Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie telefonów, RTV i SAT

Houston47 15 May 2009 07:51 2492 12
Wago
 • #1
  Houston47
  Level 10  
  Witam. Jestem początkującym "instalatorem" i właśnie pracuję nad instalacją w domu u klienta. Mam mu zrobić instalację RTV, SAT i telefoniczną. W związku z tym mam pytania do panów instalatorów:
  1.Czy RTV i SAT może być w tym samym kablu?
  2.Czy koniecznie muszę dawać do każdego pokoju oddzielny kabel od rozdzielacza przy antenie (zwłaszcza jeśli gniazda RTV i SAT są oddalone od siebie tylko przez jedną ścianę, tj. 30cm)?
  3. Czy kable telefoniczne mogę połączyć równolegle, czy raczej z każdego pokoju oddzielnie do jakiejś centralki (są 4 miejsca na telefony)?
 • Wago
 • #2
  fantasta
  Level 29  
  Ad2. Nie musi być nowymi kablami. Sa gniazda przelotowe i końcowe
  Ad3. To także zależy od klienta. Najwygodniej jest zrobić krosówke gdzieś w piwnicy. Tam w każdej chwili możesz zmostkować wszystko, podłączyć centrale, centralkę od domofonu, centralkę od alarmu...opcji jest wiele.
 • Helpful post
  #3
  edberg
  Level 30  
  Kup dobry spliter wydatek około 1000zł . W instrukcji będzie napisane co i jak. Telefony jeśli jest tylko jeden nr to możesz połączyć równolegle, ale ja zalecał bym zebranie tych przewodów w jednym miejscu tak by w przyszłości klient mógł założyć centrale i nie musiał kuć ścian.
 • Wago
 • #4
  Houston47
  Level 10  
  Dzięki. Co do ad.2 chodzi mi też o to ile gniazd na jednym kablu mogę umocować żeby sygnał nic nie stracił na wartości a ad. 3: Nie ma piwnicy, myślałem raczej żeby centralkę zrobić gdzieś w wiatrołapie albo na strychu. Ale też mi chodziło o to czy mogę pociągnąć kabel od telefonu do telefonu, ale to chyba nie wchodzi w grę, prawda?
  Aha dzięki edberg, no tak mi się właśnie wydawało .
 • Helpful post
  #5
  fantasta
  Level 29  
  Słuchaj, wszystko wchodzi w gre, czemu nie. Klient nasz Pan. Przedstaw mu opcje taką i taką, powiedz co sie z czym je i ile poszczególne opcje będą kosztować.
 • Helpful post
  #6
  79Jarek
  Level 16  
  Witam. Sygnał RTV i Sat może być przesyłany jednym kablem. Należy zastosować dobrej jakości przewód. Najlepiej do każdego pomieszczenia w którym przewidziane jest gniazdo doprowadzić oddzielny przewód - czyli wykonać taką instalację w układzie gwiazdy. Na poddaszu zainstalować skrzynkę do której doprowadza się przewody z pomieszczeń i od anten. Instalację telefoniczną, komputerową można wykonać także w układzie gwiazdy.
 • #7
  michcio
  Electrician specialist
  Ale ciemnogród, dopiero @79Jarek zaczyna dobrze myśleć.

  Do każdego gniazda ciągnie się przynajmniej 2 przewody.
  Dlaczego 2? Dlatego że wiele tunerów, a za pare lat będą to wszystkie, sa tunerami dwugłowicowymi, które wymagają dwóch niezależnych sygnałów (choćby platforma "n").
  Tym samym kablem co sygnał SAT przesyła się także i radio i Tv naziemną. Rozdział następuje w gniazdku.

  Kable antenowe muszą być dobrej jakości. Coś takiego jak Triset-113. Tańszych nie warto, bo za kilka kat okaże się, że trzeba będzie ścianę pruć żeby kabel wymienić bo sie nie nadaje albo stracił szybko parametry.

  Kable antenowe wszystkie prowadzimy do jednego punktu. Strych lub piwnica, choć pewnie wygodniej strych.

  Do tego punktu prowadzi się 8 przewodów od anteny SAT. Jako że będa one na zewnątrz, to muszą być żelowane (np. Triset-113 PE).

  Tam jeszcze jeden kabel z dachu, a właściwie to dwa. Zrobić przepust na dach żeby w razie potrzeby wciągać nowe.

  Kable do gniazd i w ogóle tylko i wyłącznie w rurach, i to nawet trochę większych. Nigdy w tynk! Te kable muszą mieć możliwość łatwej wymiany!

  Teleonformatyka:
  Do każdego gniazdka najlepiej poprowadzić po 2 skrętki komputerowe. Jedna do sieci i jedna do telefonu. Od każdego gniazda do centralki. I tu już KONIECZNIE z możliwością wymiany. Przecież co kilka lat w teleinformatyce wszystko się zmienia, za pare lat inwestor przeklina takiego fachowca, który nie zostawił takiej możliwości.

  Oczywiście w skrzynkach wszystkie ekrany przewodów koncentrycznych jak i innych ekranowanych MUSZĄ być spięte razem i podłączone do GSU!.
 • #8
  stomat
  Level 37  
  Nie masz wrażenia że trochę przesadzasz ? Kiedy ostatnio zmieniałeś przewody sieci komputerowej ? Po co skrętka do telefonu ? Prędzej gość zrezygnuje z przewodów na rzecz urządzeń bezprzewodowych niż będzie wymieniał skrętki.
 • #9
  zubel
  Conditionally unlocked
  stomat wrote:
  Nie masz wrażenia że trochę przesadzasz ? Kiedy ostatnio zmieniałeś przewody sieci komputerowej ? Po co skrętka do telefonu ? Prędzej gość zrezygnuje z przewodów na rzecz urządzeń bezprzewodowych niż będzie wymieniał skrętki.
  Zgadzam się całkowicie z kolegą. Panom instalatorom zostaje skrętka i upychają ją gdzie tylko mogą.Całe szczęście że nie polecają jej do instalacji gniazd siłowych. Mam nadzieję że nasz poprzednik miał na myśli telefon i internet
 • #10
  michcio
  Electrician specialist
  A dlaczego by nie skrętka? Przecież nie jest to błędem. Jak jest jej dużo to czemu nie.
  A jak ktoś sobie telefon VoIP będzie chciał podłączyć?  PS: Z tymi gniazdami siłowymi to już przesada...
 • #11
  canlom
  Level 11  
  instalacja nadmiarowa w postaci skretki jak najbardziej wskazana, koszt niewieki, a otwiera wiele nowych mozliwosci na przyszlosc
 • #12
  irekr
  Moderator
  ...a instalacje bezprzewodowe to zawsze mogą być zakłócone lub podsłuchane...
  Skrętka jest tania i będzie służyć długo....
 • #13
  Houston47
  Level 10  
  Witam wszystkich. Dom już dawno jest skończony, a ja zrobiłem tak: Do każdego punktu RTV pociągnąłem po dwa kable i do każdego miejsca gdzie ma być komputer lub telefon po jednym telefonicznym. Telefoniczne wypuściłem w jednym miejscu kończąc puszką. Klient niestety nie dał się namówić na skrętkę ze względu na swojego kolegę-guru z tp. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi na forum i kondensatorowi za linki na PW. Przydadzą się przy podłączaniu tego wszystkiego i przy następnych zleceniach.