Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co odpowiada za bogatą lub ubogą dawkę paliwa

14 Maj 2009 23:39 10233 6
 • Poziom 12  
  witam.
  jak w temacie.
  co w benzynowym silniku odpowiada za mieszankę .
  czy jeśli żle działa przepływomierz to sonda mimo że napewno jest sprawna może pokazywać zbyt ubogą lub bogatą mieszankę?
  co jest priorytetem? jaki czujnik?
 • Poziom 12  
  Priorytetem jest przepływomierz w wiekszosci przypadkow to on powoduje mieszanke uboga...
 • Poziom 12  
  a w prostrzych silnikach gdy nie ma przepływki tylko np.czujnik ciśnienia bęzwzlędnego ???????????????????????????????to co wtedy?
 • Moderator Samochody
  Ja tam nie wiem co jest ważniejsze... wiem tylko, że starzenie się sondy lambda polega właśnie na tym, że niby podaje prawidłowy sygnał ale napięcia są przesunięte (zmienia się jej czułość). Z tego co wiem, ma wtedy tendencję do wskazywania ubogiej mieszanki, czyli dąży do doregulowania do zbyt bogatej mieszanki (i wtedy pokazuje, że jest ok). Wtedy na analizie spalin wyjdzie że mieszanka jest bogata, ale ECU będzie widziało z sondy, że mieszanka jest prawidłowa.
  Jeśli natomiast ECU widzi z sondy, że mieszanka jest zbyt bogata i analiza spalin to potwierdza, a mimo to ECU nie skraca czasu wtrysku to problem jest gdzie indziej.
 • Moderator Samochody
  Kolego tzok, mógłbyś wyjaśnić bardziej organoleptycznie jak to się objawia, czy nawet jeśli sonda na mierniku chodzi żwawo, z częstotliwością 1 HZ to może być już to o czym mówisz?
 • Moderator Samochody
  Sondę jak każdy inny czujnik trzeba porównać z innym, na pewno sprawnym czujnikiem. To nie jest tak, że sonda nagle przestaje działać i ECU zgłasza jej błąd, sonda się starzeje i zmienia się jej czułość/charakterystyka odczytu. ECU dąży do utrzymania optymalnego składu mieszanki, ale jeśli odczyty z sondy są przekłamane to i skład mieszanki nie będzie optymalny (choć w/g ECU wszystko będzie ok, bo odczyt z sondy będzie wskazywał, że mieszanka jest optymalna).
  Oscylacja sondy wynika z jej konstrukcji i z działania ECU (ustawicznego korygowania składu mieszanki). Jeśli na sondzie odłożą się osady jej bezwładność oczywiście wzrośnie, ale jeśli jest "czysta" tylko po prostu zużyta, jej czas reakcji nie musi ulec zmianie - ale czułość - tak. Napięcie na sondzie jest proporcjonalne (w pewnych, bardzo wąskich granicach) do zawartości tlenu w gazach wydechowych.

  To że napięcie z sondy oscyluje znaczy tylko tyle, że ECU uwzględnia jej odczyty i w/g nich doregulowuje skład mieszanki, nie znaczy to jednak, że te odczyty są prawidłowe.

  To tak jak z termometrem - jeśli jako czujnik użyjemy "goły" termistor i zanurzymy go np. w gorącym oleju - jego rezystancja bardzo szybko się zmieni i termometr pokaże prawidłową temperaturę, jeśli włożymy go do metalowej osłony, wypełnionej pastą termoprzewodzącą, to również wskaże prawidłową temperaturę, ale na ustabilizowanie się odczytu trzeba będzie długo czekać. Jeśli teraz ten termistor będzie zanurzony w oleju, który będzie podgrzewany elektryczną grzałką i będzie układ który będzie utrzymywał stałą temperaturę oleju włączając i wyłączając grzałkę - to przy obydwu termistorach średnia temperatura będzie poprawna, ale ale przy pierwszym (nieosłoniętym) wahania odczytu będą szybsze, a przy drugim - wolniejsze, przy takich samych wahaniach odczytu z czujników (natomiast co do rzeczywistych wahań temperatury w pierwszym będą mniejsze w drugim - większe, bo na prawdę temperatura będzie się zmieniać szybciej niż będzie reagował na to czujnik). Jeśli jednak w dowolnym z tych układów dojdzie do rozkalibrowania czujnika, to okres doregulowania się nie zmieni, zmieni się natomiast stabilizowana temperatura, choć termostat nadal "będzie sądził", że jest prawidłowa.