Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie do dobrze znających sie na serwisie płyt głównych

speedy9 07 May 2004 17:02 9195 48
    speedy9
    Helpful for users
    Jeśli objawem jest czarny ekran (płyta włącza zasilacz, kręcą się wiatraki, grzeją się scalaki na płycie, procesor) to jakim uszkodzeniem jest to najczęściej spowodowane :?:
    Pozdrawiam i liczę na wartościowe odpowiedzi.
    fachman
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W takich przypadkach uszkodzony najczęściej jest chipset i płytę możesz zawiesić na gwoździu w garażu.
    Thomaster
    Level 19  
    Może być to zimny lut, uszkodzenie którejś kości (niekoniecznie mostków) uszkodzenie ścieżki, uszkodzone międzywarstwy itd. Trzeba podłączyć postcode'a ( albo innego diagnostyka) i zobaczyć co pokaże. Powodem może być też przywarta któraś z szyn danych, lekko przywarte 5Vpcu albo 3Vsus. Krótko mówiąc jest to jedno z najczęstszych uszkodzeń i nie mam na nie prostej recepty.
    fachman
    Kolega zacytował tu wyżej opis takiego szmelcu z Allegro :D
    absolutnie się z tym niezgadzam
    potek
    Level 14  
    A czy nie jest to uszkodzenie regulatora napiecia ? Moze to bylby tranzystor mocy jako regul.nap i mozliwy do wymiany amatorsko ?
    TONI_2003
    Moderator
    Witam ! ... a czy zadałeś sobie trud by je chociaż sprawdzić , a co do wymiany ich to jest zero problemów kolego speedy9
    speedy9
    Helpful for users
    W tym temacie chodziło mi o ogólne wskazówki, co mogło paść.
    Wymieniałem już MOSFETy i muszę powiedziec że się trochę natrudziłem (może lutownica za słaba?).
    Co do sprawdzania MOSFETów, to robiłem to testem diody (z nogami odlutowanymi od płyty). Jeśli to nie wystarcza to prosiłbym o wskazówki jak można je inaczej (lepiej :D ) testować.
    Co do lutowania MOSFETów to ciekawy jestem jak to robisz TONI_2003. Możesz udzielić jakichś rad?
    TONI_2003
    Moderator
    .... jeden mosfet to 3 do 4 minut wymiana po prostu w prawa i odpowiednia lutownica i grot (Elwika). Natomiast pomiar robię tak samo (dokładnie) i jest to 100% pewne . Pozdrawiam
    speedy9
    Helpful for users
    Ja mam stację lutowniczą XYTRONIC 45W. Regulacja temperatury do 450*C. I tym sprzętem sporo się musiałem namęczyć (standardowy grot fi 0,8 mm).
    Przy padniętych kondziach czy mosfetach to jeszcze coś da sie zrobić, ale chipset...
    A co do karty, to sobie chyba kupię. 120zł co prawda, ale w takim razie warto.
    fachman
    mgim wrote:
    Przede wszystkim JAKA PŁYTA bo jak coś z "górnej półki" to opłaca się i pokombinować z chipsetem ale niestety trudne i nie zawsze skuteczne...

Wiem że masz taką stację :)
    ...szkoda tylko że jako jedyny na wschód od Wisły :wink:
    reszcie zostaje opalarka :D

dziwne że nikt tu nie wspomniał o Biosie, bo to bajer nr1 naciągaczy :twisted:
    TONI_2003
    Moderator
    .... i tu jest widz pogrzebany używam kilku ( do tego najgrubszy i najkrótszy i do tego ścięty ) do nóżek polecam mój petencik ( igła z akupunktury zagięta jak haczyk na ryby przeciągasz pod nogą i z głowy ) zdaje to bardzo egzamin zwłaszcza jeszcze przy tych mniejszych obudowach . Jeśli wymieniałeś na tej płycie coś bo było zepsute idź po tej linii nawet elektrolity ale myślę że będzie to stabilizator. Pozdrawiam
    LEM
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Panowie, rozebraliście już płytę główną na części, a czy ktoś wogóle sprawdził procesor :?: Objaw kręcenia wentylatorami i czarnego ekranu występuje w momencie niestartowania płyty. Jednak płyta może również nie wystartować jeśli procesor nie odpowie i wówczas mamy dokładnie taki sam efekt. Miałem kilka przypadków, że ożywienie płyty polegało na wyciągnięciu z gniazda procesora i przedmuchanie gniazda sprężonym powietrzem. Nie twierdze, że to złoty środek. Jednak uważam, że najlepiej zacząć od najprostrzych działań przy próbie reanimacji płyty.
    potek
    Level 14  
    pewnie nie byle jaka plyta, bo by nie probowal naprawiac szajsu. A koszty naprawy amatorskiej sa czesto male i dotycza doslownie jednego-dwoch elementow. Tyle ze robia tajemnice co jest padniete, a bywa banalna wymiana. Nikt normalny nie da serwisowi plyty sredniej klasy do zrobienia za stowke czy dwie. Wywali i kupi nowa. A naprawic czesto moznaby samemu, tylko co i jak ? I tak nikt nie zarobil i wszyscy sie nudza, a forsa zasila innego. U Niemcow to chodza kompy az do usmarkania latami, jak u ruskich. I czesto naprawiaja we wlasnym zakresie jesli sie znaja.
    miwi
    Level 28  
    Panowie pragnę tylko nieskromnie przypomnieć że parę dni temu obchodziliśmy smutną rocznicę pewnej katastrofy. Ja osobiście myślałem że taki wirus jak czernobyl można jeszcze tylko znaleźć u Pana Marka Sella, ale jak się okazło u moich kliętów też był :P Efekty:
    - Skasowane pamięci BIOS
    - Skasowane tablice partycji na dyskach

