Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabudowa klasycznej kolumny w ściankę.

fakamada 13 Maj 2009 13:18 2278 6
  • #1 13 Maj 2009 13:18
    fakamada
    Poziom 13  

Witam szacowne grono. Jak większość z nas mieszkających w mieszkaniach mam problem z rozstawieniem kolumn. W tej chwili stoją, nie dość, że blisko narożników to jeszcze przy przeciwległych ścianach co wszystko razem powoduje zarówno niekontrolowane podbicie basu jak i fale stojące.

Sprzęt to zestaw 5.1 Koda av-702 i Denon avr-1803. Koda SW-1000 niestety sie tylko kurzy bo mam upierdliwych sąsiadów.

Za jakiś czas bedę robił remont i mam pewna koncepcję, za którą przez grono audiofili zostanę zbesztany :)

Mianowicie zamiast ściany dzielącej pokój z kuchnią zamierzam zrobić murek oddzielający oba pomieszczenia. Być może bedzie wykonany z czerwonej cegły choć nie jest to postanowione. Kolumny chciałbym choć trochę zabudować we wnękach w tym murku

2 opcje:
    a) wnęka zabudowana z tyłu
    b) otwór "na wylot" . wtedy część basu ucieka do kuchni (i do sąsiadów)

Zastanawiam się jak takie rozwiązanie wpłynie na odsłuch w stosunku do postawienia kolumny po prostu pod tym murkiem. (wydaje mi się że wystapi nie tyle samo podbicie co część basu ucieknie "wgląb" ścianki) i jak ewentulanie przygotować taka wnękę (materiały,wygłuszenie)

Jesli to rozwiązanie jest faktycznie bardzo słabe to lewą kolumnę moge postawić swobodnie na krańcu tej ścianki ale co wtedy zrobić z prawą kolumna ?

Czekam na pomoc przy rozwiązaniu tego projektu. Pośpiechu nie ma. Remont dopiero za rok :)

PS. Dodam że nie jestem audiofilem. Nie szukam neturalności i kontroli za wszelką cenę gdyż sprzet jest raczej używany do KD i słuchania radia. Biorę również pod uwage wymianę kolumn w razie potrzeby. Od biedy mozna zastosować kolumny naścienne do KD ale obawiam się że wtedy strace cały bas.

Na obrazkach:

1. Obecne ustawienie kolumn (przed remontem. zamiast murku - ściana)

2. Przewidywane ustawienie

3. Przewidywane ustawienie od frontu

0 6
  • #2 13 Maj 2009 14:55
    adamjur1
    Poziom 39  

Kolego - czy te kolumny grają ściankami obudowy ? :|
    Z opisu i fotek na portalach handlowych wynika że maja wszystko z przodu ( nawet otwór bass-felex) czyli zabudowanie ciasne w ściance nie spowoduje zakłóceń w odbiorze dźwięku z przodu, jedynie niestłumione obudową niskie tony ( niewielka ilośc będą przedostawały sie do kuchni, ale ponieważ górąj est przestrzeń otwarta, nie będzie to w ogólnym hałasie zuważalne.
    Tak więc czy zamkniesz wnękę od tyłu czy nie - nie będzie to miało wielkiego wpływu na odbiór z przodu. Co prawda przy zamkniętej ( jak będziesz miał pecha) mogą zachodzić niewielkie zjawiska fali stojącej, zdudniające basy, co może powodować powstawanie steref podbitego basu i stref bez niego. Moim zdaniem zabudwanie tyłu spowoduje tylko spłycenie otworu i niemożnośc wstawienia kolumn tak głęboko jak byś chciał.
    Pozdr.J.

0
  • #3 13 Maj 2009 15:07
    fakamada
    Poziom 13  

Na pytanie czy graja ściankami - odpowiem że po części tak (niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę)

Skąd brałoby się w takim razie zjawisko podbijania basu w pobliżu ściany/narożnika.

