Witam,
Obecne układy monolityczne modulatorów DSB są stabilizowane kwarcem, mają doskonałą stabilność i świetne parametry CTB CSO. Ich poziom wyjściowy sięga 85dbuV i często są podstawą konstrukcji zewnętrzych modulatorów DSB. Stosowane są też w konstrukcjach profesjonalnych modulatorów VSB przed przesunięciem częstotliwości i wycięciem wstęgi. Tak jest w przypadku np. WISI. Pan Marcin pisze jednak rozsądnie pamiętając, że na rynku jest jeszcze wiele tunerów z modulatorami budowanymi w oparciu o oscylator LC. W większości modulatorów wbudowanych w sprzęt powszechnego użytku, nie znając ich konstrukcji, trzeba założyć:
1. Brak stabilności
2. Sianie harmonicznymi
3. Konstrukcję DSB
4. Niski poziom sygnału wyjściowego ok 60-70dbuV
(przecież do wysterowania typowego telewizora wystarczy 65dbuV)
5. Słaby C/N, niezadowalające CTB, CSO
6. Brak lub nieznane parametry wszelkich wyprowadzeń typu "podłącz dalej"
(wszelkiego typu sumatorów z i bez wzmacniacza, czasami 0-1db czasami 3db)
Czego nie wolno robić to podłączać jak była mowa kaskadowo. Związane jest to z budową tego typu modulatorów. Zabraknie nam najczęściej albo sygnału wejściowego lub i wyjściowego lub i nie będzie można wyregulować poziomu składowych widma i CTB/CSO/CN spadnie. Kiedy budujemy stację czołową musimy sobie zapewnić dobre CTB, CSO, wysokie poziomy sygnału u źródła (anteny, modulatory) aby uzyskać wysokie C/N. Jak najmniej wzmacniaczy jak najwięcej układów pasywnych. Jeśli wzmacniamy to na początku.
Budowa stacji czołowej, nie opłaca się nam kiedy chcemy mieć w instalacji np.15 kanałów naziemnych w tym HD, switche i odbiorniki satelitarne. Wtedy możemy pokusić się o rozwiązanie na tunerach DVB-S+T + multiswitch. I mamy HD! Tunery abonenckie dostarczą abonentom operatorzy platform satelitarnych, będzie tanio.
Gdy budjemy instalację w oparciu o sumowanie sygnałów z wewnętrznych modulatorów tunerów odpada HD. Niestety i tu ukłon w stronę profesjonalistów tunery się zawieszają, nie mają automatycznego resetowania, odwieszania modułów CAM itd. Najlepszym przykładam jest jedna z konstrukcji profesjonalnej stacji czołowej zbudowana w oparciu o płyty główne wymienionych wyżej w tekście tunerów. Co więcej, producent nie zdecydował się wykorzystać ich wewnętrznych modulatorów tylko produkuje własne zewnętrze. Tunery się zawieszają potrzebna jest obsługa.
Jednak jeśli zdecydujemy się na budowę zakładanej hybrydy trzeba wykonać co następuje:
1. Kupić odpowiednie anteny o jak największym zysku. Zapytajcie instalatorów jakie są poziomy z anten w okolicy oni wam odpowiedzą najlepiej.
2. Sprawdzić czy nie ma zakłóceń GSM, RADIO-TAXI... itp i zastosować odpowiednie filtry na wyjściu anteny jeśli konieczne.
3. Przez N-way splittery doprowadzić sygnał do poszczególnych tunerów z anten wykorzystując maksymalne poziomy wyjściowe anten, jak trzeba dorzucić tłumik dorzucamy. Lepiej mieć za silny sygnał z anteny niż za słaby. Dla poszczególnych przemienników TV możemy zastosować oddzielne anteny tak aby do maksimum wykorzystać ich sygnał, tunery pogrupować aby dana grupa tunerów odbierała dany nadajnik, częstotliwość TV.
Splitter i dodatkowa antena ok 50pln, są tańsze od selektywnego wzmacniacza ok 1000pln. Chyba, że sygnału nie starcza a anteny większej nie da się kupić.
4. Podłączyć antenę radiową a do niej filtr pasmowy na pasmo radiowe.
5. Podłączamy za filtrem pasmowym anteny radiowej analizator widma i sprawdzamy czy nie ma śmieci w paśmie naszej przyszłej telewizji. Jeśli są śmieci zamawiamy filtr środkowo zaporowy na taki śmieć. Jeśli jest za pasmem radiowym ten śmieć to dokładamy kolejny filtr pasmowy na pasmo radiowe aby go wyciąć.
