Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr jak on działa?

Chester11-86 16 Maj 2009 13:00 1532 6
  • #1 16 Maj 2009 13:00
    Chester11-86
    Poziom 16  

Witam!
    Poniżej przedstawiam zdjęcia potencjometru i mam pytanie jak on działa?? Czy mogę go wykorzystać do ustalania pozycji np rygla?? Chciałbym wykorzystać jego skrajności np lewa i prawa strona i chciałbym się dowiedzieć czy mozna podpiac to pod silniczek w taki sposob gdy dojdzie do jednej strony to silnik sie zatrzyma ale bedzie moglo sie krecic w druga strone itd :)
    Z góry dziękuję za odpowiedź!
    Pozdrawiam!

Potencjometr jak on działa?Potencjometr jak on działa?Potencjometr jak on działa?

P.S. Przepraszam za kiepską jakość zdjęć robione telefonem :( mam nadzieję że widać o co mi chodzi :) cyfry pod potencjometrem to: 834A-034

0 6
  • #2 16 Maj 2009 14:13
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany Reg. pkt 8.3.
    Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne

0
  • #3 17 Maj 2009 10:00
    meloch
    Poziom 29  

Chester11-86 napisał:
    Witam!
    Poniżej przedstawiam zdjęcia potencjometru i mam pytanie jak on działa?? Czy mogę go wykorzystać do ustalania pozycji np rygla?? Chciałbym wykorzystać jego skrajności np lewa i prawa strona i chciałbym się dowiedzieć czy mozna podpiac to pod silniczek w taki sposob gdy dojdzie do jednej strony to silnik sie zatrzyma ale bedzie moglo sie krecic w druga strone itd :)

Żadnym potencjomertem, a w szczególności tym na zdjęciu, nie będziesz mógł wysterować silniczka, czy rygla. Do tego będziesz potrzebował konkretnych układów elektronicznych. Elektroda posiada wyszukiwarkę, więc spróbuj najpierw tą drogą.

0
  • #4 17 Maj 2009 10:02
    Chester11-86
    Poziom 16  

Może źle sformułowałem pytanie ponieważ ten potencjometr pochodzi z silniczka do regulacji reflektorow i na jakiej zasadzie to działa że lampa wie gdzie ma sie zatrzymać?? :)

0
  • #5 18 Maj 2009 21:21
    meloch
    Poziom 29  

Nie znam układu, w którym ten potencjometr pracuje. Ogólnie rzecz biorąc, chyba niewiele się pomylę, jeśli napiszę, że potencjometr pełni funkcję czujnika drogi przebytej przez reflektor - np. w połowie wartości rezystancji potencjometru lampa jest w położeniu poziomym.

0
  • #6 19 Maj 2009 13:39
    Chester11-86
    Poziom 16  

Witam!
    Własnie o to chodzi :) podczas gdy silnik sie kreci i wychodzi bolec ktory reguluje pochylenie lampy przesuwa w tym czasie oto ten potencjometr, w tym wszystkim jest jeszcze jakis uklad typu TLE, moze w czyms to pomoze bo dokladnie chodzi jak mam takim ukladem sterowac zeby ustawic krańcowe położenie tego rygla a zarazem potencjometru??
    Pozdrawiam!

0
  • #7 19 Maj 2009 22:16
    lukis1991
    Poziom 10  

potencjometr słuzy ( w tym przypadku) do okreslania pozycji lampy... a zamiast potencjometru mozesz wykorzystac do twoich celow jakis wyłacznik krancowy lub zblizeniowy... a co do schematu do czujnika zblizeniowego jest tegomnostwo na elektrodzie w tematach zwiazanych z robotyka... :)

0