Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIM300 problem z logowaniem do sieci

Ramb00 13 Maj 2009 22:03 4539 28
  • #1 13 Maj 2009 22:03
    Ramb00
    Poziom 9  

witam,
    wie ktos moze jakie komendy nalezy wydac, aby poprawnie zalogowac sie do sieci i nawiazac polaczanie?
    modul odpowiada na AT, wyswietla liste sieci po AT+COPS?, ale nie ma rezultatow przy probie wybrania operatora, czy wpisania go na sztywno, no i nie mozna wykonac zadnego polaczenia

bede wdzieczny za wskazowki
    pozdrawiam

0 28
  • Pomocny post
    #2 13 Maj 2009 22:23
    Zbych_
    Poziom 24  

Ramb00 napisał:
    witam,
    wie ktos moze jakie komendy nalezy wydac, aby poprawnie zalogowac sie do sieci

Modem sam loguje się do sieci. Jedyne co musisz zrobić, to podać pin do karty.

Ramb00 napisał:
    i nawiazac polaczanie?

Jakie połączenie? Głosowe, gprs?

0
  • #3 13 Maj 2009 22:50
    Ramb00
    Poziom 9  

wiec wtedy bez pinu probowalismy, ale mniejsza o to, teraz pin ustawiony, przyjmuje, ale po AT+COPS? jest odpowiedz tylko 0, jak idzie na sztywo COPS do plusa, to pojawia sie nawet czasem Call Ready, ale przy probie nawiazania polaczenia - normalnej rozmowy jest NO DIALTONE..

jak nie dajemy COPSa, to po pinie nie pojawia sie Call Ready

wogole to Call Ready sugeruje, ze zostalo sie zalogowanym do sieci? dokumentacja milczy

0
  • #4 14 Maj 2009 08:15
    Zbych_
    Poziom 24  

Ramb00 napisał:
    przyjmuje, ale po AT+COPS? jest odpowiedz tylko 0,

Chyba za wcześnie próbujesz odczytać nazwę operatora.

Ramb00 napisał:
    jak idzie na sztywo COPS do plusa,

Moja nie rozumieć co to znaczyć.

Ramb00 napisał:
    ale przy probie nawiazania polaczenia - normalnej rozmowy jest NO DIALTONE..

Pokaż jakich komend używasz od momentu włączenia zasilania.
    Na czym to uruchamiasz? Własna płytka? Gotowy zestaw uruchomieniowy?

Ramb00 napisał:
    wogole to Call Ready sugeruje, ze zostalo sie zalogowanym do sieci?

Też nie znalazłem tego w dokumentacji i tylko mogę się domyślać tego samego co ty.

Tutaj masz trochę przykładów do tego modemu.

0
  • #5 14 Maj 2009 09:40
    Ramb00
    Poziom 9  

wiec tak, jest to wlasna plytka z armem 7 - komunikacja z prockeim ladnie dziala, wypisuje..
    czy za wczesnie.. no probuje wypisac co 5 sek przez dlugi okres czasu i lipa
    na sztywno mialem na mysli "AT+COPS=1,0,\"Plus GSM\"\n\r"

po kolei to idzie:

<AT
    >OK
    <AT+CPIN="1234"
    >+CPIN: READY

nastepnie jak nic nie robie, to nic sie nie dzieje

jezeli dam wyszukanie sieci
    <AT+COPS=?
    >wyszuka i wypisze
    po czym wypluje Call Ready

no to jak dostaje call ready, to probuje odczytac siec i/lub wykonac polaczenie (AT+COPS?/ATDnumer)

<AT+COPS?
    >+COPS?: 0 (jakos tak)

a

<ATDnumer
    >NO DIALTONE

ciezka sprawa..

dzieki za przyklady, tylko dlaczego tam napisali jako przyklad 17
    How to dial GPRS? zakonczony niepowodzeniem? o_O

0
  • #6 14 Maj 2009 12:21
    Zbych_
    Poziom 24  

To jeszcze dwa pytanka:

1. Jesteś pewny, że modem nie resetuje się przy próbie zalogowania do sieci? Mogłoby to tłumaczyć objawy, które masz. Z tego co widzę, to ludzie najczęściej zapominają o kondensatorach na zasilaniu modemu (dobry ceramik/tantal >100uF bezpośrednio na nóżkach zasilających).

