Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr min-max

16 Maj 2009 12:55 1873 6
 • Poziom 2  
  Witam
  Muszę "przeklikać" w Eagle pewien schemat, a że jestem raczej w tym temacie średni (co więcej, raczej nie wiążę z tym przyszłości) mam mały problem. W załączniku zamieściłem schemat z zaznaczonymi elementami. Byłbym wdzięczny za pomoc w zidentyfikowaniu ich:
  - A - to chyba jakiś oscylator?
  - B - tu nie mam pojęcia
  - C - czy to jest magistrala/szyna/bus?

  Dzięki za pomoc.
 • PCBway
 • Poziom 34  
  A - rezonator kwarcowy
  B - drabinka rezystorowa
  C - dokładnie tak jak to nazwałeś
 • PCBway
 • Poziom 27  
  Witam!

  A) To rezonator kwarcowy (kwarc) 8MHz

  B) Też nie wiem - może opis jest gdzieś w tekście, bo ten kawałek schematu wygląda jakby był wycięty z jakiegoś artykułu z prasy elektronicznej..

  C) Tak - zamiast rysować pojedyńcze połączenia pomiedzy CON2 a tranzystorami zastąpiono je szyną - schemat jest przez to czytelniejszy.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  A -> rezonator kwarcowy o częstotliwości 8MHz.

  B -> 7 jednakowych rezystorów. Sterowanie multipleksowe, więc są one w obwodzie segmentów wyświetlacza o wspólnej anodzie.

  C -> magistrala. Sterowanie anodami poszczególnymi anodami.

  Pzdr.
 • Poziom 2  
  Dzięki za szybką odpowiedź :) Mam jeszcze kilka wątpliwości co do punktu B (pierwszy raz spotykam się z czymś takim). Rezystor ma określony opór, a drabinka rezystorowa? (na moim schemacie nie ma żadnego parametru). Z tego co na szybko wyszukałem w google drabinka to taki zestaw rezystorów połączonych w jeden scalak. Ma kilka wejść i jedno wyjście. Na moim schemacie powinna mieć jednak kilka wyść. Czy wystarczy obejść to na tzw. partyzanta "rozgałęziając" to wyjście na kilka ścieżek? I ostatnie pytanie, być może ktoś wie i zaoszczędzi mi trochę czasu: po jakich słowach kluczowych wyszukać taką drabinkę w Eagle (albo w innym, podobnym programie)?
  Z góry dzięki za odpowiedź.

  ps. w czasie gdy pisałem wiadomość pojawiły sie jeszcze dwie odpowiedzi - dzięki za nie. Tak, jest to przedruk z Elektroniki praktycznej, niestety w treści artykułu nie było nic na temat zaznaczonego przeze mnie elementu B.
 • Poziom 34  
  Drabinka rezystorowa nie koniecznie musi mieć jedno wyjście, może być tyle samo "wejść" i ile "wyjść", poprostu tak jakbyś skleił powiedzmy 10 rezystorów do kupy, nie łącząc wyprowadzeń. W takim przypadku drabinka zastępuje 10 pojedyńczych rezystorków. Co do eagle - nie pamietam nazwy, ale drabinki są w bibliotekach rezystorów.
 • Poziom 2  
  Dzięki, chyba już wszystko wiem.
  Upewnię się tylko jeszcze jednej rzeczy: czy drabinka rezystorów to może przypadkiem "resistor network"? W eagle wygląda bardzo podobnie ;)