Bass reflex jest z przodu co po cześci ratuje sytuację. Było to priorytetem przy wyborze kolumn (swoja drogą dość średnich)

0
  • #4 13 Maj 2009 18:31
    adamjur1
    Poziom 39  

Raczej chodzi oto że bas rzozchodzi się dookólnie ( nie kierunkowo)
    I jezeli postawisz kolumnę w pobliżu przeszkody, część dźwięku odbija się od niej ( nawet za kolumną)i sumuje się z z dźwiękiem wychodzącym wprost z kolmny.
    Przez to powstają "zdudnienia" ( nie kojarzyć z "dudnieniem" tylko z nałożeniem fal )
    Jakby miały grać bokami to po co wytłumianie kolumn...
    Pozdr.J.

0
  • #5 17 Maj 2009 10:26
    fakamada
    Poziom 13  

Koledzy czy ktoś się zajmuje tu akustyką ?

To bedzie różnica jak postawie pod ścianą a lekko "w ścianie" ?

0
  • Pomocny post
    #6 17 Maj 2009 12:08
    Ptolek
    Poziom 36  

Jasne, że będzie różnica. Ale czy będzie gorzej czy lepiej, tego nikt nie powie bez pomiarów, od pomieszczenia niestety zależy bardzo dużo.
    W zakresie wysokich tonów, w którym szerokość przedniej ścianki jest duża w porównaniu z długością fali, teoretycznie nic się nie zmieni, obszar promieniowania będzie półprzestrzenią (połowa kuli, ograniczona od tyłu przednią scianką).
    Niewielkie uwypuklenie może się pojawić w paśmie w okolicy kilkuset Hz, tam gdzie do tej pory promieniowanie było trochę szersze niż półprzestrzeń, za sprawą wbudowania w ścianę będzie to już półprzestrzeń. Podbicie będzie sięgać dolnego krańca częstotliwości, dla którego wymiary ściany, w którą chcesz te głośniki wbudować, będą już małe w porównaniu z długością fali. Czyli mniej więcej kilkadziesiąt Hz. Ale podbicie w zakresie kilkadziesiąt - 200Hz występowało także, gdy kolumny stały blisko ściany.
    A efekty w najniższym paśmie są najtrudniejsze do przewidzenia, bo fale o dużej długości są tłumione w pomieszczeniach wielokrotnie gorzej od wysokich częstotliwości. Takie długie fale odbijają się od ścian w rozmaity sposób wzmacniając się i tłumiąc wzajemnie, zależnie od miejsca w których słuchamy i od częstotliwości.

Werdykt:
    Jest tyle rzeczy, na które nie masz wpływu nie przeprowadzając pomiarów i symulacji, że samo wmurowanie głośników nie zrobi znaczącej różnicy. Prawdopodobne jest niewielkie "ocieplenie" się dźwięku za sprawą podbicia dolnej części pasma średniotonowego.

To wszystko w uproszczeniu, jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, najlepiej poczytać, przykładowe linki, które mogą pomóc:
    http://www.t-linespeakers.org/tech/bafflestep/index.html
    http://www.ethanwiner.com/acoustics.html
    http://www.kemt.fei.tuke.sk/Predmety/KEMT320_...line_Course_on_Acoustics/index_acoustics.html

0
  • #7 18 Maj 2009 08:36
    fakamada
    Poziom 13  

Wielkie dzieki za konkretna odpowiedź. "Pomógł" przyznane. W tej chwili kolumny postawiłem obie pod przednią ściana i faktycznie pojawiło sie podbicie ale dużo mniejsze niż sie spodziewałem. Poiem wręcz że do cichego słuchania jak znalazł. Za to o wreszcie mam stereofonię.

Wydaje mi się że po zburzeniu ok. 60% powierzni ściany, mimo wbudowania JEDNEJ (prawej) kolumny podbicie moze się nawet zmniejszyć. LEWA kolumna bedzie przylegać do murku tylko jedną boczną ścianką, co chyba spowoduje uciekanie części basu w przedpokój, ale tego się juz chyba nie przeskoczy.
    No chyba że zamurować obie kolumny kosztem większego podbicia.

Jesli chodzi o półprzestrzenie. o których piszesz, to zawsze moge wysunąć kolumny o kilka centymetrów ze ścianki że by pozbyć się tego efektu.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo