Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta muzyczna jako generator akustyczny

dudu19 14 Maj 2009 00:38 3850 5
  • #1 14 Maj 2009 00:38
    dudu19
    Poziom 16  

Czytając artykuł http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=14418&highlight=jig
    zaciekawiło mnie zdanie:

Cytat:
    Zamiast generatora i częstościomierza cyfrowego możemy użyć karty dźwiękowej komputera z odpowiednim oprogramowaniem.

Tu pojawia się moje pytanie: czy ma GForce 5200 da sie to zrobić? Jeśli tak to co należy zmodernizować? Jakie oprogramowanie będzie mi potrzebne?

0 5
  • #2 14 Maj 2009 00:44
    korrus666
    Poziom 40  

Czy ty odróżniasz kartę dźwiękową od graficznej. Dlaczego piszesz o karcie graficznej skoro w cytacie dokładnie napisane karta dźwiękowa. A tak poza tym to użycie karty dźwiękowej jako częstościomierza to kiepski pomysł bo pomiar będzie w najlepszym wypadku do 48kHz a to niezbyt wiele i to tylko przy lepszych kartach takich co mają próbkowanie 96kHz. W większości przypadków będzie zakres do 22kHz. Jako generatora spokojnie można użyć ale jak poprzednio tylko do częstotliwości akustycznych.

0
  • #3 14 Maj 2009 02:55
    dudu19
    Poziom 16  

Moja wtopa. Jaką kartę muzyczną polecacie? Czy z zwykłej zintegrowanej w płycie głównej Jetway serii PM800/PM880/PT880 da rade? Mam pare głośników, których nie znam parametrów. Chętnie podjąłbym się ich wyznaczenia, a nie mam dostępu do generatora.

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

Aha i chciałem dodać, że potrzebuje w owym generatorze akustycznym regulacje napięcia wyjściowego ( min. od 5-10mV) oraz minimalną częstotliwość bliska zeru.
    Potrzebuje to by amatorsko wyznaczyć parametry głośnika.

0
  • #4 14 Maj 2009 14:37
    Karaczan
    Poziom 39  

Napiecie wyjsciowe bedziesz sobie musial pomierzyc. A regulujesz poprostu glosnoscia, bo line out to wyjscie napieciowe. Z zakresami <10Hz moze byc problem, sygnal filtry jeszcze powinny puscic, ale wzorcowym to bym go wtedy nie nazwal ;) No i napewno nie podlaczysz do niego glosnika bezposrednio bo zaraz upalisz karte.
    Kazda karta moze pracowac jako generator sygnalow i oscyloskop, jednak jak napisal kolega nie bedzie to precyzyjne urzadzenie. Schemat takiego miernika byl chyba nawet gdzies na elektrodzie. Do amatorskiego wyznaczenia nawet mozesz probowac pobawic sie zintegrowana karta. Cos lepszego to np SB Live i pochodne (ale tylko starsze modele, pelne, nie wynalazkowe budzetowki jakie wychodzily potem;) ). A potem moze jakis XONAR lub TerraTek. Choc w profesionalne karty do takiego wynalazku to strata pieniedzy

0
  • #5 14 Maj 2009 15:01
    Skwaromir
    Poziom 14  

dudu19 napisał:

Potrzebuje to by amatorsko wyznaczyć parametry głośnika.

Ten wątek który podałeś jest o JIG'u zbuduj go sobie i pream z mic-iem i będziesz miał fajną zabawkę do pomiarów amatorskich :)

0
  • #6 14 Maj 2009 18:05
    dudu19
    Poziom 16  

Karaczan napisał:
    Z zakresami <10Hz moze byc problem, sygnal filtry jeszcze powinny puscic, ale wzorcowym to bym go wtedy nie nazwal ;) No i napewno nie podlaczysz do niego glosnika bezposrednio bo zaraz upalisz karte.

Jeśli chodzi o program winlSD to w nim zakres częstotliwości zaczyna się od 10Hz, następnie 100Hz, i dalej wzrasta co 100Hz.
    Czy on nada się na amatorski wzorcowy gen. akustyczny niskich wartości? Czy ta minimalna wartość 10Hz, jaką można uzyskać z winlSD wystarczy?

I skoro nie można bezpośrednio połączyć głośnika do karty to rozumiem, że przez wzmacniacz. Mam taki amatorski pseudo stereo na TDA1552. Nada sie?

Skwaromir napisał:

Ten wątek który podałeś jest o JIG'u zbuduj go sobie i pream z mic-iem i będziesz miał fajną zabawkę do pomiarów amatorskich :)

A czy możesz coś więcej o tym opisać? Na elektrodzie mało jest o tym. Zasada działania, schemat, płytka. A ten pream i mic?? Co to jest??
    Nie siedzie w akustyce, więc nie znam się na pojęciach...
    Sorki za takie pytanie, ale w akustyce pod względem terminologii jestem noga.

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Ok o JIG'u znalazłem:
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=30
    Ten będzie ok?

A ten pream i mic??

0