Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana starego licznika na nowy elektroniczny

vidmo 14 Maj 2009 20:24 6842 12
  • #1 14 Maj 2009 20:24
    vidmo
    Poziom 14  

witam
    przeprowadzam remont w miesZkaniu i pod lupe poszla wlasnie sprzynka rozdzelcza
    chcialbym zainstalowac nowa mniejsza z nowym licznikiem z wskazaniem elektronicznym i wyjsciem zliczajacym ogolnei dostepnym w sklepach lub np. na allegrio
    problem w tym ze energetyka nie bardzo ma zamiar pozwalic zainstalowAC taki.
    moje pytanie.. dlaczego ?? dlaczego mam sie borykac kolejne 30 lat z starym wielkim pefal niz miniaturowym
    jak to zalatywic abym mial taki zainstalowany czy sa jakies przepisy okreslajace to ?
    pozdrawiam

0 12
  • #2 14 Maj 2009 20:30
    Lj_E-gain
    Warunkowo odblokowany

Witam,

jeśli chcesz nowy licznik to poproś żeby elektrownia zainstalowała ci nowy, elektroniczny ... tylko nie wiem czy nie bd musiał pokryć kosztu nowego licznika ... w ich sytuacji nie dziwne ze nie chcą aby zakupił licznik na swoja rękę bo może masz zamiar ich oszukiwać ... pewnie taki argument stoi za odmową z ich strony

pozdrawiam :)

0
  • #3 14 Maj 2009 20:32
    vidmo
    Poziom 14  

bardzo chętnie kupie od nich ten licznik tyle żeby nie żucili ceny zaporowej . jesśi mam zapłacić 500 -1000% więcej niz w sklepie to wole juz kupic go osobiście i oddac im do legalizacji bo słyszałem o takim przypadku w podobnej sytuacji ale niestety nie w moim rejonie

Przed napisaniem swojego kolejnego postu popraw ten, oraz swój wcześniejszy!
    [Akrzy]

0
  • #4 14 Maj 2009 20:57
    Lj_E-gain
    Warunkowo odblokowany

No faktycznie ... cena powala. Niestety nie mam już pomysłu

0
  • #5 14 Maj 2009 22:08
    grzegorz_tr
    Poziom 11  

Licznik, jak każde urządzenie pomiarowe służące do rozliczeń finansowych musi być wzorcowane i legalizowane. Takie liczniki sprzedaje ten, kto ich używa do rozliczeń, czyli ZE. Licznik z Allegro możesz sobie zainstalować jako podlicznik i rozliczać np. teściową.

Podobna sytuacja była kiedyś z telefonami od ruskich bez homologacji. Powodowały błedne zliczanie impulsów.

Zobacz na datę ostatniej legalizacji, liczniki wymieniają chyba co 10 lat (wtedy będzie za darmo)

Spytaj w ZE, powinni ci poradzić, jaki wpisać powód, żeby wymiana była za darmo

0
  • #6 14 Maj 2009 22:44
    Darrieus
    Poziom 38  

Zamów taryfę nocną , albo popołudniową, dostaniesz elektroniczny gratis, tylko czy taki interes ci się opłaca.

0
  • #7 16 Maj 2009 11:09
    robert_sz
    Poziom 15  

lubamet napisał:
    Zamów taryfę nocną , albo popołudniową, dostaniesz elektroniczny gratis, tylko czy taki interes ci się opłaca.

A nawet gdyby Ci ta taryfa drożej wychodziła to przejdź po 3-6 miesiącach na tą taryfe co miasz obecnie i... licznik Ci pozostanie :)

0
  • #8 16 Maj 2009 16:52
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

1. Licznik elektroniczny wcale nie jest lepszy (z punktu widzenia odbiorcy).
    2. Możesz zażądać sprawdzenia licznika, lub ekspertyzy licznika, koszt około 200zł a bankowo dostaniesz w zamian nowy elektroniczny (przynajmniej u nas się tak robi)
    3. Sprawdź legalizacje (kiedy się kończy), liczniki 1F typu A52 maja 15 lat ważną legalizacje, pozostałe 8 lat. Być może leg. dobiega końca i będzie wymiana wówczas możesz zażyczyć sobie elektronika.

Jest jeszcze wiele możliwości jak rozbić licznik tuż po odczycie, zapłacisz wówczas za wymianę i stary licznik.

Np cena licznika elektronicznego 12EA5 to 190zł

0
  • #9 16 Maj 2009 19:46
    marcin833
    Poziom 19  

Ja mam u siebie w domu dwa liczniki - jeden trój-fazowy i jeden jedno-fazowy. Trój-fazowy był wymieniany 5 lat temu, natomiast jedno-fazowy odkąd jest założony (1979) nie był wymieniany. Czy jeżeli to zgłoszę to ZE wymieni go bez żadnych problemów? Ten licznik jedno-fazowy to PAFAL A65

0
  • #10 16 Maj 2009 20:07
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zgłaszaj.Wymienią,bo temu staruszkowi legalizacja już dawno minęła.

0
  • #11 06 Cze 2009 19:07
    Eaglee
    Poziom 11  

Liczniki elektroniczne są czulsze, a więc policzą więcej, np. tzw. ,,stand by'' całej elektroniki użytkowej, czego jak kiedyś pomierzyłem jest nie mało!!!

1
  • #12 23 Cze 2009 21:41
    Enpro
    Poziom 21  

marcin833 napisał:
    Ja mam u siebie w domu dwa liczniki - jeden trój-fazowy i jeden jedno-fazowy. Trój-fazowy był wymieniany 5 lat temu, natomiast jedno-fazowy odkąd jest założony (1979) nie był wymieniany. Czy jeżeli to zgłoszę to ZE wymieni go bez żadnych problemów? Ten licznik jedno-fazowy to PAFAL A65

Nie bardzo chce mi się wierzyć, że on nie ma legalizacji, to że ma na tabliczce rok 1979 to nie znaczy że legalizacja jest jego taka, sprawdź na plombie legalizacyjne jego rok legalizacji bo może cie nie było w domu jak został wymieniony.

Co do roberta_sz to nie jest tak przynajmniej w EnergiPro umowę można zmienić dopiero po roku a licznik nie zostaje ten sam tylko zakładają drugi jedno taryfowy czy to będzie elektroniczny to w żadnym przypadku nie wiesz jaki to będzie bo zakłada się jakie w danej chwili są na magazynie równie dobrze może to być C52po legalizacji.

0
  • #13 23 Cze 2009 23:21
    marcin833
    Poziom 19  

Enpro napisał:
    marcin833 napisał:

Nie bardzo chce mi się wierzyć, że on nie ma legalizacji, to że ma na tabliczce rok 1979 to nie znaczy że legalizacja jest jego taka, sprawdź na plombie legalizacyjne jego rok legalizacji bo może cie nie było w domu jak został wymieniony.

Co do roberta_sz to nie jest tak przynajmniej w EnergiPro umowę można zmienić dopiero po roku a licznik nie zostaje ten sam tylko zakładają drugi jedno taryfowy czy to będzie elektroniczny to w żadnym przypadku nie wiesz jaki to będzie bo zakłada się jakie w danej chwili są na magazynie równie dobrze może to być C52po legalizacji.

Parę dni temu był znajomy elektryk z miejscowej trafostacji wymienić tenże licznik :D Z tego co pisało na formularzu ten licznik był wymieniany w 1993r. Tak wiec wszystko jest w najlepszym porządku :)

0