Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie gniazda na zewnatrz domu?

13 Maj 2009 13:19 11134 4
 • Poziom 16  
  witam,
  Na elewacji domu będę montował gniazda hermetyczne do podpięcia kosiarki. Mam pytanie. Słyszałem od kolegi że takie gniazda po 2-3 latach aktywności (z uwagi na promieniowanie UV) rozwalają się. Jakie gniazda polecacie? Może są jakieś wyjątkowo odporne ?

  Chciałbym zrobić też następującą rzecz. W tej chwili położone mam ocieplenie ale nie mam zrobionej struktury. Czy zamiast kopać w ziemi mogę wykorzystać ten fakt i puścic kabel na styropianie (zrobić rowki) i potem przykryć strukturą. Czy takie rozwiązanie jest stosowane ?
 • Poziom 20  
  Pomysł dobry.
  U mnie kabel leży pod styropianem i zakończony jest skrzyneczką zamykaną na klucz. Wiadomo jak się ma dzieci to trzeba być przezornym.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Tak, zwykłe gniazdka nie są wogóle odporne na UV. Te niezwykłe z kolei wyglądają jak ociosane siekierą.

  Gniazdko zamontuj na murze, będzie się przynajmniej dobrze trzymało. Kup drzwiczki metalowe (mogą być bez kluczyka) i zamontuj je na elewacji. Masz elegancki dostęp do gniazdka + zabezpieczenie przed UV i deszczem.
  Jeśli masz 20cm styropianu to gniazdko nie bezpośrednio na murze tylko na jakiejś kostce drewnianej bo będzie Ci źle wkładać i wyjmować wtyczkę. Znając życie będziesz ją targał za kabel :)

  Jedna uwaga, zostaw zapas kabla (20-30cm) pod gniazdkiem, docenisz to gdy gniazdko padnie i będzie trzeba je wyjąć na zewnątrz żeby zobaczyć co padło.

  Te rowki w styropianie od biedy ujdą, choć z oddawaniem ciepła i palnością może być różnie.
 • Poziom 14  
  no i jak przyjdzie ci kiedys zmienic kabel to mozesz miec ładna linie na ścianie moze pod steropianem bys sobie puscił ten kabel??
 • Poziom 12  
  Nie proponowałbym prowadzić przewodu w rowku w styropianie, bo może za rok, dwa wyjść ładna linia. Jak się uprzesz to zagipsuj przewód (najlepiej w rurce pcv) daj dodatkową warstwę siatki na rowek i dopiero warstwa końcowa.