Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Krosowanie filtra - jak bardzo ryzykowne?

Pocieszny 14 May 2009 13:54 1799 7
 • #1
  Pocieszny
  Level 38  
  Z racji, że raczej tak nie robię, mam pytanie - jak bardzo ryzykowne jest krosowanie filtra np. SIM lub klawiatury? Chodzi mi o praktyczne spostrzeżenia osób, które miały z taką metodą często do czynienia. Czy często takie telefony się uszkadzają?
 • #2
  arem
  Level 39  
  ryzyko uszkodzenia od razu procesora - a wtedy to sam wiesz :)
 • #3
  bzikk
  Level 32  
  Przecież koszt takiego filtra jest bardzo niski a pierniczyć się z krosami? Odpuść .
 • #4
  gomezf1
  GSM specialist
  Takie coś chciałem dodać do poniższego tematu ale niestety zablokowany

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1309912.html

  Quote:
  Nie jestem tutaj od tego żeby was pouczać. Tylko chyba sami sobie nie zdajecie sprawę z tego że naprawiając komuś telefon (w waszym przypadku psując) bierzecie za to pełną odpowiedzialność. Myślisz ze dlaczego Nokia, SenyEricsson etc. stosują takie elementy? Dla zabezpieczenia. Nie są One stosowane dla widzi-mi-się przez Nich.

  Chciał bym, też żebyś się nadział na klienta któremu twój "profesjonalizm" zaszkodzi a ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za udowodnioną winę. Jeżeli oddaje swoja własność do mechanika to mam nadzieję że podejdzie do tego profesjonalnie.... Niestety realia są opłakane.

  Mam tylko jedna prośbę, nie róbcie dziadostwa.


  Niestety ludzie sobie z tego sprawy nie zdają.

  Tyle w tym temacie. Lepiej się na kogoś wypiąć niż dobrze doradzić.

  @bzikk, nie dość że tani to jeszcze w każdym serwisie "dawców" jest od groma.
 • #5
  Chris_W

  Level 38  
  zenobeusz wrote:
  Z racji, że raczej tak nie robię, mam pytanie - jak bardzo ryzykowne jest krosowanie filtra np. SIM lub klawiatury? Chodzi mi o praktyczne spostrzeżenia osób, które miały z taką metodą często do czynienia. Czy często takie telefony się uszkadzają?

  W soniakach uwalić procesor to sztuka w ten sposób.
  Nałatałem się tych filtrów od groma, powód - zawsze ich brakuje, a robota stoi. Więc przypadki robienia klawiszy '123' w k750 robię od ręki bez wymiany filtra. Czasem odpuszczałem jak ze 4 linie były sypnięte (w k750 i klawisze). Raz robiłem cały filtr na mostkach z drutu - ale to było dla testu czy warto i ile czasu nad tym się schodzi. Generalnie mostkować filtr 5x5 (10 linii) to spore wyzwanie i nie każdym drucikiem da radę.
  Aha - wszystkie filtry emi można skrosować, ryzykujemy brak zabezpieczeń przepięciowych i przeciwzakłóceniowych. Więc łażenie po dywanach i łapanie od razu za telefon nie wchodzi w grę. Ustrzec się można w postaci mat ESD i opasek ESD w serwisie. Jako że miałem zawsze podłoże i stół uziemione (odpowiednie maty ESD) to nigdy nie ubiłem żadnego telefonu krosując wejścia procesora. A było tego sporo.
 • #6
  gomezf1
  GSM specialist
  Chris_W, nie powiesz mi chyba że jest ciężko z dostaniem ich :) Może jeszcze z 3 lata temu tak, ale nie w obecnych czasach. Ja zawsze mam na zapasie sporo różnych filtrów, a jeżeli się przytrafi deficyt w danym momencie to jeden telefon i dzień.... max 2 są u mnie w serwisie.

  Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu że jest to nieprofesjonalne.

  Po za tym wymiana/podmiana na nowy dla wprawionego gościa to max 5 minut, w najcięższych przypadkach oczywiście.
 • #7
  Chris_W

  Level 38  
  Wątpię czy te kupywane powszechnie dostępne filtry są wogóle takie jakie by chciał montować producent w swoich telefonach. To generalnie zworki zatopione (raczej zaprasowane) w materiale ferrytowym - chińczyki pewnie nawet zenerek tam nie dają (przeciwprzepięciowych). Ale wymienia się faktycznie poniżej 5 minut. A o swoich przygodach 'filtrowych' pisałem raczej o okresie 2-5 lat wstecz kiedy te filtry wchodziły w użycie w nowych telefonach. Często k500/k508/k300/k700 miały problemy z filtrem klawiatury.
 • #8
  Artech
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Temat wyczerpany zamykam.