Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie wyłączników nadprądowych.

13 Maj 2009 23:02 14271 4
 • Poziom 1  
  Witam. Mam mały problem z podłączeniem bezpieczników tzw.Esów.
  Wymieniam stare bezpieczniki na nowe w duzym 4-pokojowym mieszkaniu.
  Bezpieczniki były 4 (4 obwody) 2x10A i 2x20A automaty.
  Instalacja była troszke przerabiana, tj. jeden pokój był przedzielony na pół i gniazdka są połączone z jednym obwodem oświetleniowym. podobnie jest na przedpokoju oświetlenie i gniazdka na jednym obwodzie.
  Pobór prądu dość znaczny jak to w każdym mieszkaniu: kuchenka elektryczna, czajnik elekt., suszarka, pralka, halogeny w łazience itp...

  Wstawiłem 4 nowe bezpieczniki nadprądowe Kanlux C20. Na klatce przed licznikiem jest B25.
  Moje pytania:
  - Czy te 4 nadprądówki spełnią swoją funkcje czy trzeba coś zmienić aby było ok.
  - obwody zasilania podłączyłem na dole esów a odbiorniki na górze. Czy jest to w porządku, czy zasilanie musi być z góry? (1-biegunowe esy)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Coś to bezsensownie zrobiłeś - B25 wywali szybciej niż C20 w przypadku zwarcia czy przeciążenia, lepiej byłoby dać B20 a nawet B16 a do mniej obciążonych partii domu nawet B10 czy B6. To jednak wymagałoby określenia obciążeń.
 • Admin Elektroenergetyka
  Przemku, nawet jak wstawisz B6 to C25 też wyleci, oczywiście wszystko zależy też od odległości od trafo i innych parametrów ale nie oszukujmy się esy nie mają żadnej selektywności.


  Do autora, instalacja z tego co ubogo opisujesz to poplątanie z pomieszaniem. Jednym słowem partaninka. C20 to lekka przesada, tym bardziej dla 1,5mm² /głowę daje/.
  Co do połączeń esów, nie ma to znaczenia czy z góry czy z dołu.
 • Poziom 11  
  Literki "B" , "C" itp oznaczają typ charakterystyki czasowo- prądowej zabezpieczenia. Bez wchodzenia w szczegóły, "B" 20 zadziała szybciej niż "C"20. "C"20 zadziała szybciej niż "D"20 itd. Przy braku doświadczenia lepiej nie mieszać zabezpieczeń o różnych charakterystykach , (zasadniczo nie grozi to niczym strasznym , tylko po co biegać do głównego zabezpieczenia ;) ) W tym wypadku wydaje mi się, że c20 zadziała szybciej niż b25 tylko w wypadku nadmiernego obciążenia obwodu (prąd 20< I <25) . Przy prądzie zwarciowym (spięcie) najprawdopodobniej pierwszy zadziała B25 ( a najpewniej zadziałają oba).
  Inną sprawą jest dobór zabezpieczenia. Jeśli na klatce przed licznikiem masz b25 to raczej niewiele można z tym zabezpieczeniem zrobić (także skłaniam się ku zdaniu przedmówcy że jest to instalacja na przewodach 1,5-2,5 mm^2 może jeszcze Al ).
  Przyjmuje się że obciążenie 1,5 mm^2 nie powinno przekraczać ok 12A
  2,5 ok 20A ale sugeruję miejsze obciążenie. Zabezpieczenia na obwodach powinieneś więc dobrać do przewidywanego obciążenia.
  Na oświetleniu B6-B10, na obwodach kuchenki i podobnych B10-B16.
  Dlatego dobrym pomysłem byłoby rozdzielenie obwodów oświetlenia i gniazd. No i jeszcze ostatnia sprawa. Dobrym pomysłem byłoby zainstalowanie przed "eskami" , różnicówki ( sugerowałbym 40A/0,03), wprawdzie nie wiem czy istnieje obwód uziemiający, ale jeśli tak to warto zastosować to zabezpieczenie (ochrona przed porażeniem).
 • Specjalista elektryk
  dsign napisał:
  Literki "B" , "C" itp oznaczają typ charakterystyki czasowo- prądowej zabezpieczenia. Bez wchodzenia w szczegóły, "B" 20 zadziała szybciej niż "C"20. "C"20 zadziała szybciej niż "D"20 itd. ...

  Coś chyba nie tak. Jeżeli prąd zwarcia wyniesie np 300 A to zadziałają wszystkie i to w sposób o nieprzewidywalnej kolejności!
  Pozdrawiam.