2. Ten modem sim300 nie ma żadnych literek na końcu? (C, DZ itp.)

0
  • #7 14 Maj 2009 16:00
    Ramb00
    Poziom 9  

filtracja napiecia jest ok,
    to jest SIM300DZ
    wyglada tak, jakby nie bylo zasiegu, koncowka mocy padnieta, po COPS wyswietla operatorow, ale sie nie loguje

0
  • #8 14 Maj 2009 16:14
    Zbych_
    Poziom 24  

Ramb00 napisał:
    to jest SIM300DZ
    wyglada tak, jakby nie bylo zasiegu, koncowka mocy padnieta

A jak masz podłączoną antenę? Masz fabryczną przejściówkę na goldpiny z gniazdem antenowym, czy może modem wlutowany bezpośrednio w swoją płytkę i sygnał leci linią mikropaskową do gniazda/anteny?

0
  • #9 14 Maj 2009 18:08
    Ramb00
    Poziom 9  

sygnal leci sciezka do zlacza SMA i pozniej do anteny GSM, to znacznie wplywa?

a mozliwe jest ze ubilismy modul sprawdzajac omomierzem czy jest przejscie miedzy masa, a plusem anteny? bo takowe jest, pytanie teraz czy to jest poprostu tak skonstruowane, ze modul przelacza sie na wysylke/odbior, czy jest tam gdzies zwarcie, czy zostal ubity przy sprawdzeniu zwarcia.

0
  • #10 14 Maj 2009 21:40
    Zbych_
    Poziom 24  

Ramb00 napisał:
    sygnal leci sciezka do zlacza SMA i pozniej do anteny GSM, to znacznie wplywa?

Ta ścieżka to musi być linia mikropaskowa o impedancji 50R.

Ramb00 napisał:
    a mozliwe jest ze ubilismy modul sprawdzajac omomierzem czy jest przejscie miedzy masa, a plusem anteny?

Wątpie, żeby omomierz ubił wyjście antenowe. Prędzej by to zrobiła elektrostatyka.

0
  • #11 15 Maj 2009 00:06
    Ramb00
    Poziom 9  

ale czy to mozliwe, ze na takim kawaleczku sciezki czy wogole bez sciezki nic, zadnego zasiegu nie bylo?
    po at+csq dostaje 15 do 25, 0, gdzie wykonanie takiej komendy na moim telefonie daje, 15,99
    z tego co widze, to bit rate 0 to bedzie jakis error?

a co do sciezki, to ponizej obrazek ze schematu plytki - sciezka anteny do zlacza SMA

0
  • Pomocny post
    #12 15 Maj 2009 08:12
    Zbych_
    Poziom 24  

Ramb00 napisał:
    ale czy to mozliwe, ze na takim kawaleczku sciezki czy wogole bez sciezki nic, zadnego zasiegu nie bylo?

Niestety nie znam się na radiówce, ale niedopasowanie impedancji będzie bardziej bruździło przy nadawaniu niż przy odbiorze. Na twoim miejscu spróbowałbym przeciąć tą ścieżkę przy module i przylutować kabel ze złączem SMA bezpośrednio do złącza krawędziowego.

0
  • Pomocny post
    #13 15 Maj 2009 09:23
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

Witam

Miałem podobny efekt na początku zabawy z tym modułem w tym wypadku było to za mało wydajny zasilacz, moduł przy logowaniu potrafi w szycie pobierać 3.5A co powodowało błędy logowania, zastosowałem akumulator od telefonu i problem rozwiązał się sam może w tym kierunku sprawdź
    nie ma aż tak ładnie opracowanej płytki jak Ty ale wykonałem już ponad 50 takich urządzeń i nikt nie zgłasza problemów, gniazdo mam SMA i antena kupiona w TME długości 8cm sygnał prawie zawsze jest powyżej 30