6. Sumujemy sygnały modulatorów tunerów używając do tego N-way splitter pamiętając, że do jednego z jego wejść/wyjść mamy podłączyć antenę radiową. Wszelkie gniazda niewykorzystane trzeba zakończyć terminatorem. Zamiast budowania na bieżąco najpierw taką instalację dokładnie projektujemy aby do maksimum wykorzystać poziomy sygnałów i uzyskać najlepsze C/N, zanim będziemy potrzebować wzmacniacza lub i multiswitcha.
Zakładamy, że będziemy mieć 15 kanałów a szesnasty to radio. Splitter 1-16, w tym przypadku nasz sumator, zje nam ok 15db. Jeśli mamy tunery z wyjściem 80dbuV zostanie nam ok 65dbuV co wystarczy na wysterowanie wejścia multiswitcha (47-860MHz min. ok 55 dbuV). Podłączamy szesnaście lokali na piętrze np. multiswitchem TMP 9x32 (minimalnie dwa wyjścia satelitarne na lokal tak trzeba liczyć np. dla N-ki).
Zanim jednak podłączymy zsumowany sygnał tunerów do multiswitcha musimy ustawić odpowiednie częstotliwości, kanały pracy naszych modulatorów. Dla tak kiepskich modulatorów proponuję odstęp między naszymi kanałami przynajmniej 3 kanały. Poniżej 2 wystąpią intermodulacje bo DSB zajmuje przynajmniej dwa kanały. Jak widać liczba możliwych nadawanych programów TV, modulowanych przez tunery zależy od minimalnej i maksymalnej częstotliwości pracy ich modulatorów. Oczywiście też od ich CTB i CSO, sygnału wyjściowego (C/N)...ale nie zamierzamy mieć więcej niż 20 kanałów TV naziemnej. Na wszelki wypadek omijamy planując rozkład program/częstotliwość(kanał) przynajmniej 1 kanałem odstępu, częstotliwości pracy nadajników naziemnych TV pracujących w naszej okolicy. Czyli nie modulujemy na tym samym kanale naszego programu co naziemna TV w naszej okolicy.
Podłączamy analizator widma do wyjścia splittera/sumatora przed podłączeniem go do multiswitcha i uruchamiamy tunery po kolei sprawdzając czy przypadkiem jeden z modulatorów nie sieje śmieciami. Jeśli jakiś sieje możemy zrezygnować z obsadzenia danej częstotliwości i przestawić modulator jaki miał na niej pracować na inną częstotliwość/kanał. Wyrównujemy poziomy wyjściowe modulatorów tłumikami tak aby widmo było płaskie a różnice w poziomach sygnałów wyjściowych modulatorów naszych tunerów nie różniły się więcej niż o ok. 1,5dbuV. Podłączamy antenę radiową i przyglądamy się gdzie jest maksimum sygnału radiowego. Włączamy tłumik na wejściu radiowym naszego sumatora tak aby sygnał radiowy był o 10dbuV słabszy od ustawionego poziomu sygnałów TV modulatorów tunerów. Podłączamy wszystko do np. TMP 9x32 i podłączamy resztę według instrukcji dla instalacji TV sateltarnej.
Jeśli nie mamy analizatora musimy mieć dość dobry miernik poziomu sygnału CATV. Możemy też założyć, że jeśli mamy jeden typ tunerów kupionych u tego samego dostawcy w tym samym czasie, sygnały będą miały podobne poziomy. Jeśli wrzucimy kilka kanałów np. w paśmie 111-300Mhz możemy też założyć, że poziomy sygnału będą równe. Polecam jednak wszystko sprawdzać miernikiem lub analizatorem widma jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko będzie działać ok.
Polecam jednak inną instalację: tunery dvb-t+s od platformy satelitarnej i multiswitch, to jest zdrowsze no i mamy HD. Odnośnie pytania postawionego na początku tematu odpowiedź jest jedna jeśli abonentów ma być dużo więcej niż kanałów to robimy stację czołową jeśli mniej jak sugeruje pytanie instalację robimy na multiswitch'ach x32 a je łączymy w przypadku rozbicia na domki światłowodem używając LNB TRIAX z wyjściem optycznym. Robimy sobie np. dwie i więcej np. osiem gwiazd coax RG6/TRISET żel grupując domki po 16 a je łączymy do LNB światłowodem. Tunery bierzemy od operatorów platform satelitarnych bo nie możemy uprawiać piractwa. Instalacja programów naziemnych kiedy chcemy oglądać platformy satelitarne mija się z celem bo programy polskojęzyczne mamy w pakiecie. tvcasting3d(at)gmail(dot)com Pozdrawiam