Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips 25PT5322/58 GŁośność na 100% podczas włączania

antares 15 May 2009 15:52 3688 17
 • #1
  antares
  Level 17  
  Witam, jak się sypie, to się sypie wszystko. Dopiero co skończyłem kapitalny remont pralki a tu padł TV :-(.

  Objaw jest taki, że jak włączam TV, to bębni na cały regulator, głośność 100%. Ustawiam według instrukcji zapamiętanie ustawień i po ponownym włączeniu znów to samo, jakby nie pamiętał ustawień.

  Zapewne padnie odpowiedź, pamięć, ok, tylko o jaki układ chodzi i czy trzeba go programować, czy układ jest "czysty".

  Dodam, że kanały pamięta, problem jest tylko z dźwiękiem.

  Proszę o pomoc, bo sąsiedzi złożą w końcu skargę, że po nocach spać nie mogą ;-).

  Ok, znalazłem serwisówkę, znalazłem wsad do ST24W16, podajcie chociaż jakiś link do prostego programatora do tego układu, najprostszy jaki może być, nie jakieś combo rozbudowane
 • #2
  Adik C
  Level 25  
  Witam, jeśli zapamięta wyszukany nowy kanał ,tzn. że pamięć nie koniecznie jest uszkodzona, niech kolega sprawdzi czy ten odbiornik nie posiada trybu hotelowego, i czy przypadkiem ktoś nie zaprogramował w nim własnie głośność na 100proc. To by też tłumaczyło brak możliwości zmiany na własne ustawienie siły głosu. Co w stu procentach nie wyklucza uszkodzonej pamięci.pozdrawiam
 • #3
  antares
  Level 17  
  kanał "0" miałem pusty, wyszukałem ręcznie jakiegoś programu, głośność normalna, zrobiłem zapamiętanie, wyłączyłem TV, włączyłem "0" i program został zapamiętany, natomiast głośność tego kanału na maxa, tak jak ze wszystkimi.

  Czyli programy pamięta. O co chodzi z tym trybem hotelowym?
  Na pilocie pod klapką jest przycisk PP, który odpowiedzialny jest za pamięć preferencji, przywraca ustawienia zapamiętane w menu Funkcje, lecz te ustawienia nie są właśnie zapamiętywane. Po wciśnięciu tego przycisku głośność max i wszystkie ustawienia jakby na maxa. Tak też ma się zachować po ponownym włączeniu, czyli gdzieś są te ustawienia zdefiniowane, ale nie można ich zmienić, tzn zapamiętać.

  Tzn, żeby była jasność, jak włączę TV, głośność jest na max, ale mogę tą głośność zmniejszać ręcznie z pilota, potem skacząc po kanałach nie ma problemu, objaw ten jest zaraz po włączeniu telewizora. Inne funkcje typu zmiana, basy, soprany itp z pilota da sie ustawić, ale po ponownym włączeniu wraca do ustawień maksymalnych, mimo zapamiętania w menu funkcja.

  Co ciekawe, w menu od ustawienia dźwięku (instrukcja), jest pozycja słuchawki, ustawiłem na 45, wcześniej było 0 i po włączeniu tą wartość zapamiętało, natomiast basy soprany są 66 i co bym nie zmieniał, zawsze wraca to tych wartości po ponownym włączeniu, dziwne, przecież robię wszystko tak jak w instrukcji pisze.

  Czyli z pamięcią niby jest ok, sam już nie wiem co jest nie tak
 • #4
  psooya
  Level 38  
  Czytałem czytałem i czytałem i nie wiem czy próbowałeś zrobić tak. Wejdź w menu (kontrast bas głośność nasycenie.....) dojdź do regulacji głośności następnie ustaw żądaną wartość (taka jaka chcesz mieć po włączeniu) i z pilota wciśnij klawisz pamięci (nie wiem czy u ciebie są dwa przyciski czy jeden) wtedy żądana nastawa będzie zapamiętana i potem dostępna pod przyciskiem PP. Może pomoże :-)
  Pozdrawiam

  Dodano po 3 [minuty]:

  Przeczytałem jeszcze opis manuala i na stronie 11 jest podane jak to zrobić. Próbowałeś ?

