Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Helios - przesuniety obraz w poziomie

Jacck 04 Oct 2001 08:37 4332 8
    Jacck
    Level 26  
    Mam cos takiego:
    od lewej krawedzi jest obciety obraz, okolo 14 cm od prawej krawedzi ciemny pionowy pas o szerokosci ok 12 cm (na tym ciemnym pasie widac czarny pas o szerokosci kilku cm a za nim waska pionowa kreska czerwonozielona) za pasem ok. 2 cm obcietegto obrazu ktory powinien znajdowac sie na poczatku lewej krawedzi ekranu.
    Regulacja fazy w module MH nie pomaga.

Objawy dodatkowe :
    Przy wlaczaniu TV zaswieca sie na czerwono drucik bezpiecznika 500mA w obwodzie zasilania odchylania poziomego, a tranzystor kluczujacy (BU208) silnie sie nagrzewa (goracy radiator).
    Bezpiecznik dodatkowo zaswieca sie takze gdy krece potencjometrem synchronizacji w module MH - slychac wtedy krotkie piski (jakby zrywanie synchro).
    Obraz nie jest stabilny - szerokosc H pulsuje.
    Wszystkie diody sa sprawne.
    Sprawdzilem tez wszystkie kondensatory blokowe na plycie odchylania - zaden nie wykazuje zwarcia, a pojemnosci nie odbiegaja wiecej niz 10-20% od znamionowych (tylko nie jestem pewien czy to wystarczajace kryterium oceny kondensatora).
    Odlaczenie powielacza tez nie pomaga - bezpiecznik zaswieca sie przy wlaczeniu.

Co to moze byc ?

Jack
    WojtWol
    Level 15  
    Uszkodzenia szukał bym w module synchro.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Jacck
    Level 26  
    Dziekuje za odpowiedzi.
    Niestety nadal nie rozwiazalem problemu.
    Podmienialem caly modul synchro typu MH2030 - zadnych zmian.
    Mam teraz 2 moduly - do jednego z nich dodatkowo wlutowalem podstawke i wkladalem rozne TDA2593 i A255D - za kazdym razem mam to samo.

Impuls powrotu linii jest pobierany z uzwojenia 6-7 transformatora.
    Napiecie na tym uzwojeniu mam okolo 25V (na Metex-ie z niby True RMS), podczas gdy napiecie na uzwojeniu zarzenia kineskopu (8-9) jest wtedy ok. 6V.
    Jezeli odlaczam impulsy powroty od modulu synchro to napiecie na uzwojeniu 6-7 spada do ok. 15 V a na uzwojeniu zarzenia do ok. 4V (oczywiscie nie widac wtedy obrazu). Zmniejsza sie wtedy amplituda sygnalu sterujacego odchylania H.

Wyglada wiec na to ze jednak jakies tam impulsy powrotow do modulu synchro docieraja.

Zwarc w obwodach uzwojen wtornych trafa linii nie stwierdzilem, mimo ze podmienialem : C664, C673, C666, C665, C667, C668, C661, C662, C657, C651, C669, C670 i kilka innych, podmienialem takze diody D654, D655, D656, D660.
    Sprawdzilem tez wszystkie rezystory i cewki. L653 ma 4 omy, a L652 (regulacja liniowosci poziomej) - 0,2 oma.

Rezystancie uzwojen trafa lini sa nastepujace:
    1-2 - 0,5 oma
    1-4 - 1,1 oma
    6-7 (uzwojenie impulsow powrotu) - 0,1 oma
    8-9 (zarzenie) - ponizej 0,1 oma
    10-11 (WN - do powielacza) - 91,6 oma

Cewki H maja ok. 1,3 oma

Poniewaz sprawdzilem juz chyba wszystko co bylo do sprawdzenia w okolicy trafa linii, a wymiana modulu synchronizacji nie daje zadnego efektu, to czy nalezalo by sie spodziewac uszkodzenia (przebicia, uplywu ?) w samym trafie linii ?

Czy moze jeszcze jakies sugestie ?

P. S. Zasilacz jest sprawny - wczesniej go robilem (wystrzelil elektrolit 100u/350V za prostownikiem i padl tranzystor kluczujacy). Teraz ma nowe elektrolity i napiecia sa ustawione dokladnie jak na schemacie.
    Ponadto - po czystej i kolorowej tresci obrazu - podejrzewam ze p. cz. tez jest raczej w porzadku.

Jack
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account