1
  • Pomocny post
    #14 15 Maj 2009 13:33
    arrevalk
    Poziom 25  

Jak już wspomniał Zbych_, ścieżka łącząca wyjście antenowe ze złączem powinna być dopasowana impedancja do anteny (w tym wypadku 50 omow). Czyli duży plan masy pod ścieżką i obok ścieżek, oba te plany muszą być połączone dużą ilością przelotek (im więcej tym lepiej). Na angielskiej wikipedii jest krótki artykuł o tym jak obliczać takie ścieżki(dla obwodów dwuwarstwowych), wzory niby skomplikowane ale dużo wartości w nich jest stałych, więc wzory się upraszczają. Dodatkowo na sieci można znaleźć oprogramowanie do liczenia tych ścieżek(w formie apletów na www,, lub samodzielnego oprogramowania), większość większych pakietów do projektowania PCB posiada narzędzia upraszczające te obliczenia(np altium designer).

0
  • #15 15 Maj 2009 22:48
    Ramb00
    Poziom 9  

wielkie dzieki chlopaki, dziala!
    przylutowalismy kondensator 33k i poszlo, czyli za mala wydajnosc pradowa

teraz oczywisci juz sie zaczynaja schody z polaczeniem z gprsem, ale to sie zobaczy, najwyzej napisze ;)

raz jeszcze wielkie dzieki za zainteresowanie

0
  • #16 16 Maj 2009 13:58
    Zbych_
    Poziom 24  

Ramb00 napisał:
    wielkie dzieki chlopaki, dziala!
    przylutowalismy kondensator 33k i poszlo

To teraz przeczytaj wątek od początku i zobacz, że to była jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwróciłem ci uwagę!.

Ramb00 napisał:
    teraz oczywisci juz sie zaczynaja schody z polaczeniem z gprsem, ale to sie zobaczy

Ja wysyłam taką sekwencję:

AT+CPIN="xxxx" - pin karty po włączeniu zasilania
    AT+CGATT=1 - podłącz się do GPRSa

AT+CGDCONT=1,"IP","internet" - konfiguracja zależna od operatora
    AT+CSTT="internet","internet","internet" - to też
    AT+CDNSORIP=0 - bez korzystania z DNS
    AT+CIICR - nawiązanie połączenia
    AT+CIFSR - odczyt IP, żeby sprawdzić połączenie

at+cipstart="TCP","aaa.bbb.ccc.ddd","80" - połączenie TCP z numerem IP aaa.bbb.ccc.ddd port 80
    AT+CIPSEND - wysyłanie danych
    AT+CIPCLOSE - zamknięcie połączenia

0
  • #17 04 Cze 2009 23:25
    erfro
    Poziom 15  

Witam
    podepne sie pod ten temat (chociaz modem gsm inny niz SIM300), gdyz trudno bylo mi wybrac odpowiedni dzial gdzie o to zapytac, a mianowicie:

Modem GSM podlaczony jest do GPRS'u, apn dynamiczny ale publiczny. Po aktywowaniu contextu przydzielony zostaje IP. Na tym IP urzadzenie dziala kilka dni. Po tym czasie siec gsm zmienia mi przydzielone de facto dynamiczne IP, ale problem jest nie w tym ze zmienilo sie IP tylko w tym ze skad ja mam wiedziec ze to ip sie zmienilo, skoro gprs nie zostal automatycznie wylaczony (at+cgatt: 0) ani context nie zostal deaktywowany.
    Mikrokontroler odpytuje modem o IP i ten odpowiada starym ip, pomimo ze siec juz to ip zmienila a co gorsze przydzielila innemu uzytkownikowi. Inne urzadzenia probuja laczyc sie z tym IP myslac ze to urzadzenie docelowe. Dodam, ze co jakis czas ja wysylam do innych urzadzen moje aktualne IP, zeby one wiedziale z jakim adresem sie laczyc w razie potrzeby.

