Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzeń kubkowy POLFER M-36/22 szukam informacji

15 Maj 2009 16:06 3500 26
  • Poziom 9  
    Chcę się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego rdzenia: M-36/22 F3001
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Ten ma AL=14000
  • Poziom 42  
    Ale czego chcesz się dowiedzieć? Zadaj jakieś pytanie a nie rzucić informacją i się wyłączyć na 3 dni...
  • Poziom 9  
    Muszę przeprowadzić obliczenia pod ten rdzeń, a później go nawinąć. Indukcja dławika może być dowolna.
  • Poziom 9  
    Potrzebuje dane z katalogu na jego temat.
  • Specjalista elektronik
    Podałem te, które są w katalogu, jaki mam "pod ręką" - Ministerstwa Przemysłu Maszynowego z 1980 roku. ;)
    Mam jeszcze drugi, Polferu, ale nie pamiętam, czy tam są rdzenie kubkowe. No i powinien być podobny do
    rdzenia Philipsa P36/22 z ferrytu 3E1 (AL=14400) - mam katalog, mogę zeskanować odpowiednią stronę.
  • Poziom 9  
    To znaczy, gdzie one są, bo tu ich nie widzę?

Dodano po 2 [minuty]:

Potrzebuje Mr (mi)- względną przenikalność magnetyczną
    Kg-stała geometryczna rdzenia
  • Poziom 42  
    Przenikalność początkowa - 3500 +/- 20%
    Stała rdzenia C1 - 0.26 mm^-1

Dalej będziesz kapał pytaniami raz na 3 dni?
  • Poziom 9  
    Sorki za problemy, ale ciągle walczę z tymi obliczeniami i gdy staję przed ścianą to piszę.
  • Poziom 42  
    Ścianą jest to, że nie wiesz, co liczysz i co chcesz w wyniku tego liczenia osiągnąć. Wątek zacząłeś prawie tydzień temu a jeszcze nie wiemy, do czego to ma być i jaką ma mieć indukcyjność.
  • Specjalista elektronik
    Dla P36/22: C1=suma(l/A)=0.264/mm, C2=suma(l/A^2)=0.00131/mm^3, Ve=10700mm^3, le=53.2mm, Ae=202mm^2.

Dla P36/22 z 3E1: AL=14400, µe=3040 (oba przy 4kHz, tolerancja +-25%), tangens_kąta_stratności*(10^6/µi)
    do 2.5 @4kHz, do 20 @100kHz; są jeszcze jakieś parametry, których znaczenia nie znam: alfa do 9.6 @4kHz,
    etaB*10^3 do 1.8 @4kHz 1.5÷3.0mT, alfaF*10^6/°C 0÷+2 @100kHz 25÷70°C, DF*10^6 do 4.3 @100kHz;
    jeśli nie jest podane inaczej, to pomiar przy B=0.1mT, t=25°C. To wszystko, co mam w katalogu o tym rdzeniu.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie.

Dodano po 21 [minuty]:

Dostałem rdzeń od promotora i mam przeprowadzić do niego obliczenia, po czym go nawinąć zgodnie z obliczeniami i zbadać go na laborce. Jedyne dane to te z katalogu.
  • Poziom 42  
    Ale jakie obliczenia? I co masz na nim nawinąć? Dławik, transformator?
  • Specjalista elektronik
    alfa = ilość zwojów do uzyskania indukcyjności 1mH: alfa^2*AL=1000000;
    µe = µ efektywne - "przenikalność" uwzględniająca wpływ kształtu rdzenia;
    etaB - stała histerezy; alfaF - współczynnik temperaturowy (w/g IEC133);
    DF - współczynnik dezakomodacji (zmiana przenikalności w czasie po
    rozmagnesowaniu, pomiar po 10 i 100 minutach).
  • Poziom 9  
    Muszę nawinąć dławik.
  • Poziom 42  
    Jasne. O jakiej indukcyjności i jaki prąd ma przez niego płynąć?
  • Poziom 9  
    No właśnie. Promotor nie podał mi tych wartości, kazał je sobie dobrać dowolnie do tego rdzenia.

Dodano po 5 [minuty]:

Nie mogę określić µm- przenikalności magnetycznej rdzenia, oraz Bmax i ILmax. Nie mam również wykresów z katalogu POLFER odnośnie dobroci.
  • Poziom 42  
    Ręce opadają.
  • Specjalista elektronik
    :arrow: herm777 - masz tangens kąta stratności; nie wiem: w katalogu nie podali ro, czy zapomniałem przepisać? Dla P36/22 są jakieś wykresy.

:arrow: -RoMan- -> 18 Maj 2009 17:12 Muszę przeprowadzić obliczenia pod ten rdzeń, a później go nawinąć. Indukcja dławika może być dowolna.

Czy można jakoś dodawać (albo zgłaszać do dodania) słowa do sprawdzania pisowni? Nie ma np. "stratności", jest "stratność". ;)
  • Poziom 9  
    Potrzebna mi jest charakterystyka magnesowania rdzenia, aby wyznaczyć maksymalną wartość indukcji.
  • Specjalista elektronik
    Nie udało mi się znaleźć katalogu POLFER-u, i nie wiem, czy uda mi się go odnaleźć w rozsądnym czasie - być może
    mam go w pracy, i znajdę jutro, ale jak nie, to będę miał do dyspozycji tylko wykresy podobnego materiału Philipsa.
    Możesz spróbować znaleźć przez Google - jakieś rdzenie robi Feryster, akurat z F-3001 nie, może będą mieli dane.
  • Poziom 27  
    F-3001POLFER
    Parametry:
    µi = 3500 ±25% ( f≤10 kHz B≤10mT t=25°C);
    optymalny zakres częstotliwości f min = 0,001 MHz - fmax =0,25MHz;
    Bm =370 mT (H=3000A/m T=25°C);
    Hc = 15 [A/m] natężenie powściągające;
    Punkt Curie - 150°C;
    rezystywność dla prądu stałego - 1 [Ωm]

Zalecenie stosowania: transformatory szerokopasmowe i impulsowe, cewki.
    DANE Z KATALOGU firmy POLFER 1996 r Oficyna Wydawnicza A&Z 1996r.
  • Specjalista elektronik
    Spróbowałem poszukać przez Google, i mam takie wyniki:
    Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Volume 302, Issue 2, July 2006, Pages 517-528
    - tego trzeba by poszukać po bibliotekach, bo w Internecie jest, ale odpłatnie, i to nie za tanio
    - ale jest e-mail do autora, może można go poprosić i wyśle wykres charakterystyki za darmo ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic822563.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic369546.html
    Ogólnie wygląda na to, że nikt nie trzyma na stronach WWW danych katalogowych tego ferrytu.

Znalazłem katalog POLFER-u. Na temat ferrytu F-3001 i rdzenia M-36/22:
    - wykres strat w funkcji częstotliwości
    - tabela parametrów ferrytów do zamkniętych obwodów magnetycznych
    - wykres przenikalności rewersyjnej
    - lista odpowiedników (F-3001 = TDK H5A, w przybliżeniu)
    - rdzenie kubkowe - wymiary
    - krzywe Hanna (2 rdzenie z F-3001, po jednym F-605 i F-2002)
    - wartości dobroci rdzenia kubkowego z F-2002
    - tabela rdzeni kubkowych (typ, AL)
    - korpusy cewek do rdzeni kubkowych
    - elementy dostrojcze do rdzeni kubkowych (3 strony)
    tabela z drugiej pozycji zawiera dane, które podał ronwald, i kilka innych, ale nie ma ani tam,
    ani nigdzie w katalogu "optymalnego zakresu częstotliwości"; jest częstotliwość maksymalna
    1.2MHz; wykres z pierwszej pozycji jest dla zakresu 1.1kHz-180kHz, i do 12kHz ten ferryt
    ma najmniejsze straty, od 13kHz lepszy jest F-2002.
    Katalog nie zawiera żadnych informacji bibliograficznych - to chyba jest wewnętrzny POLFER-u.