Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TX-2b/Rx-2b zmiana częstotliwości

13 Maj 2009 22:07 11603 11
  • Poziom 11  
    Posiadam dwie łódki sterowane radiowo na układach RX-2B / Tx-2B. Niestety obie działają na tej samej częstotliwości i dzieciaki nie mogą razem się bawić .
    W jaki sposób można na jednej z łódek zmienić częstotliwość nadawania i odbioru tak aby jednym pilotem nie sterować dwoma łódkami?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Wymienić RX-2B i TX-2B na inne modele.

Pozdrawiam.
  • Moderator
    RX-2B i TX-2B to tylko koder i dekoder sygnałów sterujących.
    Należy zająć się (przestroić) tory nadajnika i odbiornika w jednej z łódek.
    Tu masz notę katalogową tych układów:
    http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/154572/SILAN/RX-2B.html
    Znajdziesz tam całe schematy, wraz z częścią nadawczą i odbiorczą. Twój układ może się różnić, ale zasada jest taka sama.
  • Poziom 11  
    Próbowałem dołożyć taki sam kondensator do kwarca w nadajniku i do cewki L2 w odbiorniku ale niestety nic to nie dało.
    renault napisał:
    Próbowałem dołożyć taki sam kondensator do kwarca w nadajniku i do cewki L2 w odbiorniku ...

O jakim tu kondensatorze piszesz.

Może na sam początek podasz nam jaki to odbiornik i jaki nadajnik, na jakiej częstotliwości pracują i może jakiś schemat (piszesz tu o L2) albo chociaż zdjęcie "tego czegoś" .

Regulamin pkt. 11 .

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Widzę, że nota katalogowa nie cieszy się wielką popularnością, więc wyciągnąłem z niej rekomendowany układ połączeń nadajnika i odbiornika.
    Układ praktycznie zastosowany w urządzeniu może się trochę różnić od tych schematów.
    W nadajniku należy wymienić rezonator kwarcowy na to samo pasmo, ale różniący się o, powiedzmy 20 - 40 kHz.
    Cewki L2 (a raczej dławika) nie należy ruszać, a tym bardziej przyłączać do niej równolegle kondensatorów.

W nocie katalogowej jest błąd. Na schemacie odbiornika, cewka L1 została opisana jako 1 µF. Prawdopodobnie chodziło o 1 µH.

TX-2b/Rx-2b zmiana częstotliwości

Dostrojenie odbiornika do nowej częstotliwości nadajnika należy wykonać rdzeniem cewki L2 (w odbiorniku). Myślę, że nie będzie konieczności wymiany (lub dokładania) jakichkolwiek elementów w odbiorniku.
  • Poziom 11  
    Kolego SP5ANJ jak byś tak przeczytał uważnie wszystko od początku to byś zobaczył o jakie sterowanie chodzi i może zauważył link do schematu, a nie wytykał punkty regulaminu i się wymądrzał.

Jeżeli chodzi o kolegę c2h5oh dziękuję za podpowiedzi ale trochę się pogubiłem, bo najpierw kolego piszesz żeby nie ruszać L2, a potem żeby ją pokręcić.
  • Pomocny post
    Moderator
    W pierwszym wypadku (nie ruszać) chodziło o L2 w nadajniku, a w drugim przypadku, (dostroić) chodzi o L2 w odbiorniku, tak jak napisałem. Czy teraz jasne?
    renault napisał:
    Kolego SP5ANJ jak byś tak przeczytał uważnie wszystko od początku to byś zobaczył o jakie sterowanie chodzi ...

