Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunek wyłączenia i poprawnego uziemienia

14 Maj 2009 00:30 1128 2
  • Poziom 14  
    Witam,
    mam pytanie odnośnie warunku wyłączenia w układzie sieciowym TN i warunek poprawnego uziemienia w układzie TT.

Na szkoleniu SEP i w książce "Praktyczna elektrotechnika ogólna" dowiedziałem się, że warunek wyłączenia w układzie sieciowym TN to
    Zs<U0/Ia gdzie Zs to impedancja pętli zwarciowej, U0 napięcie fazowe 230V a Ia to prąd wyłączeniowy zabezpieczenia nadprądowego. Pozatym wiem, że impedancje pętli zwarciowej mierzy się miernikiem i powinna być ona mniejsza niż 2ohm.

Jeśli chodzi o układ TT to warunek wygląda następująco
    Ra<Ul/Ia Ra-rezystancja uziemienia, Ul - napięcie bezpieczne, Ia - prąd wyłączeniowy. I tutaj pojawia się moje pytanie:

- Czemu w układzie TT używamy napięcia bezpiecznego do wyliczenia Ra ? (w takim razie licząc Zs w układzie TN również powinniśmy użyć napięcia bezpiecznego, a nie fazowego)

- Czemu mierząc rezystancje uziemienia w układzie TT nie mierzy się rezystancji połączeń i przewodów od uziomu - do "bolca" tylko sam uziom? (to tak jakbyśmy w TN zmierzyli impedancje pętli zwarciowej metr od transformatora...)

Jeśli ktoś umie mi te 2 sprawy wytłumaczyć to byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Proponuję poczytać tu:
    http://bezel.com.pl/ochrona.html
    Jest tu dokładnie wyjaśnione o co chodzi.
    W układzie sieciowym TT dopuszcza się (o ile nie nastąpi samoczynne wyłączenie w wymaganym czasie) wzrost napięcia na np. obudowie, ale do wartości bezpiecznej w przypadku wystąpienia "przebicia".
  • Poziom 14  
    To już chyba rozumiem, dziękuje za pomoc