Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oce 9400 - jak zainstalować drukarkę w Lan'nie?

Escopy 15 Maj 2009 19:43 4496 16
  • #1 15 Maj 2009 19:43
    Escopy
    Poziom 15  

Witajcie.
    Koledzy Kopiarkowcy, może ktoś z Was podłączał kiedyś maszynę Oce 9400?
    Jak sprawić, aby urządzenie to drukowało w sieci mając jako interface podłączeniowy transceiver (konwenter) AUI (DB15) na RJ45? Rzuciłem post u Sieciowców, aby pomogli rozwikłać problem... Z dociekań na forum wynika, że transceiver nie ma swojego IP, nie można więc w instalacji wskzać IP ani transceivera ani maszyny Oce9400, powinna się więc zainstalować jako jakiś zasób sieciowy czy cóś takiego. Podczas instalacji program oryginalny Oce instaluje porty Lpr (uniksowe?) ale niestety nic to nie daje, normalnie, fizycznie brak komunikacji... chć coś w tym transceiwerze migoce. Kabelek podłączeniowy dawałem i przeplotem i bez, różnica wyszłą taka, że z przeplotem pokazywało w kompiku, że połączenie sieciowe (lokalne) jest nawiązane a pin w pin - połączenia brak. Czy ktoś z Kolegów zna problem? Urządzenie wygląda tak:
    https://obrazki.elektroda.pl/84_1242079196.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/47_1242079309.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/34_1242079365.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/23_1242079408.jpg

Pozdrawiam Escopy

0 16
  • #2 15 Maj 2009 21:34
    adamz74
    Poziom 31  

To tylko konwerter, nie da się do niego przypisać adresu IP. Adres IP przypisujesz do drukarki, szukaj w instrukcji, np: Link, strona 27.

Połączenie... przy połączeniu bezpośrednim: drukarka-komputer - kabel z przeplotem, przez switcha - kable proste.

Adresacja np:
    - komputer 192.168.1.1, maska 255.255.255.0
    - drukarka 192.168.1.2, maska 255.255.255.0
    Domyślna bramka nie jest potrzebna. Połączenie możesz sprawdzić poleceniem ping.

Jak zainstalować sterowniki, szukaj w instrukcji.

Pozdr!

0
  • #3 16 Maj 2009 00:43
    Escopy
    Poziom 15  

Dzięki za linka...
    Ale ta maszyna to 9400, a nie 9400-II, i nie ma jako-takiego ustawiania IP czy też maski podsieci, musi być coś innego. Kiedyś podobnie podłączało się plotki Oce 5200 też przez transceiver AUI, ale ja nigdy tego nie robiłem, widziałem to u kogoś, ale jestem du...(pi,pi,pi) i nie zapytałem, a teraz byłoby jak znalazł... :o(. W Oce9400-II jest cały rozbudowany system zarządzania z pozycji menu operatora, nie potzrba żadnego transceivera, ponieważ maszyna ma wbudowany zaawansowany kontroler sieciowy (NIB), a poprzedniczka (9400) ma cóś innego - AUI... jak to podłączyć i skonfigurować?
    Dzięki i tak za info - Pozdrówki

0
  • #4 16 Maj 2009 08:36
    kacper69
    Poziom 15  

do konfiguracji tej karty jest potrzebny specjalny program producenta karty sieciowej.
    Program ją wyszukuje w sieci i konfiguruje.
    Tak samo robią prawie wszyscy producenci kart sieciowych.
    Jeżeli znasz jej adres , to możesz to tez zrobić telnetem.

0
  • #5 16 Maj 2009 21:39
    Escopy
    Poziom 15  

kacper69 napisał:
    do konfiguracji tej karty jest potrzebny specjalny program...
    ...Program ją wyszukuje w sieci i konfiguruje...

Witam.
    Ma Kolega rację, problem jednak polega na tym, że ta karta (w WYDRUKU konfiguracyjnym z maszyny jest ona oznaczona jako MPX-ETHERNET) nie nie ma zwykłego adresu IP, raczej trzeba tu operować będzie jakimiś nazwami hosta typu P-003815 i sztywnym przypisaniem nr'u portu RAW np 9100, albo 10001, albo 4000 -lub też portu LPR - niestety w programie konfiguracyjnym producenta muszę podać (czy też mam podać) właśnie albo adres IP, albo nazwę hosta... i muszę go znać niejako ex ante, program sam tego nie potrafi ustawić i BASTA!
    W sytuacji analogicznej, dla podobnego rozwiązania technologicznego w Plotku Oce 5200, w którym zamontowano analogiczną kartę sieciową z interfejsem AUI, z zastosowaniem podobnego transceivera, podczas instalacji sterów dla pytania o adres IP lub nazwę hosta wpisuje się D1 PLT1, natomiast port RAW oznacza się nr'em 4000...
    Tu będzie coś takiego, podobnego, tylko skąd się tego dowiedzieć? W Oce poland robią na mnie wielkie oczy>>> ech fachowcy.
    Pozdrawiam - Escopy

0
  • #6 17 Maj 2009 11:57
    adamz74
    Poziom 31  

To może inaczej... w niektórych drukarkach i printserwerach jednym ze sposobów na przypisanie adresu IP do urządzenia jest użycie ARP-a.