Miły kolego "nowicjuszu" w temacie Radiotechnika (zarejestrowany 06 Gru 2006) . Z góry przepraszam za "formułę" zarejestrowany.
    Mój proponowany "wybór" RX-a i TX-a jest w pełni świadomy.
    A wytykanie błędów regulaminowych pkt. 11 , jest spowodowany tym , iż NIE podajesz w "pełni" swojego problemu i opisywany Temat jest zawarty w tym właśnie punkcie regulaminu.
    Piszesz o możliwości przestrojenia częstotliwości (dwa modele działające jednakowo przy jednym pilocie) a w temacie podajesz o "koderach". :D
    Wyciąg z regulaminu :
    11. W temacie wiadomości należy dokładnie zawrzeć całą istotę wysyłanych informacji. W działach serwisowo - naprawczych w tytule należy obowiązkowo podać dane sprzętu w sposób niezbędny do jego identyfikacji, np.: rodzaj sprzętu, markę i model naprawianego urządzenia jak również, w formie skrótowej lub symbolicznej, charakter uszkodzenia (problemu).
    Cytat:
    i może zauważył link do schematu, a nie wytykał punkty regulaminu i się wymądrzał.

Wymądrzanie się , nie jest "atrybutem" moderatora tylko wręcz "koniecznością" przywołania do porządku NIEsfornych userów. :cry: . I na tym tzw. "basta" (koniec).
    Regulamin pkt. 4 , dotyczącym w Twoim "zachowaniu" się do spraw regulaminowych. :!:
    Cytat:
    ale trochę się pogubiłem, bo najpierw kolego piszesz żeby nie ruszać L2, a potem żeby ją pokręcić.

Świadczy to o tym , iż NIE czytasz podpowiedzi z tzw. "zrozumieniem". :cry:

Pozdrawiam.
    PS. Jeszcze raz odsyłam do pkt. 4 forum elektrody , abyś pisał stosowne komentarze wyłącznie na PW.
    Kol. renault, nic Ci nie da "odjechanie" kilku nawet MHz. Linku do schematu Twoich łódek nie ma, to co jest w tym temacie to noty aplikacyjne. Te proste sterowania pracują w zabawkach na 27MHz i 40MHz. Musiałbyś teoretycznie jeden komplet przestroić na inne pasmo niż masz, ale i tak wynik będzie podobny. Piszę to z doświadczenia, ten problem już próbowałem pokonać, ale jest to trudne. Przy odbiornikach superreakcyjnych jest nie do rozwiązania. W odległości do około 10m obydwa odbiorniki reagowały na jeden nadajnik, pomimo różnicy pasm. Biorąc pod uwagę zasięg tego sterowania (39-50m) , sądzę że nie opłaca się przerabiać na inne pasmo (w odbiorniku dwa kondensatory i cewka a w nadajniku .... prawie wszystko z wyjątkiem rezystorów). Robiłem też adopcję na 440MHz wykorzystując gotowe moduły - działa do 70-80m,
    pozdrawiam
    Marek
  • Poziom 11  
    Próbowałem zmienić kwarc w nadajniku z oryginalnego 27.145 MHz na 27.070MHZ i 27.000MHz i nic to nie dawało. Sterowanie jak sterowało łódką tak steruje bez potrzeby zestrojenia cewką w odbiorniku. Jak na razie nie mam pomysłu na rozwiązanie tego problemu.
    renault napisał:
    Próbowałem zmienić kwarc w nadajniku z oryginalnego 27.145 MHz na 27.070MHZ i 27.000MHz i nic to nie dawało.

Podpowiem tylko , że odbiornik jest superreakcyjny. To znaczy , że do odbiór sygnału użytecznego z nadajnika jest wykorzystywany efekt "pod-wzbudzania" się stopnia wejściowego odbiornika.
    Odbiornik taki charakteryzuje się bardzo szerokim odbiorem sygnałów w widmie częstotliwości.
    Cytat:
    Sterowanie jak sterowało łódką tak steruje bez potrzeby zestrojenia cewką w odbiorniku. Jak na razie nie mam pomysłu na rozwiązanie tego problemu.

Jedynymi rozsądnymi wyjściami z tego problemu , jest :
    - zmiana sposobu kodowania/dekodowania sygnałów
    - zmiana częstotliwości odbiornika/nadajnika o około 20MHz (np. na 40MHz do 48MHz) co jest dla Ciebie awykonalne.
    Bez urazy za te słowa. :cry:

Pozdrawiam.