  Dodano po 5 [minuty]:

  Tak swoją drogą to chyba ktoś kto tłumaczył manuala na polski miał słabego translatora. Masakra przecież to jest jak kali robić kanapka....
 • #5
  antares
  Level 17  
  Tak, robiłem dokładnie tak jak tam jest napisane od samego początku, na różne sposoby.
  Jedyne co mnie jeszcze zastanawia, to to, że zapamiętało ustawienie dla słuchawek z 0 dałem na 45 i zapamiętało, poleciałem dalej i ustawiłem na max i też zapamiętało, w dół już nie da rady. To samo z balansem, w jakimś momencie załapało na max w prawo (góra, jak dla słuchawek) i zapamiętało, w dół już nie da rady. po którymś razie udało mi się zjechać basy do 31, ale ani w górę ani w dół już się nie da. (pilot działa, bo mogę regulować góra dół, lewo prawo itp).
  Padam dosłownie, musiałem antenę odłączyć, żeby te próby wykonywać, bo bym chyba słuch stracił.

  Dokładnie, ten opis, to masakra, tak jakby coś zostało pominięte, może brakuje jakiegoś kroku, ale niby wszystko jest tak jak pisze, przechodzę na pamięć i klawisz w prawo i wyskakuje OK, czyli niby zapamiętało, ale jednak nie.

  Jak tak czytam to co pisze, to moje posty zaczynają być pomału tak zagmatwane jak ta instrukcja, ale to chyba ze zmęczenia, chcę po prostu dać jak najwięcej informacji.
 • #8
  psooya
  Level 38  
  Epsilonowy programator i ten drugi da rade ale poco kupować coś jak koszt złożenia tego razem z płytka wykonana w domu to 5zł i mogą się pojawić kłopoty z wydajnością portu COM (ten epsilonowy albo bardzo podobny mi nie działał dobrze na nowym kompie tylko dopiero na starym dał rade). Do SiProga wstawiłem normalnie 78L05 żeby było taniej i zasilam go z zewnętrznego zasilacza i jest lux. Projekt płytki mogę podesłać ale jest w wersji SMD.
  Pozdrawiam
 • #9
  wladek83
  Level 32  
  Wg mnie nie właściwie postępujesz przy programowaniu funkcji PP. O ile pamiętam to rozpoczęcie jej programowania określa kolor liter PP na ekranie ( jest zielona lub żółta) , gdy już ustawisz siłę głosu, jasność i kontrast, to po naciśnięciu zapamiętania kolor tych liter PP zmieni się na inny i napis znika. Robiłem to gdy bardzo dawno temu miałem Philipsa. Jak wymienisz pamięć to zrozumiałe, że funkcja PP nie będzie aktywna (bo nikt nie zapamiętywał nastaw) i ogłosisz sukces.
 • #10
  Adik C
  Level 25  
  Witam, ja uważam nadal że problem tkwi w ustawieniach,jeśli twierdzisz że można zapamiętać, poziom głośności,dla słuchawek,jak i można zaprogramować do pamięci kanał,postaraj szczegułowo powtórzyć wprowadzanie do pamięci te nastawe siły głosu. Pozatem gdy już ściszysz te głośność,zmieniając kanały wraca spowrotem na maximum?
 • #11
  wladek83
  Level 32  
  Prosty test - włącz telewizor (ryczy na max) , ścisz go z pilota (jest tak jak być powinno) i teraz naciśnij przycisk PP na pilocie - ryczy jak przy włączeniu ? Jak tak to źle programujesz to PP i nic więcej.
 • #12
  ogryz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Adik C wrote:
  Witam, ja uważam nadal że problem tkwi w ustawieniach,jeśli twierdzisz że można zapamiętać, poziom głośności,dla słuchawek,jak i można zaprogramować do pamięci kanał (...)

  Wcale nie jest to takie oczywiste.

  Do autora: próbuj w.g. tego opisu (z serwisówki):
  Philips 25PT5322/58 GŁośność na 100% podczas włączania
 • #13
  antares
  Level 17  
  Witam, temat widzę się rozwinął, jestem po pracy, więc mogę odpisać dopiero teraz.

  - @psooya, właśnie mi chodziło o prosty programator, który bym mógł sam zrobić, nie kupić, bo widziałem właśnie proste konstrukcje, ale w żadnym nie było wymienionej kości 24W16 tylko podobne 24C16. Nie mam doświadczenia z programatorami i programowaniem, ale zawsze można poczytać i się nauczyć.
  Swojego czasu robiłem Flasher do Nokii i bawiłem się w modyfikowane softy.

  - @ wladek83, Adik C, ogryz, odpiszę Wam razem.