Pytanie brzmi, czy w czasie zmiany IP przez siec, sa wysylane jakies informacje, jak to sprawdzic skoro jak pisalem wyzej nie deaktywowal sie context, wszystko jest jakby nic sie nie zmienilo.

0
  • #18 09 Lip 2009 09:32
    sambo123
    Poziom 13  

Witam,

Nie będę zakładał nowego wątku, bo mój pokrywa się z tym. Więc problem polega u mnie na tym, że po kilku połączeniach ze strona np wp.pl spada zasilanie na karcie sim. Po czym musze resetować modem aby móc się łączyć dalej.
    Moje ustawienia:
    AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
    AT+CSTT="internet","internet","internet"
    AT+CDNSORIP=0
    AT+CIICR
    AT+CIFSR
    AT+CIPSTART="tcp","212.77.100.101","80"

0
  • #19 09 Lip 2009 09:55
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

1. Sprawdz czy zasilacz daje rade czy utrzymuje sie stale napiecie
    2. Bardziej prawdopodobne jest, niedopasowanie anteny i przegrzewanie sie modemu sprawdz poziom sygnału powinno byc wiecj niz 20. Polecenie AT+CSQ

Tak przy okazji moze ktoś miał lub wie co jest przyczyną
    po ATH600XXXXXXX mam komunikat BUSY, ale przyczyną jest dzwonienie w trybie danych u respondenta jest komunikat "połaczenie danych", czy jest coś co zmienia ten tryb? przywrocenie modemu do fabrycznych ustawień tez nic nie dało, podmiana kart sim tez nie rozwiazuje problemu. jest jakiś AT przywracające tryb głosowy?

0
  • #20 09 Lip 2009 10:32
    sambo123
    Poziom 13  

A próbowałeś ATD600XXXXXXX ?

0
  • #21 09 Lip 2009 11:32
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

sambo123 napisał:
    A próbowałeś ATH600XXXXXXX ?

jak wyżej napisałe po wysłaniu polecenia ATHnumer modem dzwoni na wpisany i w zaleznosci od telefonu mam takie reakcje:

w ETENieX650 podświetla tylko ekeran i rozłącza, nie zostawia zadnego śaldu połaczenia, komunikat zwrotny dostaje BUSY czyli zajety

w Noki mam komunikat z CLIPem poprawnym ale wyświetla ze to połaczenie danych i czeka na odbiór.

w samsungu wyswietla sie ikona komputera i nie daje sie odebrac trzeba rozłączyc baterię, czyli samsung zawiesza sie.

nie ma w tej chwili innego modułu w domu, zeby sprawdzic co jest nie tak, byc moze cos namieszało przy złej prędkości modem komputer dlatego szukam przyczyny
    jak do tej pory nie bylo problemów z tymi modulami, a juz troche ich przeszło przeze mnie.

0
  • #22 09 Lip 2009 15:39
    nenpa8lo
    Poziom 17  

Do PiotrEtenM500: Komenda ATH służy do rozłączania (H - Hang Up). Czasami modem ma ATHx gdzie x oznacza co zrobić jeszcze, np podnieś słuchawkę ATH1.
    Do dzwonienia służy komenda ATDxxxxxxx jak już Sambo123 napisał.

Do erfro: Spotkałem się już z podobnym przypadkiem w modemach Enfory. Jest to wina firmware modemu, adres IP jest przechowywany w RAM i jak pytasz o IP to podają ten z RAM zamiast odpytać sieć (w razie w). Nawet się spotkałem, że po wyciągnięciu karty SIM modem wciąż podawał mi operatora przez kilka godzin...