1. Połącz drukarkę z komputerem kablem z przeplotem (powinien zapalić się LINK),
    2. Na komputerze ustaw jakiś adres, np: 192.168.1.1, maska 255.255.255.0.
    3. Znajdź MAC adres karty sieciowej w drukarce, np: 00-21-91-32-ac-27. Powinien być na wydruku konfiguracji, czasem jest na tabliczce znamionowej lub na dodatkowej naklejce.
    4. Na komputerze zrób statyczny wpis do tablicy ARP-ów, z przypisaniem jakiegoś adresu IP z danej podsieci do MAC adresu karty w drukarce. Polecenie: arp -s 192.168.1.2 00-21-91-32-ac-27.
    5. Spróbuj połączyć się telnetem z przypisanym adresem IP. Polecenie: telnet 192.168.1.2.
    6. Jeśli się połączysz, to dokończ konfigurację...

Przed przypisywaniem adresu, może być potrzebny reset printserwera w drukarce.

Pozdr!

0
  • #7 19 Maj 2009 21:49
    tpi0
    Poziom 10  

Nie lepiej do drukarki podłączyć print srever na porcie LPT? Na 5200 podłączałem zwykłego d-linka i działał.

0
  • #8 20 Maj 2009 18:52
    Escopy
    Poziom 15  

Nie, nie lepiej, ponieważ gdy wyślesz pliczek rastrowy 100Mb (a teraz w szkołach technicznych to mizerne minimum) to drukareczka się udławi. Po ethernecie, nawet w standardzie 10MB/s przez Transceiver z AUI na RJ45 to duuużo szybciej!!!
    Mam też w prawdzie, do dyspozycji centronics w standardzie HP1000, seriala, no i scsi oparte na AHA 9400. Ale tu jest parę problemików, a to odpowiedni kabelek scsi, a to karta nie wchodzi do leżącego towera micro, a to brak Com'a, a także wolny transfer... Pozostaje więc - jak na wstępie!!!
    Popróbujemy ARP-ów, napiszę jak wyszło!
    Podrawiam.

Dopisane 22 maja 2009.

Więc tak, przez przypisanie adresu IP do odczytanego z karty mac'a przez polecenie ARP -s nic nie dało w tym przypadku... nic nie wskórałem :(, pingowałem i pingowałem i nic, próbowałem nawet adresu multicast'owego 224.0.0.1 i też nic, tyle tylko, że udało się odczytać tablicę ARP, telnetem też guzik z pentelką - już Oni (skurczybyki jedne) dobrze to wykombinowali... trzeba znać nazwę hosta tej maszyny, która będzie też aliasem IP i tyle, i nic (chyba) innego nie zadziała... (tak myślę)... Czy ktoś ma możliwość zaglądnięcia do SM tej maszyny, tego print serwerka? albo może jest jeszcze jakiś inny sposób na połączenie się z tą kartą znając jej MAC?
    Czy ktoś gdzieś coś wie o tej maszynie?
    Pozdrawiam - Escopy

0
  • #9 24 Maj 2009 23:10
    Escopy
    Poziom 15  

Witam ponownie.
    Wybaczcie, że robię nową odpowiedź, ale dopisywanie do starej nie skutkuje... Trzeba temat odświeżyć, bo sie zastój jakiś zrobił...
    Panowie Koledzy, czy nikt nigdy nie miał do czynienia z czymś takim? Qrka blaszka, niby prosta, stara karta sieciowa, a tyle z nią problemów... nie ma jakiegoś sposobu, żeby ją "prześwietlić", słyszałem gdzieś, że można ją zaprogramować, i wklepać jej ip, lub też nazwę hosta... czy to prawda?
    Pomóżcie Panowie, chętnie się odwdzięczę... :o)
    Pozdrawiam - Escopy

0
  • #11 26 Maj 2009 01:32
    Escopy
    Poziom 15  

Właśnie jej poszukiwałem.
    To jest instrukcja podłączenia i konfiguracji wszelkich starszych print serwerów, jakich używało Oce, opartych na różnych dziwnych (może raczej starodawnych i dziś już zapomnianych) interfejsach, jak np AUI. Znajdziemy tam informacje, jak zaprogramować swoją kartę sieciową (dokładnie ZAPROGRAMOWAĆ) w różnych systemach operacyjnych, jakich użyć kabli i narzędzi a także oprogramowania, aby ożywić w tych kartach protokoły TCP/IP. Dziś konfiguruje się adres IP i maskę podsieci przez WEB'a, robią to już w przedszkolu... ale tutaj trzeba użyć telnetu, albo hyperterminala, posługiwać się wierszem poleceń itd. Ciekawe, ciekawe.

