Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa generatora wolnoobrotowego w domu

adrian576 13 Maj 2009 19:49 9506 12
  • #1 13 Maj 2009 19:49
    adrian576
    Poziom 12  

witam chcialbym zbudowac elektrownie wiatrowa prawie wszystko mam tylko oprocz generatora i wlasnie chcialbym go sam zbudowac mam troch materialow ale mniej wiedzy na ten temat. chodzi mi o generator wolnoobrotowy tak okolo 700obr/min 3kw jest to mozliwe zeby w domowych warunkach zbudowac taki generator????

• #2 13 Maj 2009 20:09
    kortyleski
    Poziom 40  

Oczywiście że tak, jednak jest to wyzwanie, w domowych warunkach poskładasz tylko komponenty a ich wykonanie musisz zlecić zakładom usługowym, chyba że masz solidną tokarkę, takąż frezarkę i podobne narzedzia...
    Prościej skołować przekładnię i wysokoobrotowy generator.
    3kW to solidny alternator(z jakiegoś autobusu widziałem o takiej mocy)

• #3 13 Maj 2009 20:14
    adrian576
    Poziom 12  

a co takiego jest potrzebne do zrobienia takiego generatora???

• #4 13 Maj 2009 20:29
    kortyleski
    Poziom 40  

Przede wszystkim chęci, potem wiedza. Wiedza jest zawarta w książkach, ostatecznie w necie. Co ty sobie myślisz że budowa wolnoobrotowej wysokosprawnej prądnicy to przepis na tort??? Nie da się w trzech słowach. Swoją drogą 3kW to kilka metrów średnicy turbiny, zdajesz sobie z tego sprawę?

• #5 13 Maj 2009 20:32
    Rzuuf
    Poziom 43  

Dla zrobienia generatora MUSISZ mieć magnetowód i uzwojenie. Magnetowód to blachy, składające się na wirnik i stojan. Sam tego nie zrobisz, wykorzystaj elementy z jakiegoś silnika o podobnej mocy.

O jednej sprawie musisz pamiętać: OBROTY x CIĘŻAR = MOC.
    Jeśli zmniejszasz obroty, to przy zadanej mocy pradnica musi być coraz większa, albo przy określonym ciężarze, maleje moc.
    NIE MA NIC ZA DARMO! Im niższe obroty, tym większa musi byc prądnica, dla uzyskania żądanej mocy.

Piszesz o mocy 3kW, rozumiem, że dysponujesz wiatrakiem o średnicy conajmniej 4,5m? Taki właśnie wiatrak da Ci moc 3kW, oczywiście pod warunkiem, że będzie odpowiedni wiatr: 10m/sek. Jeśli wiatr będzie słabszy, np. 4m/sek, to Twój wiatrak da tylko 190W.
    Statystyka wiatrów w Polsce jest taka, że wiatrów >10m/sek jest tylko kilkadziesiąt godzin w roku, a wiatrów ok. 4m/sek jest ok. 3000 godzin ...

• #6 13 Maj 2009 20:53
    adrian576
    Poziom 12  

a gdyby dac przekladnie???? to powinno dac rade..

Przed napisaniem swojego kolejnego postu popraw ten, oraz swoje wcześniejsze! Regulamin p. 15
    [Akrzy]

• #7 13 Maj 2009 21:55
    Rzuuf
    Poziom 43  

Przy mocy 3kW wystarczy przekładnia - skrzynia biegów z motoroweru. Przekładnia powinna być zwiększająca obroty, np. 20 razy, wówczas prądnica by miała 3000 obr/min, a wiatrak 150 obr/min, czyli 2,5 obrotu na sekundę.
    Prądnica na 3kW przy 3000 obr/min może ważyć ok. 20 kilo.

• #8 13 Maj 2009 23:33
    JESIOTR1
    Poziom 31  

Taki Generator zrób z PRALKI:
    budowa generatora wolnoobrotowego w domubudowa generatora wolnoobrotowego w domu
    Nie trzeba żadnej przekładni - waży prawie 40kg.

• #10 14 Maj 2009 15:42
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Kolega jest bardzo uparty- ja usuwam posty, a kolega na nowo je umieszcza! W związku z tym, że ja również jestem konsekwentny w tym co robię- temat zamykam.

Odblokowuję warunkowo...
    Liczę na poprawę.

• #11 17 Maj 2009 17:14
    adrian576
    Poziom 12  

Jak kotoś wie czy można przewinąć taki silnik to prosze o kontakt.

• #12 17 Maj 2009 17:56
    Edek45
    Poziom 28  

Ten silnik to silnik komutatorowy,nie nadaje się na prądnicę.
    Kolega Jesiotr jest w temacie więc skontaktuj się z nim to może pomoże.A tą prądnicę którą pokazał zrobił z dwóch 54cztero żłobkowych silników z pralek.

• #13 17 Maj 2009 19:54
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

adrian576- No cóż, myślałem, że rozmawiam z poważnym człowiekiem na PW, a okazało się, że kolega ma głęboko w nosie moje zalecenia. Napisałem wyraźnie:

Cytat:
    Przed napisaniem swojego kolejnego postu, popraw...

Z mojej strony przejaw dobrej woli (temat przywróciłem), a kolega postów nie poprawił...
    Regulamin p. 6, 15> Zamykam, a kolegę nagradzam urlopem od pisania na okres 3 dni. Po tym okresie proszę się przypomnieć, z podanym linkiem do tego tematu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME