Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

4 KW na domek jednorodzinny

fswieton 14 May 2009 11:13 5325 9
lampy.pl
 • #1
  fswieton
  Level 2  
  Zakład Energetyczny przyznał nam 4KW na działkę budowlaną. Podobną sytację ma trzech pozostałych sąsiadów (każdy z nas ma działkę 8 arów). Uważam, że to jest kpina ze strony Enionu. Przy takiej mocy nikt z nas nie będzie mógł się wprowadzić do domu bo na samo uruchomienie pompy wodnej(mamy studnie głębinową ponieważ gmina chciała, żebyśmy rozbudowali wodociąg na własny koszt)potrzeba jest najmniej 4KW. Co robić, aby zmusić Enion do rozbudowy transformatora? Aby żądac od nich większego przydziału mocy? Przecież 4kw, to można mieć w mieszkaniu a nie w domu. Może ktoś wie w jaki sposób wpłynąć na decyzje Zakładu Energetycznego?
 • lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  fswieton
  Level 2  
  Wnioski złożone, Enion twierdzi, że nie ma z czego przydzielic, transformator miał byc rozbudowany, ale od 2 lat nikt z tym nic nie robi, chyba tak im wygodnie
 • #4
  robert_sz
  Level 16  
  Piszesz, że przyznał na działke budowlaną.
  Może Enion przyznał Wam taką moc pod kątem budowy?
  Może to nie tyle moc trafo jest winna co odległość od niego?
  Jakie zabezpieczenia główne macie wpisane?
 • #5
  zubel
  Conditionally unlocked
  Kolego ten przydział mocy masz tylko i wyłącznie na budowę. Za ten prąd będziesz płacił o wiele więcej jak normalnie. Ta banda tylko na takich żeruje, bo zasada jest taka że jak stać kogoś na budowę domu to i za prąd potrzebny do tej budowy zapłaci
 • #6
  wd40
  Level 21  
  A kto był projektantem i wykonawcą instalacji w domkach?
  Jeżeli nie osoba powiązana z ZE to masz teraz efekty. :(
  Sprawa ze studnią dowodzi również, że jednak nie jesteście takimi cwaniakami, którzy za grosze wybudują domki na działce rolnej. Cała instalacja jest w takim samym stanie jak inwestycja? To strach mieszkać w tych domkach. Niech Twój przypadek będzie przykładem w jakim kraju żyjemy.
  Ale wracając do sprawy - złóż zażalenie, że ZE uniemożliwia Ci zapewnienie podstawowych czynności życiowych. Poproś o przedstawienie danych, jaką moc przydziela się średnio w tym OSD dla domków (daj im na to 2 tyg.).
  Jeżeli nie odpiszą i nie podadzą takich danych albo moc będzie dużo wyższa (prawdopodobnie wyjdzie coś koło 13KW) to od razu skargę do URE i UOKiK o wykorzystywanie pozycji monopolistycznej przez ZE, nie wykonywanie statutowej działalności zgodnej z koncesją ZE, uniemożliwianie zasiedlenia domku, dyskryminację i naruszenie zasad konkurencji z kopią do ZE.
 • #7
  stomat
  Level 37  
  Napisałeś wniosek na powiedzmy 12 kW, a dostałeś odpowiedź że oferują 4 kW bez żadnego wyjaśnienia ? Nic nie napisali ?
  Koledze WD40 chyba woda sodowa uderzyła do głowy. Nie ma obowiązku podawania takich danych. Dawać termin to też możesz wiesz gdzie. Jedynie skargę możesz napisać do URE. UOKiK nie ma tu nic do rzeczy. Jakie "zasady konkurencji" zostały złamane ?
 • #8
  wd40
  Level 21  
  Takie, że jeden dostaje 13 a drugi 4 na identyczny domek i ZE powinien się wytłumaczyć z nierównego traktowania odbiorców.
  To nie woda sodowa, z doświadczenia wiem, że ZE szybciutko mięknie po skardze w URE. A URE i UOKiK współpracują ze sobą w dziedzinie ochrony konkurencji w energetyce.
  Co do terminu, to spółki energetyczne mają obowiązek w ciągu miesiąca odpowiadać nawetr na największe głupoty - jak nie mają co robić to odpowiedzą w zadanym terminie.
 • #9
  zubel
  Conditionally unlocked
  To co tu piszemy to jest jak pisanie patykiem na wodzie. Z tego co kolega napisał wynika że to jest przydział mocy na budowę a nie na zasilanie docelowe.To jest inna bajka. Poczekajmy jak zainteresowany kolega napisze coś więcej
 • #10
  Narek 1
  Level 17  
  Ja tam bym się cieszył z 4 kW na budowę. W taryfie budowlanej C11 płaci się opłaty stałe za moc zamówioną ( za wielkość bezpiecznika). Przy 4 kW wyjdzie mniej niż przy np. 16 kW. Zasilanie do skrzynki budowlanej będzie i tak wytrzymywało większe obciążenie tak, że da się je potem wykorzystać do zasilania docelowego.
  Problemu dopatrywał bym się natomiast w tym, że ktoś, jakaś mądrala, lub Ty sam doszedłeś do wniosku, że pompa głębinowa ma mieć moc 4 kW. Po co aż tyle? Czy ma to być ujecie widy też dla fermy zwierząt? Jeżeli masz wodę w studni na głębokości 10 m ( napisz na jakiej głębokości jest) to taka pompa da ci 20 litrów wody na sekundę. A czy doradca od pompy powiedział, że aby taka pompa miała sens to trzeba ja podłączyć rurą fi 50. Naprawdę potrzebujesz na budowie napełnić wiadro wodą w czasie 0,5 sekundy? Proponuję hydrofor 850W z całym potrzebnym osprzętem za 180 zł.

  Autor nie napisał najważniejszej rzeczy- czy to jest przyłącze budowlane, czy docelowe, dlatego dalsza dyskusja nie ma sensu.
  Temat zamykam (w razie potrzeby PW).
  [Akrzy]