Skutki
    - Firma zarobiła trochę ładnego grosza :)
    TONI_2003
    Moderator
    ... jeśli kolega napisał cytuję "Pozdrawiam i liczę na wartościowe odpowiedzi." :arrow: to żaden z nas po prostu nie podejrzewa że podzespoły nie były sprawdzane na innym kompie :idea: Pozdrawiam :wink:
    miwi
    Level 28  
    Panowie pragnę tylko nieskromnie przypomnieć że parę dni temu obchodziliśmy smutną rocznicę pewnej katastrofy. Ja osobiście myślałem że taki wirus jak czernobyl można jeszcze tylko znaleźć u Pana Marka Sella, ale jak się okazło u moich kliętów też był :P Efekty:
    - Skasowane pamięci BIOS
    - Skasowane tablice partycji na dyskach

Skutki
    - Firma zarobiła trochę ładnego grosza :)
    TONI_2003
    Moderator
    speedy9 wrote:
    Widzę, że będę musiał sobie sprawić pistolet :D Bo igłyraczej nie przyczepię do kolby. A z tym grotem to fakt, gruby i krótki lepiej przekazuje ciepło. Chyba BIALL znowu zarobi kilka złotych ;)
    ... po prostu źle mnie zrozumiałeś igły te maja takie specjalne uchwyty wiec jedna ręką ciągniesz pod noga a druga podgrzewasz lutownicą . Proponuję tak przy okazji sprawdź a potem :D . Pozdrawiam pomimo tego i spadam bo zrobiło się późno jak dla emeryta . :wink:
    Thomaster
    Level 19  
    fachman wrote:
    Kolega zacytował tu wyżej opis takiego szmelcu z Allegro :D
    absolutnie się z tym niezgadzam

Nie jest to żadna karta na PCI niby monitorująca uszkodzenia - z tym się zgadzam - jest to szmelc. Do diagnostyki płyt używam zrobionego przez siebie post coda wpinanego w LPT. Jak pisał mgim - jest to bardzo pomocne narzędzie.
    mocvas
    Level 13  
    90% płyt siada z powodu wyschnięcia kondesatorów, są spuchnięte ,widać
    brzuch na wierzchu ,trzeba je na ślepo wszystkie wymienić (z praktyki serwisowej).
    potek
    Level 14  
    a jakiej jakosci sa te plyty? Z dobrych markowych firm ?
    Moze do was trafiaja plyty z serwerowni - gdzie chodzily non-stop calymi latami - tylko chyba z takich zrodel tafia sprzet do napraw. Od adminow firm, gdzie kalkuluja wszystkie koszty. Osmioletnie plyty np FIC pod socket7 z domowych PC wygladaja nawet dzis jak nowe. I trudno sie przyczepic do kondensatorw.
    jurex2
    Level 17  
    Thomaster, a masz może schemat tego ustrojstwa, też bym coś takiego zmajstrował, bo to dość przydatna sztuka.
    A co do płyty - no cóż ja poprzestaję na wymianie kondensatorów i czasami stabilizatorów, ew kość biosu jak padnie.
    Reszta w domowych warunkach to raczej loteria, czasami wystarczy lekkie przegięcie płyty i można uwalić ścieżkę na którejś z warstw i kicha, oczywiście zależy to od producenta płyty, bo wiadomo, że różne gatunki laminatu są używane