Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie elektrozaworem!

13 May 2009 16:06 2761 14
 • Level 2  
  Witam!
  obecnie zajmuję sie trochę hydraulika siłową i mam przed sobą problem konstrukcji zaworu, który będzie przy okręślonym ciśnieniu zwalnił sie az do uzyskania niższego ciśnienia przy którym będzie sie zamykł. Ponieważ na drodze mechanicznej jest to trudne ( mowa o ciśnieniu 50Mpa przy którym zawór ma zadziałać) pomyślałem o elektrozaworze reagującym na sygnał z czujnika ciśnienia.Głowie sie natomiast jak złożyć taki układ - jaki poprawny schemat zastosować aby cos takiego zadziałało.Proszę o pomoc i z góry dziekuję !
 • SterControlSterControl
 • Level 25  
  Manometr z wbudowanym układem regulowanego poziomu alarmu (mechanicznym, elektronicznym czy też wychyłowym ).
  Zazwyczaj ma wyjście przekaźnikowe.
  Popularne rozwiązanie w systemach automatyki przemysłowej.
 • SterControlSterControl
 • Level 2  
  Przegladałem konstrukcje takich manometrów ale nie mogę znaleść kompletnego układu.Nie jestem elektornikiem ale podejżewam ze prócz zaworu i czujnika ( manometru ) potrzeby bedzie jakis sterownik. Bardzo proszę o jakis wskazówki w związku z tym tematem.Z góry dziekuję i pozdrawiam

  Dodano po 59 [sekundy]:

  "podejrzewam" - tak sie pisze:)
 • Level 21  
  Sterownik Siemens LOGO i czujnik ciśnienia o odpowiednim zakresie pomiarowym z wyjściem napięciowym 0 .. 10 V, lub prądowym 0..20 mA
  Układ dość drogi ale dający możliwość ustawienia dowolnej wartości ciśnienia załączenia i wyłączenia zaworu.
  Niestety sterownik wymaga zaprogramowania i będziesz potrzebował pomocy . Zaletą dodatkową jest to że można poprzez zmany programowe i dołączenie np. dodatkowych czujników rozbudować układ o dodatkowe funkcje
 • Level 2  
  Dziekuje za porady.Rozumiem ze dobierając odpowiedni czujnik ciśnienia wykorzystuję jego chakterystykę prądowo - ciśnienowią że tak to określe i na jej podstawie podczas programowania ustalam wartości napieć syganłu wejściowego na który sterownik ma z odpowiedną wartości syganły wyjsciowego przesterować elektrozawór?
 • Level 25  
  Jeśli jest to robione elektronicznie to w zasadzie tak.
  Myślałem o całkiem prostych, prymitywnych manometrach, gdzie z osią wskazówki sprzęgnięty jest zwykły styk zwierny.
  Wskazówka wychyla się o ileś tam i gdy dojdzie do wartości alarmu, zwiera zestyk i bingo.
  Działa, jest sygnał alarmu.

  Edit:

  Możesz też poszukać elektrozaworów, posiadających zaimplementowane funkcje progowe.
  Czyli dokładnie właśnie to czego szukasz.
  W sposób mechaniczny ustawiane są wartości min/max zezwalające na przepływ medium, a sygnał elektryczny jest jak gdyby odpowiednikiem "Enable".
 • Level 2  
  no walsnie :)cos bede myslał na ten temat

  Dodano po 9 [minuty]:

  Rozumiem ze w przypadku takich zaworów ustawienie mechaniczen ciśnienia min/max umozliwa uzyskanie binarnego syganłu podowanego na sterownik?
 • Level 24  
  L0bo wrote:
  Myślałem o całkiem prostych, prymitywnych manometrach, gdzie z osią wskazówki sprzęgnięty jest zwykły styk zwierny. Wskazówka wychyla się o ileś tam i gdy dojdzie do wartości alarmu, zwiera zestyk i bingo. Działa, jest sygnał alarmu.

  Najprostrze rozwiązania czasami trudno odszukać. A to jest według mnie proste i skuteczne w tym przypadku. No i najtańsze z możliwych przy okazji.
 • Level 24  
  Presotat+przekaźnik+elektrozawór
 • Level 10  
  Witam.
  Czy nie lepiej zastosować hydrauliczny zawór przelewowy ograniczający maksymalne ciśnienie w układzie do zadanej wartości , np 50 bar ?
 • Level 22  
  Podłącze się pod temat - orientuje się ktoś, gdzie mogę kupić za rozsądną cenę elektrozawór na niskie napięcie do zastosowań typowo amatorskich (sterowanie pracą węża ogrodowego:))?
 • Level 34  
  Ja używam zaworów ze starej pralki automatu, zasilanie 230V (można nawinąć cewkę i mieć inne). W jednej pralce są 3 elektrozawory.