>Dzięki jeszcze raz. Pozdrawiam<

0
  • #12 26 Maj 2009 07:35
    kacper69
    Poziom 15  

kiedy powstawała ta instrukcja , to jeszcze nie było internetu , no moze przesadziłem , ale te karty są z początku lat 90-tych ubiegłego wieku.
    Dlatego ich konfiguracja dla "młodszych" użytkowników może być dość tajemnicza.
    Dla osób siedzących w sieciach od 20 lat , konfiguracja "ręczna" to nie jest problem.
    Jeżeli nie możesz ustawić tej karty za pomocą dokumentacji , to weź tez pod uwage że może jest ona po prostu zepsuta.

0
  • #13 26 Maj 2009 22:41
    Escopy
    Poziom 15  

Taaaa, sieci komputerowe to ciekawa sprawa... ale wracając do meritum, mniej więcej wiem, jak to się powinno robić... Przestudiowawszy manuala odkryłem, że powinienem mieć kabelek (serial) mini DIN 8pin (f) - czyli męski z jednej strony, a z drugiej RS 232 (DB25) (centronics) też meski, no i najlepiej przejściówkę na com'a (DB9), taki kabelek to poza tym, świetne narzędzie do podłączenia Mac'a z PC'tem - qrde, nie wiedziałem tego - człowiek się całe życie uczy!!! Nie mając takich kabelków, nie mogłem sprawdzić, czy karta jest dobra czy zła. Znalazłem odpowiednie kabelki w Allegro no i czekam na ich dostawę. Jak tylko dotrą, z mety biorę się do dzieła i wszystko opiszę...

0
  • #14 01 Cze 2009 09:30
    403809
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 09 Cze 2009 00:43
    Escopy
    Poziom 15  

pzi napisał:
    Koledzy ,do konfiguracji tej karty potrzebny jest programik dosowy o nazwie npsh i starszy system najlepiej Win98 (z nowszymi są problemy-często nie chcą sie łaczyć)

Więc tak, wcale to nie prawda, ze trzeba starszy system... Rzeczywiście, gdy sie już do tej karty dobrać, to będziemy mieli do czynienia z komendami zaimplementowanymi z npsh'a, ale sam system karty jest bardziej UNIX'owy... można się do niego (albo raczej do niej, do karty) spokojnie dobrać telnetem, lub też hyper terminalem (XPkowski jest lepszy od poprzednich - w moim odczuciu) - przez skrosowany kabelek komunikacyjny RS 232(DB-9) z jednej, a z drugiej 8pinowy, sieciowy standard MAC'a - kabelek używany do wymiany danych PC-MAC - he,he,he...
    - Mówiąc oglednie, dobrałem się jej do D... (pi,pi,pi), odpaliła i drukuje pięknie, i, co najważniejsze, SZYBKO!!! - troche ślęczenia mnie to kosztowało, trzeba było ją najnormalniej zprogramować, ip, maskę, porty, oraz nazwę zdalną (sieciową) serwera... Wszystko Wam Koledzy opiszę już wkrótce, jak trochę złapię więcej czasu - tu powiem tylko, że strasznie to było pasjonujące i emoncjonujące!!! Miałem, i mam, niesamowitą radochę!
    Pozdrawiam - Escopy

0
  • #16 12 Cze 2009 10:28
    zbychy
    Poziom 10  

Spawa jest prosta i opisana w manualu karty sieciowej .
    Jesli nie znacie adresu IP nalezy podlaczyc sie telnetem do karty po RS 232 i zalogowac sie do serwera .
    ustawic IP Maske i Brame .
    Do tego w dokumentacji podane sa porty ktore trzeba wpisac w panelu drukarki sieciowej zamiast standartowego 9100 z tego co pamientam a moge sie mylic bo robilem to pare razy dawno temu chyba zaczynaja sie od 4000 jest ich 4 nazwane plt1 plt2 itp .. i wszystko powino zadzialac poprawnie . uruchamialem plotery 5200 i 9300 /9400 mam chyba jeszcze dwie karty tego typu .

0
  • #17 19 Cze 2011 09:52
    proconcrete3d
    Poziom 1  

Witam;

Mam problem z podłączeniem (widocznością) tej maszyny w sieci. Czy ktoś z Was mógłby napisać krok po kroku co należy zrobić żeby oprogramować i uruchomić zainstalowany w tym ploterze print serwer (dokładnie jakie kable i jak je połączyć, jak skonfigurować kompa /czy Win XP wystarczy czy trzeba się cofnąć wstecz do Win 2000 lub Win NT/, składnia komend przy połączeniu Telnet lub Hyperterminal wysyłanych do print servera OCE itp)
    Mile widziane byłyby jakieś fotki.
    Jak widać z powyższych maili jest to możliwe - dlatego prośba do praktyka który to robił.
    Ewentulnie proszę podać kontakt e-mail to sie odezwę.
    Z góry dziękuję !

0