawczej puścić jakąś prostą magistralę po całym domu - można użyć tego samego kabla a nawet wolnych pinów w rj-45 :) . Ewentualnie jeden większy mc w tej roli.

Natomiast jeśli to lokalne sterowanie w jednym punkcie to można eksperymentować z takimi zabawkami.

• Fibaro
  • #5 14 Maj 2009 10:21
    pixel7
    Poziom 22  

PO. napisał:
    Atmega32 nie odbierze całego pakietu (tylko najmniejszy możliwy da radę). Ogólnie robienie w domu sieci do sterowania przekaźnikami to poroniony pomysł bo do jednej lampki trzeba zaprząc nie wiadomo co za nie wiadomo ile.
    Proponuję zrobić z pc centrum decyzyjne i bramę na świat a do części wykonawczej puścić jakąś prostą magistralę po całym domu - można użyć tego samego kabla a nawet wolnych pinów w rj-45 :) . Ewentualnie jeden większy mc w tej roli.

Natomiast jeśli to lokalne sterowanie w jednym punkcie to można eksperymentować z takimi zabawkami.

Całkowicie nie zgadzam się z powyższą wypowiedzią!

Pakiet ma ok 1500 bajtów. Atmega32 ma 2 kb pamięci sram. Porównaj sam... Poza tym PC trochę prądu bierze. Moje układy ok 100 mA (przy 5V).
    Sprawdź też co potrafi ENC20J60 i ile kosztuje..
    Zajrzyj na stronę: Link

Mam zrobiony serwer który wyświetla stronę www,, podaje temperaturę można dołączy układy wykonawcze zrobić alarm, wysłać e-mail - a to wszystko na mega32 a w dodatku w bascomie.

• Fibaro
  • #6 14 Maj 2009 14:20
    PO.
    Poziom 20  

Ups, masz rację, zakręciłem się :) . Atmega32 oczywiście odbierze ale mniejsze niestety już nie.

POza tym dalej upieram się, że to kwestia zastosowania :D - serwer do monitoringu jednej konkretnej maszyny jak najbardziej.
    Wyobraź sobie natomiast inteligentny dom, przy każdej lampce atmega32, w każdym wyłączniku atmega32, przy dowolnym innym urządzeniu (kuchenka, pralka itp) to samo, kazda oczywiście z interfejsem ethernetowym, wyobraź sobie teraz ile to prądu bierze, nawet w standby :) ...
    I ile kosztuje zbudowanie.

• #7 14 Maj 2009 16:34
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

zobacz ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1309707.html

sterowanie inteligentnego domu realizujesz na AURELu wejscie do domu jest tylko potrzebne po Sieci , do tego nie rozumie dlaczego wszyscy sie uwsteczniają.. Przyszłość należy do modemów GSM, gdzie jest prawie wszędzie zasięg i łatwość programowania do tego wystarczy Atmega 8 a w skrajnych przypadkach atiny13

• #8 14 Maj 2009 22:06
    stefix11
    Poziom 9  

Dziękuje za odpowiedzi.

Pomysł z zaprzęgnięciem komputera jest dla mnie niepraktyczny- a przede wszytkim zbyt prądożerny, a układ do jakiego podałem linka pobiera max kilka watów- więc to bije każdy komputer na głowę, że nie wspomne iz takie rozwiązanie jest kompletnie bezgłośne- a przez swoją prostote pewnie bezawaryjne.

Ja osobiście jak wsopminałem nie myśle o sterowaniu całego domu z takiego sterownika mikroprocesorowegfo, ale chce miez mozliwość jak wspominałem załączenia kilku urządzeń, i podejrzenia stanu kilku krańcówek.

Poza tym ktos wspomniał iż można również spod takiego oprogramowania wysłac e-mail co też by mi się przydało, wiec będe to próbował zaimplementować do dokładanego programu.

Tak więc podsumowując chyba jednak sie zdecyduje na zakup w sklepie www.nestor-electronic.pl
    Wydaje mi się iż oferta jest warta swojej ceny.

Jak otrzymam urzadzenie do domu i go przetestuję- to sie postaram podzielić swoimi doświadczeniami.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc- pozdrawiam

• #9 15 Maj 2009 23:06
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

PO. napisał:
    Atmega32 nie odbierze całego pakietu (tylko najmniejszy możliwy da radę).

Chyba nie bardzo masz pojecie o stosie TCPIP, poczytaj sobie o opcjach nagłówka TCP, tam jest taka jedna opcja MSS która mówi o możliwościach odbiorczych hosta/urządzenia. Jak odpowiednio skonfigurujesz tą opcję to pakiety mogą maksymalnie mieć kilkadziesiąt bajtów.

• #10 17 Maj 2009 23:09
    elektryk
    Poziom 42  

Jak chcesz łatwo i szybko oraz zaakceptujesz spore ograniczenia i koszt, to zainteresuj się modułami lantronix.

• #11 23 Maj 2009 22:12
    stefix11
    Poziom 9  

Tak jak pisałem zakupiłem omawiany sterownik.

Wszytko otrzymałem ładnie spakowane wraz z płytką CD.

Sama płytka bardzo ładnie wykonana, układ po podłączeniu zasilania- działa bez problemów. Po podłączeniu do sieci lokalnej mogę bez problemu połączyć się ze sterownikiem poprzez standardową przeglądarkę.

Jeśli chodzi o oprogramowanie dołączone do kompletu- to dokładnie tak jak było w opisie na stronie producenta. Otrzymałem kod żródłowy oprogramowania, napisany w BASCOM. Z uwagi na to iż troche kumam ten język teraz nie bedzie dla mnie większego problemu rozbudowanie dołączonego oprogramowania i przystosowanie go do własnych potrzeb, choć w moim przypadku to co oferuje sterownik jest w zupełności wystarczające.

W tej chwili tylko chcę sobie zmienić wygląd wyswietlanej strony www.

Tak więc jeśli ktoś szuka prostego i taniego rozwiązania sterownika internetowego- moge polecić zakup tego sterownika. A chyba najważniejszym atutem który bije wszytkie projekty tego typu- może nawet bardziej rozbudowane elektronicznie - to to iż dołączone jest żródło oprogramowania.

Pozdrawiam forumowiczów.....

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo