Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie przepływowego ogrzewacza wody

15 Maj 2009 19:31 6527 14
  • Poziom 9  
    Witam mam taki problem do domu letniskowego mam przyłącze elektryczne poprowadzone w ziemi kablem 4x4mm2 skrzynka licznikowa jest oddalona od domu o ok.45m w niej zabezpieczenie 20A w domu wyłącznik różnocowo - prądowy 16A do tej pory mam podłączony ogrzewacz 5kW /230V czy ta instalacja (kabel)wystarczy żeby podłączyć ogrzewacz 18kW /400V z góry dziękuję za porady
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 28  
    Cześć.Na przewód 4mm² przyjmuje się prąd 27A zabezpieczenie 20A.W Twoim wypadku przewód wytrzyma tylko bezpieczniki nie bo będziesz miał około 22A prądu na fazę.Musisz zmienić bezpiecznik.
  • Poziom 38  
    Przedlicznikowy jest 20A , więc nie można go sobie wymienić. Po prostu za mała moc przyłączeniowa, trzeba zwiekszyć a to oznacza walke z ZE i wydatkami.
  • Warunkowo odblokowany
    Witam. Zapomnij o takim podgrzewaczu.Musisz mieć instalację 3 fazową a bez kombinacji zamontuj zwykły bojler elektryczny o mocy 1,5kW i będziesz miał spokój
  • Poziom 9  
    Zubel ja mam 3fazy więc nie zapomnę o przepływowym chodzi o to czy kabel nie jest za cienki na tak sporą odległośc wiem że będę musiał wystąpić o zmiane bezpiecznika przedlicznikowego i zwiększenie mocy przyłączeniowej trudno ale tu nie będzie trudności tylko żeby kabel wytrzymał takie obciążenie dzięki
  • Warunkowo odblokowany
    Będziesz musiał wystąpić do ZE o zwiększenie przydziału mocy. musisz we wniosku napisać że potrzebujesz na ogrzewanie wody 12kW. do tego na normalne potrzeby i tu jest problem z twoją odpowiedzią bo każdy ZE ma swoje własne pomysły na przydział mocy. normalnie to jest 4,5 kW.Lecz co kraj to obyczaj a właśnie w Polsce tak jest. Dostaniesz nowe warunki i w nich będziesz miał podany przekrój kabla zasilającego i będziesz musiał go wymienić na co najmniej 10mm/2 lub większy.Jeżeli chcesz pchać się w koszty to twoja wola
  • Spec od Falowników
    Nie przejmuj się i powieś ten ogrzewacz, a potem zobaczysz, co się stanie. Jeśli masz zabezpieczenie 20A, a pobierasz 26A, to być może zabezpieczenie nigdy nie wyłączy - masz 1,3 prądu nominalnego, a w "nieskończoności" czasowej norma przewiduje zakres (przedział tolerancji) 1,13-1,45 In. Dla wyłączenia w czasie 10 minut prąd musiałby przekraczać 1,25 In, czyli 25A. Zdążysz się wykąpać w prysznicu. Na pewno przy 26A nie powinno wyłączyć wcześniej niż po 3 minutach. Poszukaj charakterystyk zabezpieczeń. Na ogrzewaczu masz zwykle 2-3 stopnie mocy - nie zawsze i nie ciągle pracujesz na pełnej.

Mam podobny układ w domku letniskowym - prąd jest porównywalnie wyższy od zabezpieczenia, i mogę brać przysznic i równocześnie np. gotować wodę czajnikiem + oświetlenie - nie wyłączyło NIGDY!

Masz 5kW z 1 fazy - wyłączało ci? To tak, jakbyś ciągnął 15kW z "siły". Czy 15 a 18 to taka różnica - na pewno nie dla wyłącznika S303 - takie wyłączniki są bardzo niedokładne, nie stosuje się ich nigdy jako zabezpieczenie silnika, bo nie zapewnią ochrony. Co innego "termik" albo wyłącznik silnikowy - te są dokładniejsze.

Jeśli zacznie wyłączać, to dokupisz mocy od ZE.
  • Poziom 9  
    Dzięki bonanza masz rację przy tych 5kW nie wywalało mi nigdy chyba spróbuję podłączyć i zobaczę czy też uważasz że ten kabel w ziemi też się nadaje nic mu się nie stanie
  • Spec od Falowników
    "Czwórka" wytrzyma na pewno, gdyby miała być za słaba, to zabezpieczenie daliby ci mniejsze (przewód za zabezpieczeniem musi wytrzymać max. prąd tego zabezpieczenia).
  • Poziom 9  
    Dzięki za wypowiedzi w czerwcu będe podłączał i zobaczymy co z tego wyjdzie
  • Poziom 38  
    Będzie działać do czasu kiedy lodówka nie zechce wystartować albo kobita odpali suszarkę do włosów , więc miłego biegania do skrzynki.
  • Spec od Falowników
    Spokojnie, przez długi czas używałem grzejnika 24kW na bezpieczniku 3x25A, lodówka też była.
  • Poziom 9  
    Lubamet myślę że kobita pod prysznicem nie będzie używać suszarki
  • Spec od Falowników
    lubamet napisał:
    Tylko że mowa o 3x20A

I o 18kW, czyli 3/4 mocy mojego ogrzewacza.