----------------
    Now playing: Island Universe - mixed by Helix (Chillout - D I G I T A L L Y - I M P O R T E D - ambient psy chillout, check out our trippy flavors!)
    via FoxyTunes

0
  • #23 09 Lip 2009 16:26
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

Cytat:
    Do PiotrEtenM500: Komenda ATH służy do rozłączania (H - Hang Up). Czasami modem ma ATHx gdzie x oznacza co zrobić jeszcze, np podnieś słuchawkę ATH1.
    Do dzwonienia służy komenda ATDxxxxxxx jak już Sambo123 napisał

słusznie mój czeski błąd
    ATD oczywiście wpisuje

i problem jak wyżej opisany

sambo123 własnie sprawdziłem i u mnie jest ten sam problem i chyba przynajmniej u mnie wiem co jest przyczyną, modem zasilam z aku i dostaje 3,5-4,2V i jest ok jak podpinam ładowarke napięcie wzrasta do 4,8V, co powoduje raz wyłączenie modułu, a raz tylko zerwanie połączenia, wiec moze w tym kierunku poszukaj, zakaldam ze w zasilaniu masz kondensator?

0
  • #24 10 Lip 2009 12:12
    sambo123
    Poziom 13  

Problem rozwiązany, a przynajmniej częściowo. Wymieniłem stabilizator LM317(1,5A) na LM1085(3A). Pojawił się natomiast drugi problem. Jeśli uC udaje przeglądarkę, czyta dane ze strony www,, to po drugim połączeniu następuje zawiesznienie po CONNECT OK. Nie pojawia się znak ">".

0
  • #25 10 Lip 2009 17:17
    Zbych_
    Poziom 24  

sambo123 napisał:
    Jeśli uC udaje przeglądarkę, czyta dane ze strony www,, to po drugim połączeniu następuje zawiesznienie po CONNECT OK. Nie pojawia się znak ">".

A pamiętasz o zamknięciu starego połączenia?

0
  • #26 11 Lip 2009 17:04
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

czy ktoś spotkał się czymś takim:

ATH
    OK

Call Ready
    ATD600xxxxxx
    BUSY

ATD*101#
    +CUSD: 0,"Kwota brutto 317.48 PLN, polacz. wychodz. do 24-11-2009, +1 mies. na odbieranie.",15

to wydruk z terminala
    po ATDnumer brak połaczenia i komunikat zajętość
    ale jak wpisze ATD*101# to dane przychodzą
    odbierać połączenia tez mogę pa ATA jest zainicjowane połączenie
    SMSy jak wysyłam resetuje się modem
    SMS przychodzacy jest ok
    co jest przyczyną

0
  • #27 11 Lip 2009 20:29
    sambo123
    Poziom 13  

Zbych_ napisał:
    sambo123 napisał:
    Jeśli uC udaje przeglądarkę, czyta dane ze strony www,, to po drugim połączeniu następuje zawiesznienie po CONNECT OK. Nie pojawia się znak ">".

A pamiętasz o zamknięciu starego połączenia?

Wysyłam do modemu
    AT+CIPCLOSE
    otrzymuje
    CLOSE OK

Chyba, że jeszcze coś musze posłać ?

0
  • #28 13 Lip 2009 10:19
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

Ciekawostka dla zainteresowanych:

Pytałem Was co jest przyczyną braku uzyskania połaczenia ATDnumer
    Wyglada to tak:

ATDnumer; i wszystko działa, nie rozumie dlaczego nalezy dopisywać ";" po numerze skoro wczesniej działał bez ";" Bez średnika modem wywoluje numer, ale w trybie transmisji danych, wiec jak by ktoś miał podobny problem tj. po wybraniu numer otrzymał komunikat BUSY, lub NO DIALING oznacza to własnie brak na końcu średnika. Prawidłowa sekwencja TO "ATD600123456;". Dodam ze moduł wrócił po połrocznej pracy w aucie, dlaczego tak sie stało nie potrafię odpowiedzieć. Natomiast wiem ze nalezy skorygować soft i zapobiegawczo dodawać średnik przy wybieraniu numeru w połączeniach głosowych

To przykład gotowca od chińczyka za bardzo interesujące pieniądze
    strone producenta zamazałem by nie robic reklamy

0
  • #29 06 Sty 2010 21:33
    markosik20
    Poziom 33  

Ramb00 napisał:
    .... ubilismy modul sprawdzajac omomierzem czy jest przejscie miedzy masa, a plusem anteny?

A ile pokazał omomierz? Może to ktoś sprawdzić?

0
  Szukaj w 5mln produktów