  Robię dokładnie jak jest w opisie, czyli tak:

  1. Włączam TV - "ryczy", ściszam
  2. Wciskam zielony przycisk (menu dźwięk) i ustawiam głośność (ściszam), (pozostałe na razie zostawiam, bo nie ma sensu bo i tak wracają do wcześniejszych). Tutaj dodam, czcionka menu jest zielona i żadne kolory tu się nie zmieniają, jak sugerował waldek83
  3. Wciskam żółty przycisk (menu funkcje) i przy funkcji Pamięć widnieje napis NIE, więc wybieram Pamięć i wciskam (od menu, lewo, prawo, góra, dół) prawy przycisk i pokazuje się żółte OK.
  4. Wciskam żółty aby opuścić menu funkcje (niebieski też próbowałem, bez rezultatu).

  Prościej już się nie da opisać tego co robię. Teoretycznie powinien zapamiętać ustawienie, ale wciskam przycisk PP (pamięć preferencji), który powinien zapamiętać to co wprowadziłem, to znów mam głos na max. Nawet jak go nie wcisnę a wyłączę i włączę TV efekt jest ten sam, MAX.


  Quote:
  Pozatem gdy już ściszysz te głośność,zmieniając kanały wraca spowrotem na maximum?


  Nie, jak ściszę, to dalej odbiornik funkcjonuje normalnie na tych ustawieniach, dopiero jak wyłączę.

  Quote:
  Prosty test - włącz telewizor (ryczy na max) , ścisz go z pilota (jest tak jak być powinno) i teraz naciśnij przycisk PP na pilocie - ryczy jak przy włączeniu ? Jak tak to źle programujesz to PP i nic więcej.


  Włączam- ryczy, ściszam - jest jak powinno być, wciskam PP - ryczy jak przy włączeniu.

  Skoro źle to robię, to powiedzcie proszę w takim razie co robię źle?
 • #14
  ogryz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No to teraz pozostaje ci podłożyć nową pamięć.
 • Helpful post
  #16
  psooya
  Level 38  
  Ale czego nie rozumiesz w Si progu. Montujesz ten wynalazek co jest do kompa na 3 tranzystorach (1 schemat z linku który podałeś) i masz zrobione. Zamiast LM2936Z-5 dajesz 78L05 i zworkę ustawiasz na zewnętrzne zasilanie i zasilasz to np z 12V . Znajdujesz przystawkę do I2C na tej samej stronie (I2C Bus eeprom (24Cxx, SDE2516, ...) connect diagram to base board) i na przewodach (bo pewnie nie będzie ci się chciało robić płytki pod samą podstawkę) podłączach podstawkę DIP8 do której potem wkładasz eeprom i robisz test (użyj nowego eeproma do testu broń boże tego z TV bo jak się uszkodzi mogą być kłopoty jak inne wsady nie zadziałają). Ja używam SiProga od kilku lat i jestem zadowolony aż za bardzo :-)
  Pozdrawiam
 • #17
  antares
  Level 17  
  Witam, po dłuższej przerwie.
  Telewizor naprawiony :-).

  Miałem problem ze zdobyciem pamięci 24W16, wszędzie mieli tylko 24C16. Po konsultacji w kilku punktach odnośnie możliwości zastąpienia "w" na "c", zakupiłem 24C16 (4zł).
  Programator zrobiłem według tego schematu (na razie na pająka) http://forum.mikrokontrolery.net/viewtopic.php?t=123 , działa wyśmienicie.

  Tutaj należą się szczególne podziękowania dla użytkowania psooya, za polecenie programatora Si-Prog, za poświęcony czas na GG podczas uruchamiania programatora i jego obsługi, no i oczywiście za trafną diagnozę.

  Zrobiłem tak jak mi psooya kazał, zczytałem zawartość pamięci z kostki w TV, i tym samym wsadem zaprogramowałem nowy układ. Wsad po zczytaniu miał 2kB, natomiast wsad znaleziony w bazie wsadów Elektrody miał 5,6KB http://wsady.elektroda.pl/main250,modelu,TV,,PHILIPS.html
  Nie mam pojęcia dlaczego aż dwa razy tyle.

  Tutaj chciałbym się odnieść przy okazji do wypowiedzi użytkownika wladek83
  Quote:
  Jak wymienisz pamięć to zrozumiałe, że funkcja PP nie będzie aktywna (bo nikt nie zapamiętywał nastaw) i ogłosisz sukces.

  Tak, ogłaszam sukces. Wsad, który zczytałem miał oczywiście zapamiętane te złe ustawienia, przez co po włączeniu miałem wszystko na max, tak jak wcześniej, z tą różnicą, że w tej nowej kostce zapamiętuje wszystko co sobie ustawię i po każdym włączeniu ustawienia są zapamiętywane, czego nie było w starej kości.
  Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
  Pozdrawiam